خرماهای آلوده به ویروس مرگبار منتقل شده از خفاش ها در ایران ! / شایعه ۰۲۶۴

متن شایعه

«توجه! قبل از خوردن خرما حتمن آنها را با آب سالم شستشو دهید،‌ مخصوصا خرماهای بم، وزارت بهداشت کشورمان پرهیز داده اند … از بیماری خطرناک این خرماهای آلوده که از طریق خفاش به آنها انتقال پیدا کرده است. بیماری که موجب مرگ در ۴۸ ساعت بعد از مصرف می شود و هیچ معالجه ای برای آن نیست. این بیماری در بم انتشار یافته ، به دلیل خفاش های زیادی که در نخل ها زندگی می کنند و بیماری را به خرما ها منتقل می کنند.»

* پاسخ شایعه خرماهای آلوده به ویروس مرگبار منتقل شده از خفاش ها در ایران را در سایت بررسی شایعات بخوانید.

 

پاسخ شایعه

۱- وجود این بیماری در خرماهای ایرانی حقیقت ندارد. این مطلب شایعه ای است که از دوسال پیش تا کنون در فضاهای مجازی در حال انتشار است.

۲- مدیر بهداشتِ محیطِ شهر اصفهان، درشهریور ۱۳۹۳ وجود ویروسی مرگبار در خرماهای بم و اصفهان را تکذیب نمود. در سال ۱۳۹۴ نیز معاون بیماری‌ های واگیردار وزارت بهداشت، وجود بیماری “مِرس” در ایران را رد نمود و بر مراقبت های بهداشتی هنگام سفر به عربستان و همچنین کره جنوبی که یکی از مراکز انتشار این ویروس است، برای جلوگیری از ابتلا به آن تاکید کرد.

http://url.faranama.co/qw9Vf

http://url.faranama.co/KA0nC

۳- سندرم تنفسی خاورمیانه یا “مِرس” که در اثر ویروسی از خانواده کوروناویروس به اسم MERS-CoV ایجاد می‌شود، برای نخستین بار در سال ۲۰۱۲ در عربستان سعودی گزارش شد. گفتنی است بیشتر موارد گزارش شده از این سندرم، بدلیل تماس با حیوانات بوده است و مظنون اصلی انتقال این بیماری به انسان ابتدا شتر و سپس گونه ای خفاش به نام خفاش مقبره ای مصری (با نام علمی Taphozous perforatus) ، شناخته شد که احتمال آلوده شدن میوه خرما توسط خفاش ها و در پی آن انتقال این بیماری به انسان را تقویت می کرد.

http://url.faranama.co/qgxaU

http://url.faranama.co/AiX09

۴- به دلیل پراکندگی بسیار کم این گونه ی خفاش در ایران، احتمال انتقال بیماری “مرس” از طریق آلودگی میوه خرما توسط خفاشهای میوه خوار آلوده به این ویروس، در کشورمان بسیار کم است. پراکندگی این نوع خفاش ها محدود به منطقه بسیارکوچکی درحاشیه خلیج فارس گزارش شده است.

http://url.faranama.co/g8gTZ

۵- شایان ذکر است از آنجا که در کشور ما بسته‌بندی خرما بیشتر به صورت سنتی انجام می‌شود و همچنین به علت احتمال انتقال انواع آلودگی های محیطی و یا حتی انتقال آلودگی از بسته بندی های خرما به این ماده مغذی، همواره به شستشوی آن قبل از مصرف، توصیه و تاکید شده است.

http://url.faranama.co/2AMsP

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *