اخطار پروفسور سمیعی در مورد سونامی سرطان و توصیه به مصرف یک قاشق آب لیمو در هفته و اضافه کردن روغن به آب لیمو ! / شایعه ۰۲۳۶

متن شایعه

« * سلام دوستان –  فایل صوتی فرستاده شده براتون اخطار پروفسور سمیعی در مورد سونامی سرطان که وارد ایران شده و نحوه جلوگیریشم خیلی ساده توضیح داده –  لطفا اطلاع رسانی کنید …

 

* دوستان سونامی سرطان به طور شدید و عجیبی وارد کشور ما شد،قبلا هم بود ولی الان خیلی شدید تر شده و به اوج رسیده،ایران میتونه رده اول جهان قرار بگیره با این هجوم سرطان،خواهش میکنم ازتون هفته ای فقط یک قاشق اب لیمو بخورید،البته اب لیمو اگه یک ساعت با اکسیژن ترکیب بشه بیشتر خاصیتشو از دست میده و فقط ترشی و اسید به جا میذاره که واسه بدن خوب نیست برای همین روی اب لیموتون یک یا دو قاشق روغن زیتون و هرنوع روغنی بجز روغنای ماشین و این چیزا بریزین که لایه ی روییشو بپوشونه و نذاره اکسیژن واردش بشه و اونو حتی میتونید تا ده سال هم تو یخچال نگه دارید،خواهش میکنم این کارو بکنید چون خطر بزرگی در راهه با خوردن هفته ای یه قاشق اب لیمو خودتونو از دست سرطان نجات بدین…! »

* پاسخ شایعه اخطار پروفسور سمیعی در مورد سونامی سرطان و توصیه به مصرف یک قاشق آب لیمو در هفته و اضافه کردن روغن به آب لیمو را در سایت بررسی شایعات بخوانید.

 

پاسخ شایعه

۱- انتساب این فایل صوتی به پروفسور سمیعی حقیقت ندارد و توصیه های صورت گرفته در فایل صوتی و متن های برگفته از آن بدون پستو علمی و بعضا شایعه می باشد. پروفسور سمیعی در خصوص انتشار برخی مطالب به نقل از وی در فضاهای مجازی، گفت: اکثر مطالبی که به نام من نوشته می‌شود، گفته‌های من نیست و برای جلب توجه و نظر مخاطبان، به نام من منتشر می‌شود.

http://url.faranama.co/x3XwX

۲-  ابوالقاسم الله‌یاری فوق تخصص خون و سرطان، با انتقاد از به کار بردن اصطلاح سونامی سرطان که اخیرا برخی از رسانه‌ها آن را مطرح کرده‌اند، اظهار کرد: این اصطلاح نادرست است. با توجه به اینکه سرطان بیماری سنین سالمندی است و در حال حاضر جمعیت سالمند ایران نسبت به گذشته افزایش یافته، همچنین به دلیل اینکه تشخیص سرطان با امکانات نوین تسهیل شده، این اصطلاح مطرح شده است؛ این درحالیست که در گذشته بیمار فوت می‌کرد و علت بیماری تشخیص داده نمی‌شد.

http://url.faranama.co/FWFzQ

۳- آمار سرطان در ایران نسبت به میانگین جهانی پایین تر است. طبق آمار بدست آمده نرخ ابتلا به سرطان در ایران در سال ۲۰۱۳، ۱۳۴ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر است که در مقایسه با متوسط جهانی (۱۸۸ مورد سرطان در ۱۰۰ هزار نفر) ، خوشبختانه از نرخ پایین تری برخوردار می باشد.

http://url.faranama.co/RkE44

۴- لیمو و دیگر مرکبات در جلوگیری از ابتلا به سرطان و البته نه در درمان آن، نقش بسیار موثری دارند. در نحوه ی صحیح مصرف مرکبات می بایست علاوه بر آب میوه، پالپ، پوست و حتی در صورت امکان تخم آن ها نیز مصرف شوند. ضمن اینکه میزان مصرف کم مرکبات و بعنوان مثال هفته ای یک قاشق آب لیمو، به هیچ عنوان نقشی در پیشگیری از سرطان نخواهد داشت. حداقل مصرف مرکبات برای کاهش خطرات سرطان، ۷۵ گرم  در روز می باشد.

http://url.faranama.co/VmteR

۵- اکسید شدن مختص میوه ها و سبزیجات نیست. بلکه روغن ها نیز اکسید می شوند. پوست لیمو حاوی روغن هایی است که ممکن است در طول نگهداری آبلیمو، موجب اکسیداسیون وتغییر طعم و رنگ آن شود. در حقیقت فساد و اکسید شدن آبلیمو به علت اکسیدشدن روغن موجود در آن است. جالب است بدانیم اضافه کردن کمی لیمو یا آبلیمو به آب میوه جات دیگر، یکی از راهکارهای  پیشگیری از اکسیدشدن آنها می باشد.

http://url.faranama.co/8O2zP

http://url.faranama.co/UFASv

۶- ادعای اضافه کردن کمی روغن زیتون برای جلوگیری نمودن از اکسیده شدن آبلیمو، یک شایعه بی اساس و ادعایی غیرعلمی است. ممکن است در برگ درخت زیتون ترکیبات آنتی اکسیدانی وجود داشته باشد. اما مقدار این ترکیبات در روغن زیتون بسیار اندک است.  عواملی مانند نور، هوا و دما و نگهداری طولانی مدت باعث اکسیداسیون روغن می گردد. پس ادعای متن مبنی بر سالم بودن ترکیب آبلیمو و روغن حتی تا ده سال! ادعایی کذب و واهی است.

http://url.faranama.co/Cub4p

http://url.faranama.co/tOqZi

۷- انتخاب نوع ماده بسته بندی از شاخص های مهم در ماندگاری آبمیوه هایی نظیر آبلیمو است. ویتامین ث یا اسید اسکوربیک، یکی از مهم ترین ترکیبات مغذی در لیموترش می باشد که به علت ساختار ویژه خود، به سرعت اکسیده و طی دوره نگهداری کاهش می یابد. که البته سرعت تخریب آن تا حد زیادی وابسته به نوع بسته بندی و شرایط نگهداری آن است. بهترین بسته بندی برای نگهداری آبلیمو شیشه است و بهتر است شیشه تا سر پر باشد تا کمتر با اکسیژن در تماس باشد. برای جلوگیری از اکسیداسیون، باید آب لیمو را پس از صاف کردن، حتماً در یخچال و جای تاریک قرار دهید، برای پیشگیری از اکسیداسیونِ نوری نیز می توانید دور شیشه آب لیمو را یک ورق آلومینیوم بپیچید تا محیط نگهداری آن تاریک شود و حداکثر ظرف مدت یک ماه آب لیمو را مصرف کنید.

http://url.faranama.co/pkGHK

http://url.faranama.co/LAyc9

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *