تدریس خصوصی زبان کره ای
بین المللمحیط زیست

اسرار جفت گیری طاووس

آنچه در این مطلب خواهید خواند نمایش

متن شایعه

« اسرار علی (ع) در یکی از معروفترین دانشگاه های جانور شناسی در هند تحقیقی صورت گرفت مبنی بر نحوه جفت گیری و تولید مثل طاووس . یک جفت طاووس را در قفس بزرگی قرار دادن و یک نگهبان نیز گذاشتند تا لحظه جفت گیری را ثبت کند . روزها گذشت و یک روز طاووس ماده تخم گذاشته بود . همگان در تعجب بودند . نگهبانان که به صورت شیفت بوده اند گفتند محاله : چون ما جفت گیری مشاهده نکردیم . مسئولین و دانشجویان تصمیم گرفتن که با دوربینهای پیشرفته این دو طاووس را کنترل کنند . شصت و یک روز گذشت … هیچ جفت گیری مشاهده نشد … ولی باز هم طاووس ماده تخم گذاشت . همه با تعجب به دنبال جواب این معما. طاووس هر شصت و یک روز میتواند یک تا سه تخم بگذارد .خبر پیچید … تیم تحقیقاتی  جانور شناسان از سراسر دنیا رفتند هند . همه اذعان داشتند که تا حالا جفتگیری طاووس را ندیده اند . تحقیقات پیچیده تر شد ولی بی فایده بود . بعد از یک سال جوانی از دانشجویان که اهل بلژیک بوده به تیم تحقیق میگوید . جواب معما در نهج البلاغه علی ابن ابی طالب نوشته شده . من اون کتاب را مطالعه کردم و این مطلب را اونجا دیدم در خطبه ای به نام طاووس . تحقیقات شروع شد و نهج البلاغه را اوردند . خطبه طاووس چنین نوشته شده :

شگفتا از خلقت طاووس که با اراده خدا باردار میگردد بدین گونه که طاووس ماده پرهای خود را باز میکند و طاووس نر از عظمت الهی اشک از چشمانش جاری شده . طاووس ماده نزدیک نر میگردد و یک قطره از اشک او میخورد و باردار میگردد . تیم تحقیقات فیلمهارو لحظه به لحظه چک میکنند و این واقعیت را میپذیرند . …..یا علی (خطبه 165) »

پاسخ شایعه

1. داستان خیالی فوق مبنی بر بارداری طاووس و تحقیقات انجام شده در یکی از معروفترین دانشگاه های جانور شناسی در هند صحت ندارد و در هیچ منبع معتبری یافت نمی گردد.

2. این  شیوه ی جفت گیری طاووس ها که در متن شایعه ذکر گردیده است، یک افسانه واهی و بی اساس قدیمی می باشد که در حقیقت در خطبه طاووس در نهج البلاغه، حقیقت نداشتن آن بیان شده است. منبع

3. متن اصلی خطبه طاووس در نهج البلاغه که در متن شایعه بصورت تحریف شده درج گردیده است، به شرح زیر می باشد:

” و اگر آنچه ديگران خيال مى‌كنند كه آميزش طاووس به آن است كه اشكى از چشم‌هايش سرازير مى‌شود و در اطراف پلك‌هايش جمع مى‌گردد و (سپس) ماده آن اشك را به منقار برمى‌دارد و مى‌خورد، سپس تخم گذارى مى‌كند، ونطفه نر بجز اشك بيرون آمده از چشم او نيست، اين خيال بى پايه شگفت آورتر از اين نمى‌باشد كه مردم بر اين گمانند كه آميزش كلاغ با قرار دادن منقار در منقار است. ” منبع

4. بر خلاف ادعای متن شایعه مبنی بر عدم امکان مشاهده جفتگیری طاووس ها، با جستجویی ساده در اینترنت به موارد بسیاری از فیلم های کوتاه حاویِ نحوه جفت گیری این جانور دسترسی خواهید داشت.

?فیلم جفت گیری طاووس را میتوانید در لینک زیر مشاهده کنید:

ویدئو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

لطفا در مرورگر خود افزونه adblocker را جهت مشاهده این سایت، غیرفعال کنید!