کشف بیش از ۱ میلیون موزِ آلوده به ویروس ایدز ! / شایعه ۰۲۸۵

متن شایعه

«موزهای آلوده به ایدز دنیا را شوکه کرده است. خبری که جهان را شوکه کرد ، موزهای آلوده به ایدز. کشف بیش از ۱ میلیون موز که از راه تزریق آلوده به ویروس ایدز شده بودند … خبری بود که جهان را شوکه کرد. تزریق ایدز به موزهای صادراتی در بخش های خاصی از آمریکا جنوبی، ایالات متحده آمریکا، برزیل، مکزیک و آرژانتین وجود بیش از ۲ میلیون موز آلوده تایید شد اما مراکز کنترل بیماری این اطلاعات را تکذیب کردند زیرا با اثبات آن به کشورهای وارد کننده موز ازجمله گواتمالا ضرر زیادی می رسد. گفتنی است؛ به گفته محققان ویروس ایدز از طریق مواد خوراکی و آشامیدنی منتقل نمی شود اما ممکن است با مصرف این مواد غذایی به سلامتی انسان آسیب وارد شود.

لطفا به دوستانتان اطلاع دهید»

* پاسخ شایعه کشف بیش از ۱ میلیون موزِ آلوده به ویروس ایدز را در سایت بررسی شایعات بخوانید.

 

پاسخ شایعه

۱- خبر کشف یک میلیون موز آلوده به ویروس ایدز در مکزیک و برزیل و نقاط دیگر دنیا، شایعه ای است که چند ماه پیش تکذیبه آن در رسانه های خارجی منتشر گردید و متاسفانه پس از چندماه این شایعه سر از رسانه های نسبتا معتبر داخلی مانند باشگاه خبرنگاران جوان درآورده است. مطلبی که به راحتی و با کمی تفکر می توان به بی اساس بودن آن پی برد.

url.faranama.co/ngb

url.faranama.co/ert

۲-  انتقال ویروس HIV و ابتلا به بیماری ایدز از طریق خوردن و آشامیدن امکان پذیر نیست. حتی درصورت خوردن غذای آغشته به خون آلوده به ویروس HIV ، بزاق دهان و اسید معده آن را غیرفعال می کند و امکان سرایت ایدز از راه خوراکی وجود ندارد. این بیماری تنها از طریق دریافت خون و فرآورده های خونی و فاکتورهای انعقادی آلوده به این ویروس و نیز رفتارهای پرخطر جنسی حادث می گردد.

url.faranama.co/ana

url.faranama.co/ids

۳-  از آنجا که ویروس ایدز به محیط خارجی و همچنین به حرارت، به شدت حساس است و در اثر نور خورشید کاملا غیرفعال می شود، نمی تواند به مدت طولانی در محیط خارج از بدن به حیات خود ادامه دهد. بنابراین تزریق آن به مواد خوراکی نمی تواند روش خوبی برای بیوتروریسم باشد.

url.faranama.co/eby

۴- وجود رگه های قرمز در میوه موز، به علت وجود نوعی بیماری باکتریایی در این گیاه است. این بیماری که “بیماری خونی موز” نام دارد، اولین بار در سال ۱۹۲۱ در اندونزی گزارش شده است. شواهدی نیز برای احتمال آلوده شدن گیاه موز به این باکتری از طریق برخی حشرات وجود دارد.

url.faranama.co/dil

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *