تدریس خصوصی زبان کره ای
علم و فناوری

آیا تکنولوژی ” بلاک‌ چین ” فیلترکردن تلگرام را ناممکن می‌سازد؟

طاها یاسری، پژوهشگر ارشد پژوهشکده اینترنت دانشگاه آکسفورد

پیام‌ رسان تلگرام از چند هفته پیش برای بار دوم و این بار ظاهرا به شکل دائمی در ایران فیلتر شده است. این اتفاق بازار دو چیز را داغ کرده‌ است. بازار اپلیکیشن‌های فیلترشکن و بازار شایعه و خبرهای ناصحیح در مود تلگرام و فیلترشکن‌ها. تنها بازاری که داغ نشد هم متاسفانه یا خوشبختانه بازار پیام‌ رسان های داخلی است!‌

از بین همه اخبار و شایعه‌ های مربوط به تلگرام یک خبر ارزش بررسی بیشتر دارد: “تکنولوژی بلاک‌ چین به زودی، باعث می‌شود که تلگرام فیلتر ناپذیر شود”. این خبر از چند جهت اشکال دارد و در بهترین حالت می‌تواند یک حدس و گمان از موضوعی که هنوز به شکل رسمی امتحان و اعلام نشده‌است و البته ربط چندانی
هم به موضوع فیلتر شدن تلگرام ندارد، باشد.

منشا اصلی این خبر به یک توئیت کوتاه و مبهم از پاول دورف مدیرعامل تلگرام و یک گزارش غیر رسمی از استفاده از تکنولوژی بلاک‌ چین برای پرداخت‌های داخلی در تلگرام است.

ابتدا ببینیم که اینترنت چیست و چطور کار می‌کند!
اینترنت به شبکه‌ای از کامپوترها گفته می‌شود که توسط اتصالات دیجیتالی خاص که به آنها پروتکل گفته می‌شود به هم متصل می‌شوند و می‌توانند به تبادل انواع داده بپردازند.

بیشتر سرویس‌های اینترنتی یا به طور کلی سرویس‌های مبتنی بر شبکه‌های الکترونیکی به شکل متمرکز طراحی شده‌اند. به این معنی که داده‌ها و نرم‌افزارهایی که یک سرویس به آن‌ها نیاز دارد روی یک کامپیوتر یا شبکه کوچکی از کامپوتر‌ها قرار می‌گیرد که به این کامپیوترها سرور یا کامپوتر کارساز گفته می‌شود. بقیه کامپیوتر‌ها که کلاینت و یا کارخواه نامیده می‌شوند، با فرستادن درخواست اطلاعات به این سرور مرکزی و دریافت آن‌ها می‌توانند از سرویس مورد نظر استفاده کنند. یکی از مشکلات اصلی این ساختار این است که از آن‌جاییکه همه داده‌ها بر روی یک یا چند سرور متمرکز شده است، اگر این سرورها به هر دلیلی از بین رفته یا از شبکه خارج شوند، سرویسی که ارائه می‌دادند هم از دسترس خارج می‌شود. گاهی ممکن است حتی تمامی اطلاعات ذخیره شده بر روی یک سرور از بین برود.

در مقابل این ساختار نسبتا سنتی، ساختارها و تکنولوژی‌های جدیدتری به وجود آمده‌اند که شکل غیرمتمرکزتری دارند. یکی از این تکنولوژی‌ ها، تکنولوژی بلاک‌ چین هست. در تکنولوژی بلاک‌ چین به‌جای اینکه داده‌ها و نرم‌افزارها روی یک سرور متمرکز قرار داده شوند، تعداد زیادی نسخه از آن‌ها روی تعداد زیادی کامپیوتر و به شکل غیر متمرکز قرار می گیرند و در واقع تمامی کامپیوترهای شبکه هم زمان نقش سرور و کلاینت (کارساز و کارخواه) را بازی می‌کنند. برای دستری به سرویس مورد نظر کافیست به هر کدام از این نسخه‌ها دسترسی پیدا کنیم. از آن‌جاییکه همه داده‌ها بر روی صدها و یا هزاران کامپیوتر ذخیره و همزمان بروزرسانی می‌شوند امکان از بین رفتن داده‌ها و یا رخ‌ دادن اشتباه در ذخیره‌سازی به مقدار زیادی کاسته می‌شود.
بیت‌ کوین چیست؟! بیت‌ کوین یک ارز دیجیتال است که بر مبنای تکنولوژی بلاک‌ چین کار میکند. ارزهای معمولی مثل دلار و ریال و پوند و یورو توسط بانک‌های مرکزی کشورهای مختلف چاپ و اعتباردهی می‌شوند. در واقع یک اسکناس به خودی خود هیچ ارزشی ندارد. اما طبق یک قرارداد و به اعتبار بانکی که آن را چاپ کرده‌است، بین افراد جامعه به عنوان نمادی از ارزش مادی استفاده می‌شود. فرض کنید به جای اینکه از ارزی استفاده کنیم که یک بانک مرکزی آن را چاپ کرده و اعتبارش را تایید می‌کند، از یک ارزی استفاده کنیم که در یک شبکه غیرمتمرکز و توسط تعداد زیادی کاربر تولید و اعتبارسنجی می‌شود. در واقع برای اعتبارسنجی یک بیت‌ کوین یا ارزهای مشابه آن کافیست به یکی از هزاران کپی از تمامی تراکنش‌های معتبر بیت‌ کوین در گذشته که بر روی کامپیوترهای مختلف در سراسر جهان وجود دارند مراجعه کنیم. هر تراکنش جدید را هم پس از اعتبار سنجی می‌توانیم به این هزاران کپی اضافه کنیم.

حال به بحث تلگرام و فیلترینگ بازگردیم. برای فیلتر کردن یک سرویس اینترنتی، کافی‌ست نهادی که مسئول ارائه خدمات برای اتصال کامپوترهای یک کشوربه یکدیگر و به شبکه جهانی اینترنت هست اتصال به سرورهایی که آن سرویس خاص را ارائه می‌دهند را قطع کند. کاری که فیلترشکن‌ها می‌کنند به طور کلی این است که یک تونل فرعی بین کامپوتر کارخواه و کارگزار ایجاد کرده و اطلاعات را به شکل پنهانی انتقال می‌دهند. البته خود فیلترشکن‌ها را هم بعد از شناسایی می‌شود فیلتر کرد اما نرم‌افزارهای فیلتر شکن دائما تونل‌های جدیدی ایجاد کرده و هر کدام که فیلتر شد از تونلی دیگه استفاده می‌کنند. یکی از راه‌های موثرتر فیلتر بستن کامل پروتکل‌های خاصی بر روی کل شبکه است که البته این‌دست فیلترینگ می‌تواند به قطع ناخواسته سرویس‌های زیادی که از آن پروتکل استفاده می‌کنند منجر شود.

تاالان باید واضح شده باشه که فیلترینگ علی‌الاصول موضوعی مربوط به “ترافیک” داده و ارتباط بین کامپیوترهاست در حالی که تکنولوژی بلاک‌ چین موضوعی مرتبط به “ذخیره‌سازی و اعتبارسنجی” داده‌هاست و این دو ربط چندانی به هم ندارند. خبر مربوط به تلگرام و استفاده آن از تکنولوژی بلاک‌ چین مربوط به یک ارز دیجیتال مختص تلگرام است که اگر ایجاد شود به کاربران اجازه می‌دهد که با استفاده از این ارز غیرمتمرکز که به بیت‌ کوین شبیه خواهد بود به مبادلات مالی محدود به فضای داخل پیام‌رسان بپردازند. خبر مذکور هیچ ارتباطی به فیلترناپذیری تلگرام ندارد.
از آن مهم‌تر اینکه تکنولوژی های بلاک‌ چین همونطور که گفته شد تکنولوژی های باز و آشکاری هستند که تمامی پروتکل‌های مورد استفاده‌ در آن‌ها برای عموم در دسترس است. این موضوع باعث می‌شود که اگر از یک تکنولوژی بلاک‌ چین در یک اپلیکیشن استفاده شود، فیلتر کردن آن خیلی ساده‌تر باشد. کافی‌ست که سازمان ارائه دهنده سرویس اینترنت پروتکل خاص مربوط به آن بلاک‌ چین را به طور کلی فیلتر کند!

خبرهایی که اسم‌های عجیب‌ و غریب و دهان‌ پرکن دارند، با احتمال بیشتری من درآوردی و بی‌اعتبار هستند!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

لطفا در مرورگر خود افزونه adblocker را جهت مشاهده این سایت، غیرفعال کنید!