خانه / پزشکی و سلامت / به هیچ وجه پیازی که در یخچال مانده را مصرف نکنید / شایعه ۰۳۹۸

به هیچ وجه پیازی که در یخچال مانده را مصرف نکنید / شایعه ۰۳۹۸

متن شایعه:

“به هیچ وجه پیازی که در یخچال مانده مصرف را نکنید زیرا تمام میکروب های یخچال را به خود جذب کرده است و موجب عفونت چشم، روده و معده می شود “

 

پاسخ شایعه:

۱- این مطلب که در بسیاری از وب سایت های ایرانی درج شده یک شایعه قدیمی است که هم در دنیای واقعی و هم مجازی بر سر زبان ها افتاده است. نمونه های بیشتر این شایعه را در لینک های زیر مشاهده کنید.

http://url.faranama.co/jamejam

http://url.faranama.co/elmdaily

http://url.faranama.co/sabayesalamat

http://url.faranama.co/shafaonline

۲- پیاز هیچ باکتری را جذب نمی‌کند. این تفکر که سبزیجات باکتری و آلودگی را از اطراف خود جذب می‌کنند منطقی نیست. به علاوه پیاز و سیر تا حدودی خاصیت اسیدی و ضد باکتریایی هم دارند.

 

۳- خاصیت ضد سرطانی پیاز که در برخی منابع منتشر گردیده است نیز صحت ندارد. تحقیقات جدید نشان می دهد آنتی اکسیدان ها تاثیری در درمان بیماری سرطان ندارند و در بعضی موارد، روند سرطان را تندتر نیز می کنند. بنابراین خوردن این قبیل سبزیجات به علت داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی برای سلامتی مفید است، اما از سرطان جلوگیری نمی‌کنند یا در درمان آن موثر نیستند.

http://url.faranama.co/HjOSD

۴- قرار دادن سبزیجات خرد شده در یخچال می تواند تا حدی رشد برخی از باکتری ها را کم کند. باکتری ها زمانی بر سبزیجات قرار می‌گیرند که محیط اطراف آلوده باشد و در این صورت می‌توانند بر روی سبزیجات خرد شده رشد و نمو کنند.

http://url.faranama.co/3lvAB

http://url.faranama.co/UtGA0

 

لینک کوتاه این شایعه : http://wikihoax.org/Z9pvR

“ویکی هوآکس، مرجع تخصصی پاسخگویی به شایعات“

تلگرام ویکی هوآکس

اینستاگرام ویکی هوآکس

مطلب پیشنهادی

عجیب ولی واقعی: امواج موبایل سرطان زا نیست!

عجیب ولی واقعی: امواج موبایل سرطان زا نیست!

این باور از دیرباز تاکنون وجود داشته امواج و تشعشعات گوشی‌های همراه برای سلامتی انسان به شدت زیان‌بار است. اما دانشمندان پس از پژوهش‌های مختلف، نشانه‌ای مستدل و علمی مبنی بر مضر بودن گوشی‌های همراه نیافتند ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Change Language