مقایسه ی مساحت کشور ایران با مجموعِ ۲۲ کشور دیگر ! / شایعه ۰۱۴۴

متن شایعه

” مقایسه ی مساحت کشور ایران با مجموع ۲۲ کشور دیگر / آنچه می بینید عکس یک پروژه دانشجویی جالب است که نسبت مساحت ۲۲ کشورمعروف جهان در مقایسه با مساحت ایران را به خوبی نشان می دهد. مشاهده کنید که مساحت ایران به اندازه کل مساحت این ۲۲ کشور می باشد! …

کشورهایی نظیر شیلی، دانمارک،  ژاپن، انگلستان. آلمان، هلند، پرتقال، لهستان، مجارستان، سوییس، آلماتی و … “

 

پاسخ شایعه

۱- مقایسه ی تصویریِ انجام شده که نمایشگر برابری مساحت ایران با مجموع مساحت های ۲۲ کشورِ ذکر شده است، درست نمی باشد و از جهات بسیاری محل ایراد است.

 

۲- جمع مساحت های ۲۲ کشور یاد شده برابر با ۲.۲۳۳.۳۴۳ کیلومتر مربع  و مساحت ایران ۱٬۶۴۸٬۱۹۵ کیلومتر مربع می باشد.  به عبارتی وسعت ۲۲ کشور مقایسه شده تقریبا ۱.۳۵ برابر مساحت کل ایران است.

http://url.faranama.co/EXTERA_148

http://url.faranama.co/OMyPU

۳- اگر قلمروهای برون مرزی و مستعمراتِ تحت حاکمیت برخی از کشور های یاد شده در این تصویر را هم در نظر بگیریم، مجموع مساحت های آنها در حدود بیش از ۵ برابر مساحت کشور ما ایران خواهد گردید. بعنوان مثال گرینلند و جزایر فارو، دو قلمرو برون‌مرزیِ کشورِ دانمارک به شمار می‌آیند که وسعت گرینلند به تنهایی ۲٬۱۶۶٬۰۸۶ کیلومتر مربع و بسیاربیشتر از مساحت ایران می باشد.

http://url.faranama.co/fx7BG

http://url.faranama.co/yEyxl

۴- در این مقایسه اشتباهات فاحشی از قبیل مقایسه کشور شیلی ۳۸ امین کشور وسیع دنیا با استان همدان دیده می شود! در حالی که مساحت استان همدان ۱۹٬۳۶۸ کیلومترمربع  و مساحت کشور شیلی ۷۵۶.۰۹۶ کیلومترمربع  یعنی نزدیک به ۴۰ برابر استان همدان و نیمی از مساحت ایران می باشد.

http://url.faranama.co/2LJHO

http://url.faranama.co/RIPfc

۵- در این تصویر از کشورهای منسوخی نظیر آلمان غربی و شرقی نام برده شده است. در حالی که آلمان غربی بعد از جنگ جهانی دوم تنها ۴۰ سال موجودیت مستقل داشت و در سال ۱۹۹۰ با پیوستن به آلمان شرقی، جمهوری فدرال آلمان را تشکیل داده اند.

http://url.faranama.co/g1lr8

۶- شایان ذکر است که ایران از لحاظ وسعت، ۱۶ مین کشور دنیا و دومین کشور بزرگ خاورمیانه می باشد.

http://url.faranama.co/OMyPU

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *