هکرها تلگرام را هک کردند؛ شماره تلفن ۱۵ میلیون کاربر ایرانی لو رفت ! / شایعه ۰۲۹۰

متن شایعه

« هکرها تلگرام را هک کردند؛ شماره تلفن ۱۵ میلیون کاربر ایرانی لو رفت »

* پاسخ شایعه هکرها تلگرام را هک کردند؛ شماره تلفن ۱۵ میلیون کاربر ایرانی لو رفت را در سایت بررسی شایعات بخوانید.

پاسخ شایعه

برخی رسانه های داخلی به نقل از رویترز خبر از لو رفتن چت ها و شماره تلفن های ۱۵ میلیون حساب کاربریِ ایرانی در تلگرام را داده اند. حال آنکه خبرگزاری رویترز در مقاله منتشره خود در این مورد مدعی شده یک گروه هکری وابسته به ارگانهای دولتی ایران،  به تمام حسابهای کاربری مربوط به صاحبان مشاغل حساس جامعه دسترسی پیدا کرده است.

url.faranama.co/svv

صرف نظر از درستی یا نادرستیِ این ادعای بدون منبع موثق، ذکر این نکته لازم است که در این مورد در حقیقت هک پیام رسان تلگرام صورت نگرفته، بلکه این همان روش قدیمیِ دسترسی به اس ام اسِ حاوی کد تاییدیهِ ارسال شده از طرف تلگرام و سپس دستیابی به حساب کاربری افراد است و البته بدیهی است که این وضعیت تنها مختص به تلگرام نیست و تمامی پیام رسان های مبتنی بر تایید از طریق اس ام اس، می توانند ازین حفره امنیتی مورد دستبرد واقع شوند.

 

در مقاله رویترز فقط به کشور ایران اشاره نشده است و بیان گردیده در کشورهایی که اپراتورهای تلفن های همراه زیر نظر نهادهای امنیتی مشغول فعالیت می باشند، حساب های کاربری تلگرام و دیگر پیام رسان های مشابه، به راحتی از این طریق قابل نفوذ و دسترسی می باشند.

 

راهکار بسیار موثر برای جلوگیری از هر نوع هک و دسترسی غیر مجاز به حساب کاربری شما در تلگرام، فعال نمودن تایید دو مرحله ای (two-step verification) در تنظیمات آن می باشد که در لینک زیر به شرح نحوه فعال کردن آن پرداخته ایم:

url.faranama.co/GIPqW

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *