خانه / تاریخ / عکسی از یوتاب آریوبرزن و زربانو در جنگ جهانی دوم / شایعه ۰۳۴۹

عکسی از یوتاب آریوبرزن و زربانو در جنگ جهانی دوم / شایعه ۰۳۴۹

متن شایعه

« عکسی از یوتاب آریوبرزن و زربانو که هنگام اشغال ایران توسط متفقین جلوی نیروهای انگلستان مقاومت کرده و صدها تن از آنها را به هلاکت رساند »

 

پاسخ شایعه

۱- انتساب این تصویر به دو بانوی ایرانی در زمان جنگ جهانی دوم حقیقت ندارد و شایعه می باشد. در تاریخ معاصر، اثری از دو زن جنگجو به نامهای یوتاب و زربانو نیست. بلکه این دو فرد متعلق به ایران باستان می باشند.

۲- این تصویر مربوط به دو زن ارمنی است که در سال ۱۸۹۵ گرفته شده است.

http://url.faranama.co/w8OUo

۳- شخص حاضر در سمت راست تصویر، “الیزابت سلطانیان” مادربزرگ “دریک شرینیان” موسیقیدان آمریکایی ارمنی تبار است و شخص حاضر در سمت چپ تصویر ناشناخته می باشد. این تصویر در سال ۱۸۹۵ در بحبوحه ی کشتار فاجعه آمیز ارمنیان در دوران حکومت سلطان عبدالحمید دوم، حاکم وقت دولت عثمانی یا ترکیه امروز گرفته شده است.

http://url.faranama.co/yEDnp

۴- هرچند در برخی کتب از یوتاب به عنوان خواهر آریوبرزن (از شاهزادگان هخامنشی و سردار ایرانی که در برابر سپاه اسکندر مقدونی ایستادگی کرد) نام برده شده، اما از نظر تاریخی وجود این شخص قابل اثبات نیست. زربانو نیز دختر رستم و از سرداران جنگجوی ایران باستان بوده است.

http://url.faranama.co/vei4R

http://url.faranama.co/qhLQb

 

لینک کوتاه این شایعه : http://wikihoax.org/AWVhm

“ویکی هوآکس، مرجع تخصصی پاسخگویی به شایعات“

تلگرام ویکی هوآکس

اینستاگرام ویکی هوآکس

همچنین ببینید

گفتارهای کوروش کبیر / شایعه ۰۴۰۲

« هر روز متنی تازه از کوروش بزرگ چاپ می‌شود؛ از منشورش که ترجمه‌ی چند خطی آن کتابی چند ده صفحه‌ای شده تا فرمان‌هایش در جنگ‌ها و سخنرانی‌ هایش در باب مسائل مختلف! » . . .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *