استفاده از گازوئیل، عامل پوکی استخوان، در نوشابه های گازدار / شایعه ۰۳۵۰

متن شایعه

« استفاده از گازوئیل در نوشابه های گاز دار / گازوئیل در نوشابه های گازدار. انجمن صنایع غذایی: برای گازدارکردن نوشابه‌ها ازسوخت های فسیلی استفاده میشود که یکی ازآنها گازوئیل است! این گاز استخوان را نابود میکند! »

 

پاسخ شایعه

۱- ابتلای مصرف کنندگان نوشابه های گاز دار به پوکی استخوان به علت وجود ” گاز کربنیک (CO 2) ” در این نوشیدنی ها، حقیقت ندارد و این مطلب یک شایعه می باشد.

 

۲- بر خلاف متن شایعه، عامل پوکی استخوان در نوشابه، وجود اسید فسفریک در آن است. چنانچه فسفر بالای نوشابه با دفع کلسیم بدن از طریق ادرار و مدفوع، دیگر کلسیمی برای ساخته شدن استخوان بر جای نمی‌گذارد و به همین دلیل باعث ابتلای افراد به پوکی استخوان خواهد شد.

url.faranama.co/xIMVe

۳- گازی که در نوشابه‌ ها وجود دارد گاز کربنیک (CO2) و یا همان دی ‌اکسید‌کربن نام دارد. افزودن گاز کربنیک به نوشابه عمدتاً به دلیل حس تازگی و حالت مطلوبی است که پس از آشامیدن بجای می ‌گذارد. گاز کربنیک به روش‌های مختلفی تولید می شود که یکی از راه‌های آن استفاده از سوخت‌های فسیلی می باشد.

url.faranama.co/hYvaR

۴- هشدارها مبنی بر کاهش مصرف نوشابه ها به دلیل استفاده از شکر، رنگ و مواد افزودنی دیگر به آنها بوده و نه تنها وجود یا عدم وجود گاز در نوشیدنی ها به خودی خود انسان را دچار مشکل نمی کند، بلکه وجود گاز در نوشابه می تواند به بهبود عملکرد دستگاه گوارش نیز کمک می کند.

url.faranama.co/KcJUL

شایان ذکر است که نوشابه گاز دار، ماده غذایی مفیدی نبوده و عدم مصرف آن، توصیه همه متخصصین می باشد.

url.faranama.co/5N3zd

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *