مارکوس امپراطور متجاوز رومی که بخشی از ایران را جدا کرد / شایعه ۰۱۵۴

متن شایعه

« عقد قراردادهای ایران و ایتالیا زیرسم اسب آئورلیوس که قبلاً بخشی ازخاک ایران راجدا کرد و حکایت خلاء دقت نظر دولت درحفظ عزت ایران! »

 

پاسخ شایعه

۱- جنگ‌های ایران و روم رشته جنگ‌هایی است که از سال ۵۴ پیش از میلاد آغاز شد و تا پایان دوران ساسانیان ادامه یافت. هرچند که این جنگها هفتصد سال به طول انجامید، اما مرزها تا حد زیادی ثابت ماند. هیچ کدام از دو شاهنشاهی آن اندازه توان و نیرو نداشت تا یک لشگرکشی درازمدت در خاک دشمن و دور از مرزهای خود برپا کند.

http://url.faranama.co/jMZ7c

۲- مارکوس آئورلیوس آنتونیوس (۱۲۱-۱۸۰ میلادی) یکی از “پنج امپراطور خوب” روم باستان بود. دوران حکومت وی در روم ۱۶۱ تا ۱۸۰ میلادی بود. درآن برهه زمانی، بلاش چهارم بیست و وهفتمین پادشاه ایران بود و نبردهایی که در آن زمان بین ایران و روم درگرفت به هیچ وجه به فتح ایران ختم نشد.

http://url.faranama.co/2kQ7s

۳- نبرد ایران و روم در زمان امپراطوری آئورلیوس، با لشکرکشی بلاش چهارم در سال ۱۶۱ میلادی به ارمنستان آغاز شد و با وجود بدست آوردن یکسری  فتوحات و گسترده شدن ایران، نبردها از سوی رومیان به جای تدافع، حالت تهاجمی به خود گرفت  و به شکست ایرانیان در نقاطی از ایران نظیر ارمنستان و سلوکیه انجامید.  در این هنگام بیماری طاعون بروز کرد و تلفات سنگینی را بر سپاه رومیان وارد نمود و رومیان را وادار به عقب‎نشینی کرد.

http://url.faranama.co/vyjjG

۴- مجسمه ی برنزی مارکوس آئورلیوس واقع در موزه ی “کاپیتولاین”،  در سال  ۱۷۵ میلادی ساخته شده است. مجسمه این امپراطور فیلسوف برخلاف ادعای متن شایعه، نماد جنگ و کشورگشایی نیست، بلکه نماد صلح و اندیشه است.

http://url.faranama.co/Marcus

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. سید محمد جواد مؤذن

  سلام
  در همون زمان پاسخ جامع و مستدلی بهتون دادم!
  مطالب شما در این زمینه حقیقت نداره.
  حتی در اسنادی که خودتون گذاشتید، خلاف حرف های شما گفته شده.
  شما با تصور اینکه اگر از ویکی پدیا انگلیسی مطلب بذارید کسی حوصله ترجمه پیدا نمی کنه هرچه خواستید گفتید!
  این عمل شما نه شرعیه و نه اخلاقی

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *