تدریس خصوصی زبان کره ای
پزشکی و سلامت

اگر کسی در حالت سکته قرار گرفت با سوزنی تمیز سر ده انگشت و لاله گوش او را زخمی کنید

آنچه در این مطلب خواهید خواند نمایش

متن شایعه

«اگر کسی در حالت سکته قرار گرفت قبل از حمل به بیمارستان، با سوزنی تمیز سر 10 انگشت او را زخمی کنید تا دو قطره خون بیاید و از لخته در مغز جلوگیری شود .توصیه های یک پروفسور چینی: یک سرنگ یا سوزن در خانه نگه دارید : یک روش غیر قراردادی و شگفت انگیز برای بهبود سکته. این متن را بخوانید شاید روزی توانستید به کسی کمک کنید. متحیر کننده است. لطفا این متن را در دسترس بگذارید توصیه های بسیار خوبی هستند . چند دقیقه صرف مطالعه آن بکنید هرگز تصور نمی کنید که ممکن است زندگی یک نفر بستگی به شما داشته باشد. پدر من بر اثر سکته فلج شد و سپس مرد. کاش من چیزی در باره این نوع کمک های اولیه می دانستم . هنگامی که حمله صورت می گیرد مویرگها به تدریج در مغز پاره می شوند. هنگامی که سکته اتفاق می افتد، آرامش خود را حفظ کنید. مهم نیست قربانی کجاست . او را حرکت ندهید چون مویرگهایش پاره خواهند شد. برای جلوگیری از سقوط قربانی ، کمکش کنید تا بنشیند سپس می توانید. حجامت را شروع کنید. اگر در خانه یک سرنگ تزریقی داشته باشید خیلی عالی می شود. در غیر این صورت یک سوزن خیاطی یا یک سنجاق صاف هم خوب است. 1- سوزن یا سنجاق را روی آتش استریل کنید بعد با آن سر هر 10 انگشت مریض را خراش دهید. 2- این طب سوزنی نیست فقط یک خراش یک میلی متری است روی سر انگشتان. 3- خراش بدهید تا خون خارج شود. 4- اگر خون خارج نشد، با انگشت خودتان سر انگشت مریض را فشار دهید. 5- وقتی از هر 10 انگشت خون خارج شد چند دقیقه صبر کنید تا بیمار هشیاری خود را باز یابد. 6- اگر دهان قربانی کج شد لاله گوشهایش را آنقدر بکشید تا سرخ شوند. 7- بعد هر لاله گوش را دو بار بخراشید تا از هر کدام دو قطره خون خارج شود. بعد از چند دقیقه قربانی باید هشیاری خود را بدست بیاورد. منتظر بمانید تا بیمار دوباره وضعیت طبیعی خود را بدون هر گونه علامت غیر عادی به دست بیاورد. سپس او را به بیمارستان برسانید. حرکت سریع آمبولانس در راه بیمارستان و افتادن در دست اندازها با عث پارگی مویرگها می شود. من در باره نجات زندگی با حجامت از یک دکتر سنتی چینی به نام “ها بو تینگ” که در سون جیوک زندگی می کند آموختم. به علاوه من در این زمینه تجربه عملی دارم. پس می توانم بگویم که این روش صد در صد موثر است. در سال 1979 من در کالج “فور گاپ ” در ” تای چونگ” تدریس می کردم . یک روز بعد از ظهر مشغول تدریس بودم که ناگهان یک معلم دیگر نفس نفس زنان وارد کلاس شد و گفت : ” خانم لیو عجله کن بیا ، سوپروایزر ما سکته کرده است.” من فورا به طبقه سوم رفتم و دیدم آقای “چن فو تی ین” سوپروایزر ما همه علائم سکته را دارد: رنگ پریدگی، اختلال در تکلم و کج شدن دهان. فوراً ا ز یکی از دانشجویان خواستم تا از داروخانه بیرون مدرسه یک سرنگ بخرد تا با آن سر انگشتان آقای چن را خراش بدهم. وقتی ازهمه ده انگشتش قطرات خون ( اندازه یک نخود) خارج شد، رنگ به چهره آقای چن و روح به چشمانش بازگشت . ولی دهانش هنوز کج مانده بود. پس گوشهایش را کشیدم تا پر از خون شدند وقتی کاملا سرخ شدند، لاله گوش راستش را دو بارخراش دادم تا دو قطره خون خارج شود. وقتی از هرلاله گوشش دو قطره خون خارج شد ، یک معجزه رخ داد. در عرض 3-5 دقیقه شکل دهانش به حالت طبیعی خود برگشت و تکلمش هم روان و واضح شد. او را گذاشتیم تا یک مدت استراحت کند و یک فنجان چای داغ هم دادیم بعد کمکش کردیم تا از پله ها پایین برود. او را به بیمارستان “وی واه” رساندیم. یک شب در بیمارستان بستری شد و روز بعد برای تدریس به مدرسه بازگشت . همه چیز به حالت نرمال در آمد.»

پاسخ شایعه 

۱- توصیه های مندرج در متن این شایعه که زودباورانه در اینترنت منتشر می گردد، نادرست و خطرناک است و عمل به آنها بی تردید به فرد بیمار آسیب می رساند. ضمن اینکه تاخیر در رساندن بیمار به یک مرکز پزشکی و تشخیص بیماری و شروع درمان مناسب، عواقب وخیمی به دنبال خواهد داشت.

۲- از آنجا که علایم سکته مغزی ممکن است مشابه با نشانه های سایر بیماری ها مانند صرع باشند لذا تشخیص سکته مغزی از روی علایم ظاهری تقریبا غیر ممکن است. تنها راه تشخیص واقعی آن استفاده از یک تکنیک تصویربرداری مانند سی تی اسکن است. منبع

۳- دو نوع اصلی سکته مغزی وجود دارد: انواعی که به علت بسته شدن یک رگ خونی در مغز رخ می دهد (سکته ایسکمی) و انواعی که به علت خونریزی در مغز یا نواحی اطراف رخ می دهد (سکته مغزی هموراژیک یا خونی). هرچند چنانچه نوع سکته مغزی هموراژیک باشد، نشاندن بیمار ممکن است حال او را بهبود بخشد اما اگر سکته از نوع شایع آن یعنی ایسکمی باشد در اینصورت نشاندن بیمار به علت کاهش خونرسانی به مغز می تواند حال او را بسیار وخیم تر کند. بنابراین توصیه متن شایعه مبنی بر نشاندن بیماری که در شرایط مشکوک به سکته مغزی قرار دارد، توصیه اشتباهی است. لازم به ذکر است که تشخیص نوع سکته نیز تنها با تصویربرداری از مغز ممکن است.

۴- برخلاف ادعای متن، خونریزی مغزی از پیامدهای سکته نیست بلکه یکی از علل سکته مغزی پارگی مویرگ های مغزی است. ضمن اینکه سوراخ کردن نوک انگشت ها و نرمه گوش باعث خونریزی اندکی می گردد و هیچ اثری روی وضعیت کلی گردش خون بیمار نخواهد داشت که البته اگر اثرگذار هم باشد به علت کاستن جریان خون در مغز و در نتیجه کاهش اکسیژن رسانی، وضع بیمار را وخیم تر خواهد کرد.

۵- معمولاً سكته مغزی باعث كاهش سطح هوشياری و كُما نمي شود. اما اگر هم سطح هوشیاری بیمار پایین آمد، عملکرد سریع می تواند زندگی بیمار را نجات داده و عوارض مغزی ایجاد شده را به حداقل برساند. تامل و تاخیر برای بالا آمدن سطح هوشیاری و یا از بین رفتن علایم، عملی خطرناک است و حتما باید در اولین قدم اورژانس را خبر کرد، حتی اگر علایم ناخوشی پس از مدتی از بین رفته باشند. منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

لطفا در مرورگر خود افزونه adblocker را جهت مشاهده این سایت، غیرفعال کنید!