خانه / پزشکی و سلامت / پخش سینه بند های سرطان زا در ممالک اسلامی / شایعه ۰۳۱۸

پخش سینه بند های سرطان زا در ممالک اسلامی / شایعه ۰۳۱۸

متن شایعه

«با سلام خدمت خانمهای گروه

فیلمی که ارسال کردم نه دستم اشتباهی خورده ونه قصد توهین دارم ومنظور فقط اطلاع رسانی میباشد…

ترجمه فیلم:

سینه بند هایی که جدیدا وارد بازار شده است تحت عنوان سینه بند ابری وراحتی که در بین ممالک اسلامی توسط بیگانگان پخش شده .در داخل ان نوعی ماده سرطان زا جا سازی شده که این ماده به مرور زمان از طریق پوست جذب میگردد و فرد را مبتلا میسازد . درصورت مشاهده یا استفاده بدون هیچ اقدامی سریعا به پزشک مراجعه شود».

پاسخ شایعه

۱- ادعاهای مطرح شده در این متن و کلیپ همراه با آن،  تماما واهی بوده و با تکیه بر ناآگاهی افراد منتشر میگردد.

۲-  برخلاف ادعای شایعه تولید این نوع لباس زیر جدید نیست و تاریخ ساخت آن به شانزده سال پیش یعنی اوایل سال ۲۰۰۰ میلادی برمی گردد. تولید و پخش این نوع لباس زیر (لباس زیر با قابلیت افزایش سایز با پد حاوی کیسه مایعات) در اکثر نقاط دنیا انجام می شود و منحصر به ممالک اسلامی نیست.

http://url.faranama.co/OXBio

http://url.faranama.co/Fu7iY

http://url.faranama.co/07gcj

۳- علیرغم ادعای شایعه مبنی بر سرطان‌زا بودن مایع استفاده شده در ساختِ پد این نوع لباس زیر، این مایع حدودا ترکیبی از ۳۰ درصد آب به همراه ۷۰ درصد ماده جاذب رطوبت هوا مانند گلیسیرین یا کربوکسی متیل سلولز است. البته جایگزین هایی برای مایع داخل پد نیز وجود دارد. مانند روغن سیلیکون و روغن هیدروکربن که روغن سیلیکون بی بو اما گران قیمت و روغن هیدروکربن روغنی ارزان تر با بو و مزه ی نامطبوع  می باشد. قابل ذکر است که مواد مذکور همگی غیرسمی هستند.

http://url.faranama.co/OXBio

۴-  گلیسیرین یک ماده بی رنگ، بی بو، غیرسمی و حلال است و کاملا در آب حل می شود. این ماده بطور گسترده‌ای در فرمولاسیون داروها، در صنعت صابون‌سازی و در صنایع بهداشتی و آرایشی استفاده می گردد. کربوکسی متیل سلولز یا CMC نیز ماده ای بی بو، بدون رنگ، قابل تعلیق در آب و غیرسمی است که در صنایع غذایی، دارویی و آرایشی بهداشتی مصارف زیادی دارد.

http://url.faranama.co/i05et

http://url.faranama.co/vwpbq

۵- مایعات استفاده شده در این نوع لباس های زیر، درون کیسه ای پلاستیکی محفوظ هستند و امکان جذب آنها از طریق پوست وجود ندارد. درصورت برخورد جسم تیز یا کهنگی لباس، امکان نشت کردن و خارج شدن این مایعات وجود دارد که تنها باعث آلودگی لباس می گردد و خطر دیگری ندارد.

http://url.faranama.co/czdEZ

لینک کوتاه این شایعه : http://wikihoax.org/ieHke

“ویکی هوآکس، مرجع تخصصی پاسخگویی به شایعات“

تلگرام ویکی هوآکس

اینستاگرام ویکی هوآکس

این مطلب را هم چک کنید

اگر کسی در حالت سکته قرار گرفت با سوزنی تمیز سر ده انگشت و لاله گوش او را زخمی کنید / شایعه ۰۳۲۹

متن شایعه «اگر کسی در حالت سکته قرار گرفت قبل از حمل به بیمارستان، با سوزنی تمیز سر 10 انگشت او را زخمی کنید تا دو قطره خون بیاید و از لخته در مغز جلوگیری شود...

پاسخ دهید

Change Language