ریشه و تاریخچه کلمه ok / شایعه ۰۲۵۲

متن شایعه

«آیا می دانید , تاریخچه کلمه ok چیست…؟؟؟

سالها پیش کشور انگلیس در جنگ جهانی دوم، پس ازهر یک از جنگهایش با کشور های گوناگون … برای اینکه آمار سربازان را بدست بیاورند ، بر روی پرچمی تعداد کشته ها را ثبت میکردند. مثلن ۵k ….. مخفف کلمه kill معادل ۵ کشته . یک روز پس از جنگ متوجه شدند که آن روز هیچ کشته ای نداشته اند و روی پرچم نوشتند ok …… وچون در کشور انگلیس به صفر ( او) ( o ) میگویند. از آن پس هر وقت در انجام کاری هیچ مشکلی نبود وهمه چیز درست بود از ok استفاده میکردند …..

امیدوارم همیشه Ok باشید دوستان.»

* پاسخ شایعه ریشه و تاریخچه کلمه ok را در سایت بررسی شایعات بخوانید.

 

پاسخ شایعه

۱- داستان مذکور برای ریشه ی واژه ی OK معتبر نیست و حقیقت ندارد. معتبرترین احتمال این است که این کلمه ریشه ای آمریکایی دارد.

۲- داستانهای زیادی را به منشا این لغت نسبت داده اند. برای مثال برخی می گویند این واژه متعلق به یک قنادی است که حروف اول اسم خود را بر روی بیسکوییت هایش حک می کرده است و بدین ترتیب این واژه رایج شده است. اما عده ای دیگر کشتی سازی را نام می برند که این واژه را به نشان افرادی که در ساخت کشتی کمک می کرده اند و نام آنها با O و K شروع می شده اند روی بدنه کشتی حک می کرده است. عده ای دیگر محل تولد این واژه را در میدانهای نبرد و جبهه های رزم می دانند.

http://url.faranama.co/4fTtZ

۳- آلن متکالف کتاب «اوکی، حکایت شگفت انگیز برترین واژه آمریکایی» را بر اساس تحقیقاتی که «آلن واکر رید» پروفسور واژه شناس کلمبیایی انجام داده بود، در سال ۲۰۱۰ به رشته تحریر درآورد. تحقیقات آنها بر روی نخستین کاربرد واژه «اوکی» منتج به کشف مطلبی در روزنامه بوستون مورنینگ پست شده بود که در ۲۳ مارچ ۱۸۳۹ به چاپ رسیده است (سوم فروردین ماه ۱۲۱۸شمسی). این روزنامه مقاله ای طنز آمیز با نام «جامعه ضد زنگ» منتشر کرده بود که به شکل طنزگونه ای، مخفف های جالب را ارایه می کرد. این روزنامه شکلی نادرست از کلمه  “all correct” (تماماً صحیح) را به شیوه ی گفتاریِ “oll korrect”  در نظر گرفت و دو حرف اول آن را به صورت “.o.k” مخفف کرد.

http://url.faranama.co/FHFo8

۴- یک سال بعد از انتشار مقاله «جامعه ضد زنگ» (۱۸۴۰) در زمان انتخابات هشتمین ریاست جمهوری آمریکا، مارتین ون بورن که برای بار دوم در انتخابات شرکت کرده بود، به منظور تبلیغات، پیکار انتخاباتی تحت نام Old Kiderhook با اسم مستعار «Ok» تشکیل داد. او همچنین باشگاهی با نام «اوکی کلاب» که مکانی برای هوادارنش است را بنا نهاد که البته شایان ذکر است «اوکی» از حروف ابتدایی Old Kinderhook  که نام زادگاه «ون بورن» بوده گرفته شده بود و اینگونه کلمه ok در تاریخ ماندگار گشت.

http://url.faranama.co/Yqw8e

۵- دیکشنری آکسفورد نیز، گمانه زنی های مختلفی را از منظر زبان شناسی برای ریشه  کلمه ok ذکر نموده است.

  • کلمه “och ayae” در اسکاتس (نام زبانی از خانواده زبان‌های ژرمنی)
  • کلمه “ola kala” در زبان یونانی به معنی “خوب است”
  • کلمه “oke” یا “okeh” در زبان مردم هندی-آمریکایی (چوکتاو) ساکن می سی سی پی
  • کلمات “aux cayes”  یا “au quai ” در زبان فرانسه

http://url.faranama.co/StFgU

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *