کد مالکیت هواپیما در کشورهای مختلف ! / شایعه ۰۱۷۰

متن شایعه

« این کد رو ببینید این کد کشور هستش و نشانه اینه که هواپیما مال کدوم کشوره.دو حرف سمت چپ (EP) مربوط به ایران …

TR ترکیه

UK اوکراین

EK  امارات

 به معنی Emirates kingdom حالا ایران شده EP و همه هم سعی در این دارند که نگن یعنی چی.ولی بدونید که EP  به معنای Empire Of Pahlavi هست.جمهوری اسلامی کلی تلاش کرده ولی جابجایی این کد امکان نداره.

مثل کد تلفن ۰۰۹۸ که مال ایرانه.حالانکته جالب اینجاست که وقتی این هواپیماهای جدید رو به ایران بفروشند باز هم کدEP باید بزنن روش. »

 

پاسخ شایعه

۱- ادعای مطرح شده در این متن شایعه و ساختگی می باشد. کد مذکور به نام کد IATA  نشانگر خطوط مختلف هوایی است که معادل فارسی آن انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی می‌باشد. یاتا، سازمانی است فرامرزی، متشکل از ۲۴۰ شرکت هواپیمایی، که در ماه آوریل سال ۱۹۴۵ در شهر هاوانا راه‌اندازی شد. اعضای یاتا شرکت‌های هواپیمایی هستند، که دارای پروازهای منظم برنامه‌ای خارجی بوده و دولت آنها عضو ایکائو باشد.

http://url.faranama.co/WvB5S

۲- کد یاتای EP در حال حاضر متعلق به “هواپیمایی آسمان‎‎” است که ابتدا در سال ۱۳۳۶ با نام “تاکسی هوایی” و بعنوان اولین شرکت حمل و نقل هوایی در خاور میانه شروع به کار کرد وسپس در سال ۱۳۴۸ به “هواپیمایی پارس” و نهایتا  در سال ۱۳۶۸ به هواپیمایی آسمان‎‎” تغییر نام داد. ادعای متن شایعه در مورد انتساب عبارت Empire Of Pahlavi به این کد،‌ کذب و ساختگی می باشد.

http://url.faranama.co/hmoWJ

http://url.faranama.co/5bW8T

http://url.faranama.co/9IESV

۳- از دیگر کدهای یاتا متعلق به خطوط هوایی کشور ایران می توان به IR  برای “هما” ، W5 برای “ماهان” ، B9 برای “ایران ایرتور” و چندین کد یاتای دیگر اشاره کرد.

http://url.faranama.co/c8WFw

۴- در متن شایعه اشتباهات فاحش دیگری نیز مشاهده می شود. من جمله اختصاص کد یاتای TR به کشور ترکیه که در واقع کد خطوط هوایی TransBrasil و مربوط به کشور برزیل است. کد UK نیز مربوط به کشور اکراین نیست و متعلق به خطوط هوایی KLM و مربوط به کشور انگلستان می باشد.

http://url.faranama.co/kNJLU

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *