چرا اعراب به ایرانیان عجم می‌گفتند ؟ / شایعه ۰۲۹۴

متن شایعه

« چرا اعراب به ایرانیان عجم می‌گفتند؟ هنگامی که قتیبه، خوارزم را فتح کرده بود، روز سوم در میدان بزرگی برای مردم صحبت می‌کرد …  وی دستور داد که از بین فاضلان خوارزم چهار هزار تن بیاورند. سر هر چهار هزارتن را در یک روز بریدند و از آن روز دستور داد تا هرکسی به زبان پارسی گویش کند زبانش را ببرند. مردم خوارزم از ترس بریده شدن زبانشان، از حرف زدن خودداری می‌کردند.  به همین روی به آنها عجم یا گنگ می‌گفتند. پرویز شهریاری – علم و دانش در ایران باستان »

* پاسخ شایعه چرا اعراب به ایرانیان عجم می‌گفتند را در سایت بررسی شایعات بخوانید.

 

پاسخ شایعه

۱-  برخلاف ادعای متن، عجم به معنی کر و لال نیست. اعراب برای کرولال کلمه “صم بکم” را استفاده می کنند. عجم به معنی مبهم و غیر فصیح، هسته خرما و مویز و همچنین نژاد غیر عرب به کار می رود.

url.faranama.co/aan

۲- عجم یک کلمه عربی با ریشه فارسی است. جم + ال = الجم = اجم = عجم  و پیوند واژه‌ای و تاریخی با جم شید و جم دارد. جم نام کوچک جمشید پادشاه افسانه‌ای ایران است. جمشید از دو واژه جم و شید تشکیل شده است. جم و یم از یک ریشه است و معنی دریا و اقیانوس و گروه می‌‌دهد.

url.faranama.co/rss

۳-  قدمت کلمه عجم بیشتر از آن است که آغاز استفاده از آن به فاتحان ایران در صدر اسلام برسد. قدیمی‌ترین نامی که عربها برای ایران بکار برده‌اند کشور(ملک) جم است که عربهای دوران قبل از اسلام، آن را معرب نموده، اجم و عجم گفتند و کلمات عجمه، عجمو، اعجمی و الاعاجم را از آن ساختند. آنها ابتدا این کلمه را اختصاصا برای ایرانیان و مترادف با فارسی بکار می‌‌ بردند.

url.faranama.co/meh

۴-  به غیر از فردوسی که در اشعار خود ایرانیان را با افتخار “عجم” نامیده، واژهٔ «عجم» در بخش‌های مختلف قرآن نیز به کار رفته ‌است. در تفاسیر مختلف قرآنی، عجم عموما به معنی غیر عرب وکسی که زبان عربی را خوب نمی‌داند بیان شده است و در برخی از آیات خاص در تفسیر کلمه عجم گفته‌ شده اشاره به ایرانیان و فارسها بوده است.

url.faranama.co/deh

url.faranama.co/fer

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *