تدریس خصوصی زبان کره ای
پزشکی و سلامت

از گوش چپ برای جواب دادن به موبایل استفاده کنید

آنچه در این مطلب خواهید خواند نمایش

متن شایعه

” لطفا در هنگام استفاده از تلفن همراه از گوش چپ استفاده کنید، زیرا اگر از سمت راست استفاده کنید، امواج آن به طور مستقیم بر مغز اثر می گذارد. این یک تحقیق واقعی از تیم پزشکی آپولو است.”

پاسخ شایعه

۱- هیج مدرکی جهت اثبات این ادعا وجود ندارد. این هشدار برای اولین بار در سال ۲۰۰۲ توسط سایت Graphics News منتشر شد و در سال ۲۰۰۵ به صورت پیام متنی در رسانه های اجتماعی وبلاگ ها و از طریق ایمیل به کاربران تلفن همراه ارسال شد. منبع

۲- این هشدار بعدها در سالهای ۲۰۰۶ و ۲۰۱۳ در قالب یک تصویر منتشر شد که در آن از یافته های دانشمندان سازمان امنیت هسته ای و پرتویی فنلاند در رابطه با قرار گرفتن در معرض اشعه های تلفن همراه خبر می داد. در این مطلب ذکر شده بود که این اشعه ها باعث آسیب رسانی به سد خونی مغزی می گردد. سد خونی مغزی یک سد ایمنی در بدن است که مانع ورود مواد مضر به مغز می شود.

۳- در هیچ بخشی از این تحقیقات به آسیب رسانی بیشتر به کار گیری گوش چپ در استفاده از تلفن همراه اشاره ای نشده است.

۴- هیچ سندی هم از وجود تیم پزشکی آپولو به دست نیامد و این سازمان وجود خارجی ندارد.

۵- در رابطه با خطر امواج تلفن های همراه نیز باید بگوییم امواج تلفن همراه با فرکانسی از مرتبه ۱GHz می‌توانند تا چند سانتی‌متر وارد بافت های بدن شوند. به طور کلی در امواج با فرکانس کمتر از ۱۰ GHz، با افزایش فرکانس میزان نفوذ امواج به بافت های زنده کاهش می‌یابد و به این ترتیب میزان کمتری از انرژی به بخش های حساس تر مانند مغز وارد می‌شود.

۶- در گزارش منتشر شده توسط آژانس بین المللی تحقیقات سرطان IARC در سال ۲۰۱۱ که به بررسی مطالعات انجام شده روی اثرات امواج الکترومغناطیسی و سرطان های مغز انجام شده، در مجموع به این نتیجه رسیده است که رابطه قابل توجهی بین اثر این امواج بر روی سرطان وجود ندارد و این امواج را در گروه B2 یعنی “احتمالا سرطانزا برای انسان” قرار دادند. در صورت تمایل می توانید به طور مفصل در اینجا اثرات امواج الکترو مغناطیسی را بر قسمت های مختلف بدن و توصیه های ایمنی مرتبط را بخوانید. منبع

۷- در انتها یادآور می‌شویم که توصیه شده در این موارد جانب احتیاط رعایت شده و کسانی که در روز به صورت طولانی از موبایل استفاده میکنند از هندزفری یا سایر ادوات دیگر استفاده کنند و تماس خود با موبایل را به حداقل کاهش دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

لطفا در مرورگر خود افزونه adblocker را جهت مشاهده این سایت، غیرفعال کنید!