به هیچ وجه پیازی که در یخچال مانده را مصرف نکنید / شایعه ۰۳۹۸

متن شایعه:

“به هیچ وجه پیازی که در یخچال مانده مصرف را نکنید زیرا تمام میکروب های یخچال را به خود جذب کرده است و موجب عفونت چشم، روده و معده می شود “

 

پاسخ شایعه:

۱- این مطلب که در بسیاری از وب سایت های ایرانی درج شده یک شایعه قدیمی است که هم در دنیای واقعی و هم مجازی بر سر زبان ها افتاده است. نمونه های بیشتر این شایعه را در لینک های زیر مشاهده کنید.

http://url.faranama.co/jamejam

http://url.faranama.co/elmdaily

http://url.faranama.co/sabayesalamat

http://url.faranama.co/shafaonline

۲- پیاز هیچ باکتری را جذب نمی‌کند. این تفکر که سبزیجات باکتری و آلودگی را از اطراف خود جذب می‌کنند منطقی نیست. به علاوه پیاز و سیر تا حدودی خاصیت اسیدی و ضد باکتریایی هم دارند.

 

۳- خاصیت ضد سرطانی پیاز که در برخی منابع منتشر گردیده است نیز صحت ندارد. تحقیقات جدید نشان می دهد آنتی اکسیدان ها تاثیری در درمان بیماری سرطان ندارند و در بعضی موارد، روند سرطان را تندتر نیز می کنند. بنابراین خوردن این قبیل سبزیجات به علت داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی برای سلامتی مفید است، اما از سرطان جلوگیری نمی‌کنند یا در درمان آن موثر نیستند.

http://url.faranama.co/HjOSD

۴- قرار دادن سبزیجات خرد شده در یخچال می تواند تا حدی رشد برخی از باکتری ها را کم کند. باکتری ها زمانی بر سبزیجات قرار می‌گیرند که محیط اطراف آلوده باشد و در این صورت می‌توانند بر روی سبزیجات خرد شده رشد و نمو کنند.

http://url.faranama.co/3lvAB

http://url.faranama.co/UtGA0

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *