امامزاده ها از کجا آمدند؟ / شایعه ۰۰۱۹

متن شبهه

“اخیرا شبهاتی درباره نسب امامزاده ها در ایران، و هویت آنها در حال انتشار است…”

 پاسخ شبهه

در پاسخ باید گفت

مسلم باهلی، سردار عرب سپاه خلیفه اموی، در شهر فرغانه ی ازبکستان مدفون است نه مازندران ایران!

http://url.faranama.co/GQ5ri

بیشتر مراجع عظام تقلید و علمای دین تاکید موکد دارند که اظهار نظر کردن درباره صحت و سقم امامزاده‌ها و نسب آنها نباید به‌آسانی انجام ‌شود.

آیت‌الله صافی گلپایگانی می‌گوید: «به‌طور کلی نمی‌توان بر نفی و اثبات امامزادگان و بقاع متبرکه نظر داد، اما در مجموع قدم اول در شناختن امامزاده‌ها این است که تعریف درست و دقیقی از امامزاده داشته باشیم».

 دکتر صادق آئینه‌وند، محقق تاریخ اسلام در این زمینه می‌گوید:”امامزاده به فردی گفته می‌شود که فرزند یکی از ائمه اطهار، باشد یا نسبش با یک یا چند واسطه از سمت پدری به آنها برسد.”

 امامزاده‌ها و سادات علوی در چند مرحله وارد ایران شده‌اند.

در زمان حکومت حجاج بن یوسف بود که شیعیان زیادی ‌همراه گروهی از امامزاده‌ها که از ظلم او فراری بودند وارد ایران شدند.

‌در دوران ولایت‌عهدی امام رضا‌(ع) بود که گروهی از شیعیان و امامزاده‌ها همراه حضرت و سپس همراه کاروان حضرت معصومه‌(س) به ایران آمدند.

در زمان قیام علویون بر ضد بنی‌عباس بود که به‌دلیل آزارهای بنی‌عباس ناگزیر شدند به کشورهای شرقی از جمله ایران پناه ببرند.

ورود سادات به ایران، به عنوان نماینده امام برای معرفی اسلام…مثل پسر امام باقر(امامزاده اردهال کاشان).

اما بیشترین تعداد امامزاده‌هایی که در کشور از دنیا رفته و دفن شده‌اند، حدود سال ۲۵۰ هجری (دوران حسن بن زید) به ایران آمده‌اند».
 آن طور که ابن اسفندیار در کتاب «تاریخ طبرستان» نوشته ‌در اواسط سال ۲۵۳ هجری قمری به عدد برگ درختان، سادات علوی و بنی‌هاشم از حجاز، اطراف شام و عراق خدمت حسن بن زید رسیدند.

چرا ایران؟
یکی از دلایل مهم مهاجرت امامزادگان به ایران ،علاوه بر میهمان نوازی ایرانیان، ارادت شیعیان ایران نسبت به ائمه و سادات علوی بوده که باعث میشده آنها با خاطری آسوده وارد کشور شوند. همچنین غلبه ی نسبی شیعیان در ایران و در عین حال فضای امن حکومت علویان در طبرستان از دلایل دیگر انتخاب کشور ایران برای مهاجرت آن بزرگواران برشمرده میشود.

http://www.yjc.ir/fa/news/4611001

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *