اجتماع و فرهنگپزشکی و سلامت

کور شدن چشم با مصرف دلستر های ویروسی ! / شایعه ۰۱۸۱

متن شایعه

« خیلی مهم و خیلی فوری

دکتر سعیدی راد رئیس بیمارستان مصطفی خمینی تهران درخواست اطلاع رسانی فوری به مردم ایران را دارد …

به اطلاع تمام هموطنان عزیز برسانید که تا اطلاع ثانوی از خوردن نوع دلستر با طعم انگور و انار را بعلت استفاده های طمع دهنده های با زمان بسیار پایین جدا خودداری کنید.برخی از این محصولات حاوی نوعی ویروس هستند که مستقیما و به سرعت بر روی بینایی و کاهش دید اثر گذاشته و منجر به دوبینی و ترک خوردگی کانون چشم خواهد شد.تا کنون بیش از ده مورد به بیمارستان مصطفی خمینی تهران و میلاد ارجاع داده شده است خواهشمندیم تا میتوانید به نزدیکان خود اطلاع دهید.بخونید

توجه توجه توجه توجه توجه توجه توجه توجه توجه توجه توجه توجه !ا

“کپی اجباری” »

* پاسخ شایعه کور شدن چشم با مصرف دلستر های ویروسی را در سایت بررسی شایعات بخوانید.

 

پاسخ شایعه

۱- این مطلب شایعه ای قدیمی است که ازسال ۱۳۹۲ تا کنون در حال انتشار است. در هیچ مرکز درمانی ای از جمله بیمارستان امام خمینی و بیمارستان میلاد چنین موضوعی گزارش نگردیده است.

۲- دکتر سیدحسن هاشمی (وزیر بهداشت) ضمن تکذیب این مطلب، انتشار این مطالب را در راستای کمرنگ نمودن حرکت های انجام شده توسط دولت، در رابطه با مواد لبنی و مصرف روغن پالم دانست.

http://url.faranama.co/GPhAV

۳- رییس وقت بیمارستان مصطفی خمینی تهران «سید سعید سید مرتاض»، نیز ضمن رد این پیام آن را شایعه خواند و گفت: بنده سال ها است که رییس این بیمارستان هستم و شخصی به نام سعیدی راد در این بیمارستان نداریم که از قول وی چنین خبری منتشر شده باشد. البته ریاست بیمارستان مصطفی خمینی تهران از ۵ اسفند ۹۴، بر عهده ی دکتر اصغر افشار می باشد.

http://url.faranama.co/CccZG

http://url.faranama.co/FeRtY

۴- بدیهی است اگر چنین مطالبی صحت داشت، به دلیل سرانه بالای مصرف نوشابه و دلستر در ایران، بیماری مذکور تعدادی بسیار بیشتر از ده ها نفر را در تمام استان ها (و نه فقط تهران یا شیراز یا مشهد) گریبان گیر می کرد.

۵- سازمان های مختلفی از جمله سازمان استاندارد، وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو و غیره بر روی سلامت مواد غذایی نظارت دارند و در صورت بروز و مشاهده مشکلاتی از این قبیل، مراتب سریعا از طریق رسانه های معتبر رسمی مانند رادیو و تلوزیون اعلام خواهد شد.

 

لینک کوتاه این شایعه : http://wikihoax.org/It5YR

“ویکی هوآکس، مرجع تخصصی پاسخگویی به شایعات“

تلگرام ویکی هوآکس

اینستاگرام ویکی هوآکس

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن