تدریس خصوصی زبان کره ای
اجتماع و فرهنگ

ایراد بگیر؛ دیده شو، غر بزن؛ لایک بگیر!

بیشتر از ۲۵ میلیون ایرانی عضو اینستاگرامند. شهری شگفت‌انگیز که در آن داوود هزینه دلبری می‌کند، اکستنش تهرانی عشوه می ریزد، بهادر وحشی میکس هشت پا با تخم‌مرغ گندیده می‌بلعد، تتلو آواز می‌خواند، وحید خزایی فحش می‌دهد و … به قول مشهدیا: جنگل مولایه!

اینها شاخ‌ها و پلنگ‌های اینستاگرام هستند. یعنی وقتی وسط این جنگل راه می‌روی باید مواظب باشی آنها و هوادارانشان تکه پاره‌ات نکنند

این یکی سحر تبر است. دختری که با این شمایل تقریباً ۲۰۰ هزار نفر بیشتر از کل مردم کشور ایسلند دنبال کننده‌ دارد! ترسناک نیست؟

 

چند روز است این ویدئو را دوستی فرستاده. با دیدنش انبوهی از حس‌های مختلف روی سر آدم آوار می‌شود:
ترحم، طنز تلخ، بغض برای مادربزرگی که در رفتارش «عجب گیری کردم» خاصی پیداست، درآمد، سیرک، فلاکت اجتماعی و …

لابد کسانی آماده اند بگویند که ما اینو نمی‌شناختیم، شما تبلیغش کردی حالا!

اگر نمی‌شناسید شما در شهری زندگی می کنید که رهبران اثرگذارش را نمی‌شناسید. مواظب باشید یک وقت پلنگی، شاخی خفت‌تان نکند! این شاخ‌ها و پلنگ‌ها دارند سبک زندگی ما را عوض می‌کنند.

– اینها؟ اصلاً تو این حد و اندازه ها نیستند!

همین اینها بازار را دست‌شان گرفته‌اند. با تبلیغ یک کالا، فروش آن را تضمینی می‌کنند. گاهی برای تبلیغ یک محصول بیشتر از ۵۰ میلیون تومان می‌گیرند. فکر می‌کنید اهل بازار مغز گنجشک خورده‌اند که چنین پولی را محض رضای خدا بدهند به اینها؟

همین اینها، روی فروش پوشاک، لوازم آرایش، مواد غذایی و حتی کالاهای فرهنگی مثل موسیقی آنقدر عمیق اثرگذارند که ذائقه را هم تغییر داده اند. همین ویدئو برای تبلیغ یک ترانه است! خیلی از خواننده‌ها پول می‌دهند که همین «اینها»، رویش قر بدهند و دابسمش‌اش را بسازند و هزاران نفر ببیند و فروش و محبوبیت بیشتر…

اگر حال این دختر رقت‌انگیز به نظر می‌رسد، در شکل‌گیری این اتفاق هرکدام از ما که او و امثال او را با فالو کردن به رسمیت می‌شناسیم، اعتبار می‌دهیم و تشویقش می‌کنیم، مقصریم. ما تکثیرشان می کنیم و آنها ذائقه فرهنگی ایجاد می‌کنند.

وقتی غر می‌زنیم که فرهنگ و شعور از این مملکت رفته، مغزها فرار کرده‌اند و ببوها مانده‌اند، یادمان نرود که خودمان هم با میدان دادن به افراد کم‌مایه، بی‌سواد و بی هنر مقصریم. فقط تقصیر حکومت نیست. تقصیر ماست که با لایک و فالو کردن به بقیه می گوییم این راه دیده شدن و موفقیت است.

باشد که عبرت بگیرید گرچه به گمونم دل تو جای دیگه س، دل تو پیش یه رسوای دیگه س!

احسان محمدی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

لطفا در مرورگر خود افزونه adblocker را جهت مشاهده این سایت، غیرفعال کنید!