استفاده از خون دام بعنوان افزودنی رنگ توسط کارخانه اسانس چای ! / شایعه ۰۲۷۵

متن شایعه

«چای خوش طعم خونی

دوستی دارم که در برزیل پزشک ناظر بر کشتارگاه بود او می گفت آنجا می دیدم که خونها را بسته بندی می کنند و برای جایی ارسال می کردند… کنجکاو شدم و از آنها پرسیدم این خونها را چکار می کنید؟ گفتند خونها را برای کارخانه اسانس چای ارسال می کنیم. در آنجا این خونها فرآوری شده و بصورت پودر می آید. این پودرهابه عنوان افزودنی رنگ مجاز برای چای استفاده خواهد شد.به نقل از جناب مهندس خوشنویسان از مدیران سازمان صنعت معدن و تجارت قم.توضیح :واقعیت آنست که به علت حساسیت مردم خصوصا جوامع اسلامی دسترسی به این گونه اطلاعات بسیار سخت است و معمولا دراختیار کسی قرار نمی دهند.گاها این پودر خون به سایر کشورها مثل سریلانکا، هند و … هم صادر می شود. صدها تن چای از کشور خارج می شود و با افزودن  رنگ، عطر و طعم دهنده به آن با چندین برابر قیمت و خروج ارز سنگین مجددا به کشور بازمی گردد. سالانه حدود هفت صد میلیون دلار ارز کشور بخاطر چای وارداتی صرف می شود. گاها افزودنی های مصنوعی خطرناک دیگری (به غیر از پودر خون) به چایی به عنوان رنگ دهنده، طعم دهنده و چای اضافه می شود. از روی طعم و بو نمی توان چای مناسب را تشخیص داد. روش تشخیص چای سالم: چای را دم کنید اگر بعد از گذشت یک ساعت تغییر رنگ داد و کدر شد نشانه وجود مواد افزودنی به آن است. ایجاد تغییر در رنگ و کدر شدن چای نشانه وجود افزودنی به چای است این افزودنی هر چیزی ممکن است باشد. چای خوب با گذشت زمان کدر نمی شود و روی آن چربی نمی بندد.»

* پاسخ شایعه استفاده از خون دام بعنوان افزودنی رنگ توسط کارخانه اسانس چای را در سایت بررسی شایعات بخوانید.

 

پاسخ شایعه

۱- این شایعه که به صورت گسترده ای در حال انتشار است است، برای اولین بار توسط یک کانال تلگرامی مطرح شده و در هیچ وب سایت و منبع اطلاع رسانی معتبر دیگری درج نگردیده است.

۲-  در اکثر کشورهای جهان از جمله ایران، خون دام هایی که در کشتارگاه ها ذبح می شوند پس ازجمع آوری و خشک کردن، به عنوان آرد خون و یا پودر خون در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و تهیه و استفاده از آن مساله ای مخفی و یا عجیبی نیست.

url.faranama.co/jkl

۳-  پودر خون، بعنوان ماده ای که دارای ۸۰ درصد پروتئین می باشد بعنوان مکمل خوراک دام و تامین کننده پروتئین غذایی دام ها مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین به عنوان یک کود ارگانیک با سطح نیتروژن بالا در صنعت کشاورزی نیز به کار می رود.

url.faranama.co/ljk

۴- استفاده از پودر خون به عنوان افزودنی در چای، ادعایی بی اساس است. چرا که این محصول دارای بوی مخصوص به خود میباشد که استشمام آن حتی برای حیوانات نیز چندان دلچسب نیست و برای غنی کردن خوراک دام  با این محصول می بایست طی دوره های چند ماهه دام را نسبت به آن عادت داد.

url.faranama.co/ghf

۵- علاوه بر اینکه پودر خون هرگز در لیست افزودنی های مجاز خوراکی  در سازمان بهداشت جهانی نمی باشد، در جستجو در منابع برای افزودنی های غیرمجاز چایِ سیاه، نامی از پودر خون  یا دیگر فراورده های خونی مشاهده نمی گردد.

url.faranama.co/fda

url.faranama.co/sgf

۶- برخلاف ادعای شایعه، کدر شدن چای بعد از دم کشیدن امری کاملا عادی می باشد. چای هایی که در آنها از اسانس‌ و رنگ‌های غیرمجاز استفاده شود، پس از دم کردن سیاه می‌شوند. ضمن اینکه چای سالم ته نشین نمی‌شود و مزه آن نیز تا حدودی تلخ است. یک راه دیگر برای آزمایش رنگ طبیعی چای، ریختن چای خشک در آب سرد است. اگر رنگ پس دهد یعنی رنگ مصنوعی به آن اضافه شده است.

url.faranama.co/dfd

url.faranama.co/gfs

۷- هدف از انتشار این مطلب توسط یک کانال تلگرامی،‌ تنها استفاده از حساسیت کاربران برای اطلاع رسانی و بازنشر گسترده ی یک هشدارِ جعلیِ مرتبط با حوزه سلامت عمومی بوده است تا در پی آن اعضای کانال خود را افزایش دهند که متاسفانه با عدم وجود فرهنگ تحقیق و بررسی مطالب توسط بسیاری از کابران فضاهای مجازی، ‌در رسیدن به خواسته خود موفق نیز بوده اند.

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *