خانه / پزشکی و سلامت / چرا مسلمانان گوشت خوک نمی خورند ؟ / شایعه ۰۱۷۸

چرا مسلمانان گوشت خوک نمی خورند ؟ / شایعه ۰۱۷۸

متن شایعه

« چرا مسلمانان گوشت خوک نمی خورند ؟؟؟

یکی از دوستانم کە بیشتر از ۲۵ سال است در آلمان است برایم تعریف میکرد؛

گفت: همکاری آلمانی دارم یه بار از من سوال کرد چرا شما مسلمانان گوشت خوک نمیخورید؟! … میخواهم دلیل علمی اش را  برایم بگویی که قانع شوم نه دلیلی شرعی.

منم در جواب گفتم فقط یک ساعت  وقت میخواهم تا با توکل به خدا با زبان آلمانی جوابی مناسب و قاطع خواهم داد.

از سایتهای اینترنت شروع کردم به جست و جو بخصوص در سایتهای علمی به زبان انگلیسی ، آلمانی و دیگر زبانها..

آنچه را که پیدا کردم مرا شوکه کرد  در یکی از سایتهای آلمانی جواب سوالم را پیدا کردم ( شبکه المانی در امور مراقبتهای  ارزشهای غذایی) …

مختصری درمورد گوشت خوک نوشته بود

۱- خوک جسد و مردار گندیده میخورد حتی اگر مردار پدرش باشد.

۲- خوک همه چیز میخورد حتی ادرار  و مدفوع خود و دیگر حیوانات

۳- مقدار سم کشنده در گوشت خوک ۳۰ برابر گوشت گوسفند است.

۴- خوک عرق نمی کند ،پوست خوک اسفنجی است بە همین دلیل تمام کثیفی ها را جذب خود میکند این خود فاجعە است.

۵- برای هضم کردن گوشت گوسفند به (۶-۹)ساعت زمان نیاز است و جگر انسان برای جذب کردن مقدار کمی از سم زمان زیادی نیاز دارد؛ اما برای هضم گوشت خوک به(۱-۲) ساعت زمان نیاز است به همین دلیل جگر پوشیده و مملو از آن سم کشنده خواهد شد.

۶- جنس نر خوک با هر حیوان دیگری جفت می شود حتی اگر جفتش هم نر باشد به همین دلیل خوک منبع بسیاری از بیماری هاست.

۷- ۳ساعت بعد از کشتن خوک کِرم از بدنش خارج میشود ..

۸- نوعی کِرم در گوشت خوک موجود است کەنە با پختن نە سرخ کردن(برشتە) از بین نمی رود.

۹- پختن گوشت خوک نیاز بە ۶ ساعت زمان دارد گوشت خوک قابل سرخ کردن نیست زیرا کم کم  آب میشود تا چیزی از آن باقی نمی ماند (مانند گوشت انسان)

۱۰- در سر خوک خون لختە زیادی جمع شدە است چون خوک تنها حیوانی است کە نمی تواند سرش رابە طرف بالا بلند کند.

۱۱- کرک و موی خوک جز با سوزاندن از بین نمی رود.

۱۲- خوک هرگز چیزی را که می خورد بو نمی کند بلکە اگر خوراکش پاک هم باشد قبل از خوردن آب دهان و بینی اش را به آن می مالد.

۱۳- خوک از جمله جانورانی است که به مانند دیگر پستانداران عادت ماهانه ندارد.

دوستم گفت: منم این گزارش را برای دوست آلمانی ام ارسال کردم همراه با ذکر منبعش ،او هم بعد از مطالعه آن تصمیم به ترک خوردن گوشت خوک گرفت و این متن را در بسیاری از سایتهای آلمانی بخش کرد با موضوعِ

چرا مسلمانان گوشت خوک نمی خوردند؟؟؟ »

 

پاسخ شایعه

۱- متن فوق ارایه دهنده یک مجموعه اطلاعات در مورد خوک می باشد که برخی از آنها صحیح و بسیاری از آنها غیر علمی، ساختگی و شایعه می باشند و با بررسی های انجام شده، هیچ رسانه آلمانی مرتبط با امور مراقبتهای  ارزشهای غذایی، چنین مقاله ای منتشر نکرده است.

در ادامه به بررسی تخصصی ادعاهای مطرح شده در متن با ذکر منابع موثق و معتبر خواهیم پرداخت.

۲- خوک به مانند حیوانات دیگری همچون خرگوش و خوکچه هندی مدفوع خوار است. خوک به علت سیستم گوارش ناقصش بعضی از مواد مغذی در غذایش را نمی تواند جذب کند و ناچار به هضم دوباره ی آن می شود. هرچند خوکهایی که برای خوردن پرورش می یابند این اجازه به آنها داده نمی شود.

http://url.faranama.co/teJr8

۳- خوک حیوانی همه چیزخوار است  و در رژیم غذایی آنها تفاوتی میان گوشت و گیاه نیست. تمایل به خوردن گوشت، آنها را از گروه حیوانات اهلی که فقط گیاهان را می‌خورند (گاو، گوسفند، بز و غیره)، جدا می‌کند. این حیوان غدد عرقی ندارد.

http://url.faranama.co/k6rWu

http://url.faranama.co/UTEa4

۴- برخلاف ادعای متن، گوشت خوک در بین گوشت ها، دیر هضم ترین گوشت با زمان هضم ۵ ساعت می باشد. این زمان در مقایسه با گوشت گاو با ۳.۵ ساعت و گوشت بوقلمون با زمان هضم ۱.۵ ساعت، گوشت دیر هضمی به شمار می رود.

http://url.faranama.co/Auiwa

۵- گرایش جنسی برای جانوران علیرغم انسانها، تعریف‌پذیر نیست. رفتارهای همجنس خواهانه در حیوانات در میان تعداد بی‌شماری از جانوران دیده و ثبت شده‌اند و از جمله رفتارهای طبیعی معمول در همه گروه‌های جانوری هستند. در بین جانوران حلال گوشت مانند گوسفند و گاو و حتی مرغ خانگی نیز این رفتار به کرات مشاهده شده است.

http://url.faranama.co/Vpvlj

http://goo.gl/kh10md

۶- علیرغم ادعای متن، گوشت خوک هم سرخ می شود و هم در چند دقیقه کباب پز می گردد. اما نکته مهم درجه حرارت پخت آن است که باید بین ۱۴۵ تا ۱۶۰ درجه ی فارنهایت باشد تا آلودگی های گوشت از بین برود و گوشت اصطلاحا ایمن شود.

http://url.faranama.co/qFSOc

http://url.faranama.co/4fEmo

۷- کرک و موی خوک هم مانند موی گوسفند با حرارت دادن (اصطلاحا کز دادن) از بین می رود. ضمنا خوکها می توانند سرشان را به طرف بالا بلند کنند اما این کار را به ندرت انجام می دهند. چرا که زاویه ی طبیعی گردنشان به سمت پایین و برای حفر زمین پیش بینی شده است

http://www.aparat.com/v/UyYJv

http://url.faranama.co/yG3Mh

http://url.faranama.co/0XkYf

۸- عادت ماهانه در حقیقت دفع تخمک بارور نشده بهمراه لایه ای از دیواره ی رحم (آندومتر) از بدن است که در برخی از پستانداران این تخمک باور نشده بهمراه آندومتر، جذب بدن شده و بدن آن را دفع نمی نماید. به این حالت، عادت ماهانه ی پنهان یا درون ریز گفته می شود. حیواناتی مانند:سگ، گربه، اسب، فیل، موش، خوک. دوره ی پریودی پنهان یا درون ریز دارند. با توجه به این مساله که اسب حیوانی حلال گوشت می باشد و کراهت گوشتش از الاغ نیز کمتر است، پس پریودی پنهان نیز نمی تواند دلیلی برای حلال یا حرام گوشت بودن حیوان باشد.

http://url.faranama.co/hdoUo

۹- گوشت خوک آلوده به چند نوع کرم و باکتری می باشد و به علت پخت ناقص گوشت، سالانه شاید صدهزار نفر را در آمریکا آلوده کند. البته میزان مرگ و میر ناشی از این آلودگی ها کمتر از ۲درصد از افراد آلوده یعنی هرپنج سال یک مرگ در ایالات متحده آمریکاست.

http://url.faranama.co/S6QnA

۱۰- مهمترین علت استفاده ازگوشت خوک در دنیا، صرفه اقتصادی تولید آن است. خوک برخلاف گوسفند که در هر زایمان یک بره به دنیا می آورد، در هر زایمان ۶ تا ۷  خوکچه به دنیا می آورد . همچنین خوک درمقابل بیمارها مقاوم وهمه چیز حتی زباله میخورد. لذا تولید آن از قدیم مقرون بصرفه بوده است.

۱۱- در دین اسلام و یهودیت، گوشت خوک حرام دانسته شده است. و قطعا همین تحریم، باورمندان را از مصرف آن باز می دارد. این ضررهای بهداشتی و اخلاقی فقط می‌تواند به عنوان فلسفه و حکمت این حکم مطرح شود ـ نه علت انحصاری آن و اصلی ترین علت برای حرمت گوشت خوک حکم تعبدی قرآن و دیگر کتب مذهبی است.

http://url.faranama.co/ljWVC

۱۲- بیان دلایل پزشکیِ هرچند درست، برای این قبیل احکام فقهی ممکن است این شائبه را ایجاد کند که اگر حرمت گوشت خوک به علت وجود آلودگی در گوشت آن است پس اگر به مدد علم این آلودگی برطرف شود، حرمت آن نیز از بین می رود که این البته مغایر با همان اصول دینی و فقهی می باشد.

 

لینک کوتاه این شایعه : http://wikihoax.org/qGKrD

“ویکی هوآکس، مرجع تخصصی پاسخگویی به شایعات“

تلگرام ویکی هوآکس

اینستاگرام ویکی هوآکس

مطلب پیشنهادی

اعدام مرد پاکستانی به جرم خارج کردن باد معده در مسجد در ماه رمضان شایعه ۰۵۰۷

اعدام مرد پاکستانی به جرم خارج کردن باد معده در مسجد در ماه رمضان / شایعه ۰۵۰۷

متن‌ شایعه«جالبه بدونید ۲ سال پیش، این مرد پاکستانی به جرم خارج کردن باد معده در ماه رمضان در مسجد ...

۵ دیدگاه

 1. خیلی خوب بود لذت بردم

 2. فرزانه دختر انقلابی تبریز

  کثیف تر از خوک , مسلمان ها هستند که همه آفریده های خداوند را از جمله انسان های غیر مسلمان را ناپاک و نجس می دانند . خداوند چیز ناپاک خلق نمی کند . کسیکه به ذات مقدس خداوند توهین کند و آن را ناپاک بشمارد , او کثیفترین و مشرکترین موجود زنده بر روی کره زمین است . مسلمانها کثیف هستند چوم محمد کثیف بود چون اسلام کثیف بود و متاسفانه هست و چون شیطان کثیف بود و هست . ۱۴۰۰ سال است که هر آشپزی از روی این کتاب غذا درست کرده , همه مسموم شده اند ولی ایراد از کتاب نیست , ایراد از سرآشپزها است .

  توئیتر : fary_styles@ مامان هری
  تلگرام Frzne98@
  https://twitter.com/fary_styles

  • ز کوزه همان تراود که ز اوست.لذا این طرز اظها نظر نشانه شخصیتی است که ارزش جواب دغدن ندارد. چرا که اصلا به هیچ چیز پایبند نیست ونمیتواند باشد.
   هر چند اختلاف نظر کاملا بدیهی ومحترمه اما با چنین افکار بیماری…

 3. با عرض سلام و تشکر هز بیان مطالب
  لطفااا به از دوستان که نظرات خود را بیان می کنند، یادآوری کنید : که هیچ کس حق ندارد که به مقدسات و تفکرات دیگران توهین کند، که این خود شامل کتب و پیامبران مقدس نیز می شود.
  با تشکر

 4. باسلام
  هرانسانی هردیدی که داردمحترم است نبایدهم دیگرراتحقیرکردچون ماازروح خداوندهستیم پس خداوندبسیارمهربان وقابل احترام است باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Change Language