دین و مذهب

آیا سگ نجس است؟!! / شایعه ۰۰۳۷

متن شایعه

” آیا سگ نجس است ؟؟

در ایران باستان مردم در خانه های خودشان سگ نگه میداشتن.بعد از حمله اعراب به ایران سگها نگهبانهای خانه ها بودند و جلوی تهاجم اعراب به خانه و ناموس مردم را میگرفتند. اعراب از سادگی مردم ایران استفاده کردند و فتوا دادن که سگ نجسه بعد از این فتوا مردم باور کردن و اعراب به جان و مال و ناموس ایرانیها تجاوز کردند و از آن به بعد در ایران باب شد که سگ نجس است، در صورتی که در قران در سوره کهف خداوند سگ را همراه انسان نشان داد”


پاسخ شایعه

۱-این مطلب در هیچ منبع معتبری یافت نشد!

 

۲-سه دلیل عقلایی بر رد این افسانه :

 

*آیا برای دفع تجاوز ادعا شده، غیرت و قدرت مردان ایرانی به اندازه سگ نبود؟! (توهینی از این بالاتر!؟)

 

*ایرانیان چطور متوجه فریب اعراب نشدند و ساده لوحانه باور کرده و ساده لوحانه تر سالها آنرا ادامه دادند؟!

 

*مسلمانان سایر کشور ها و سایر مذاهب اسلام هم تحت تاثیر این افسانه، سگ را نجس می دانند؟!

 

۳-سگ نجس است، اما اسلام برای برخی کارها همچون نگهبانی، شکار اجازه استفاده داده و خرید و فروش این نوع سگ هم به علت استفادۀ عقلایی که دارد، در اسلام مجاز شمرده شده است.

 

http://url.faranama.co/BKxGx

 

۴-در قرآن، سخن از سگ اصحاب کهف آمده اما تجلیلی از آن سگ بیان نشده است!

 

“و سگ آنها دستهاى خود را بر دهانه غار گشوده بود (و نگهبانى مى‏ کرد)”

 

۵-در ایات قران,  اشاره ای به نجاست سگ نشده، همانطور که تمام جزئیات احکام، در قران نیامده مانند رکعتهای نماز و…  بلکه رسول اکرم برای ما تفسیر کردند و در روایات موجود است.

 

۶-نجاست سگ، در روایات موثق زیادی ذکر شده، از جمله : ابی سهیل از امام صادق (ع) پرسید در مورد سگ، که حضرت سه بار فرمودند: “سگ نجس است”

 

وسائل الشیعه، ج ۳، باب ۱۲

 

۷-ﺍﺯ ﺍﻣﺎﻡ ﺻﺎﺩﻕ درباره حکم سگ سوال شد، ﺣﻀﺮﺕ ﻓﺮﻣﻮﺩ : ﭘﻠﻴﺪ ﻭ ﻧﺠﺲ ﺍﺳﺖ، ﺍﺯ ﺍﺿﺎﻓﻪ ﺁﺑﻲ ﮐﻪ ﺁﺷﺎﻣﻴﺪﻩ ﻧﺒﺎﻳﺪ ﻭﺿﻮ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺷﻮﺩ، ﺁﻥ ﺁﺏ ﺭﺍ ﺑﺮﻳﺰ ﻭ ‏(ﻇﺮﻑ‏) ﺭﺍ ﺑﺎﺭ ﺍﻭﻝ ﺑﺎ ﺧﺎﮎ ﻭ ﺳﭙﺲ ﺑﺎ ﺁﺏ ﺑﺸﻮﻯ.

 

(وسائل‏‌الشیعه ج۳ ص۴۱۵)

 

*دانشمندان غربی، به تازگی به این حدیث امام صادق رسیده اند!

 

*در مدفوع سگ، تخم های زیادی از یک کرم مضر وجود دارد که به اطراف مقعد سگ می چسبد. سگ، به وسیله ی زبانش، تخم ها را به قسمت های دیگر بدنش منتقل کرده و تمام بدنش را آلوده می کند! ﺍﮔﺮ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺗﺨﻢ ﻫﺎ ﺑﻪ ﻣﻌﺪﻩ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﻭﺍﺭﺩ ﺷﻮﺩ، ﻣﺮﺽ ﻫﺎﯼ ﮔﻮﻧﺎﮔﻮﻧﯽ ﺗﻮﻟﯿﺪ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ. ﮐﻪ ﺍﺣﯿﺎﻧﺎً ﻣﻨﺠﺮ ﺑﻪ ﻣﺮﮒ ﻣﯽ شود! این آلودگی، با هیچ حالتی هم پاک نمیشود مگر پاک کردن با خاک و سپس با آب!

 

http://url.faranama.co/85qWY

 

۸-بیماری های دیگر :

 

*سگ دارای انگل کک، شپش، کرم نواری، کرم های گرد، توکسوکاریازیش، بیماری های هاری، که بسیار کشنده است، سالک و کیست هیداتیک است

 

*دکتر کیت استنسکی(keith stanski) محقق دانشگاه ایالتی کنزاس عنوان کرد آزمایشات نشان می دهد بسیاری از میکروب های مدفوع سگ، در اثر انگشتِ صاحبان آن ها، وجود دارد!

 

*دکتر استنسکی همچنین دریافته است ۱۰ درصد از افرادی که در خانه سگ دارند دارای زنجیره‌ های باکتریایی ” E coli ” هستند که هم در حیوان و هم در صاحب آن مشاهده می شود.

 

http://url.faranama.co/8fGQA

 

لینک کوتاه این شایعه : http://wikihoax.org/KCwGg

“ویکی هوآکس، مرجع تخصصی پاسخگویی به شایعات“

تلگرام ویکی هوآکس

اینستاگرام ویکی هوآکس

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن