تدریس خصوصی زبان کره ای
پزشکی و سلامت

استفاده از گازوئیل، عامل پوکی استخوان، در نوشابه های گازدار

آنچه در این مطلب خواهید خواند نمایش

متن شایعه

« استفاده از گازوئیل در نوشابه های گاز دار / گازوئیل در نوشابه های گازدار. انجمن صنایع غذایی: برای گازدارکردن نوشابه‌ها ازسوخت های فسیلی استفاده میشود که یکی ازآنها گازوئیل است! این گاز استخوان را نابود میکند! »

پاسخ شایعه

۱- ابتلای مصرف کنندگان نوشابه های گاز دار به پوکی استخوان به علت وجود ” گاز کربنیک (CO 2) ” در این نوشیدنی ها، حقیقت ندارد و این مطلب یک شایعه می باشد.

۲- بر خلاف متن شایعه، عامل پوکی استخوان در نوشابه، وجود اسید فسفریک در آن است. چنانچه فسفر بالای نوشابه با دفع کلسیم بدن از طریق ادرار و مدفوع، دیگر کلسیمی برای ساخته شدن استخوان بر جای نمی‌گذارد و به همین دلیل باعث ابتلای افراد به پوکی استخوان خواهد شد.

۳- گازی كه در نوشابه‌ ها وجود دارد گاز كربنيك (CO2) و يا همان دی ‌اكسيد‌كربن نام دارد. افزودن گاز كربنيك به نوشابه عمدتاً به دلیل حس تازگی و حالت مطلوبی است كه پس از آشاميدن بجای می ‌گذارد. گاز كربنيك به روش‌های مختلفی توليد می شود که يكی از راه‌های آن استفاده از سوخت‌های فسيلی می باشد.

۴- هشدارها مبنی بر کاهش مصرف نوشابه ها به دلیل استفاده از شکر، رنگ و مواد افزودنی دیگر به آنها بوده و نه تنها وجود یا عدم وجود گاز در نوشیدنی ها به خودی خود انسان را دچار مشکل نمی کند، بلکه وجود گاز در نوشابه می تواند به بهبود عملکرد دستگاه گوارش نیز کمک می کند.

شایان ذکر است که نوشابه گاز دار، ماده غذايی مفيدی نبوده و عدم مصرف آن، توصيه همه متخصصين می باشد. منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

لطفا در مرورگر خود افزونه adblocker را جهت مشاهده این سایت، غیرفعال کنید!