تدریس خصوصی زبان کره ای
اجتماع و فرهنگاشخاصبین الملل

ایستادن اردک‌های آلمانی پشت چراغ قرمز

آنچه در این مطلب خواهید خواند نمایش

متن شایعه

«حتی اردک ها هم در آلمان چراغ قرمز رو رعایت میکنن میگی نه ببین»

پاسخ شایعه

۱- ویدئویی از چند اردک در آلمان که پشت چراغ قرمز ایستاده‌اند و پس از سبز شدن چراغ از خیابان رد می‌شوند در واقع ساختگی بوده و توسط یک کمپانی تبلیغاتی آلمانی ساخته شده است.

۲- در بخش‌هایی از ویدئویی که توسط کمپانی ادسارلند ساخته شده دیده می‌شود که اردک‌ها روی زمین بدون اینکه قدم بردارند جلو می‌روند و به اصطلاح در تصویر سر می‌خورند. ما در دو بخش در ویدئو زوم و سرعت آن را کم کردیم تا شما بیشتر متوجه این مشکل در تصویر بشوید.

۳- روی پکر یک متخصص جلوه‌های ویژه ساکن لندن است، او با تأیید اینکه اردک‌ها در واقع انیمیشن هستند که به ویدئوی اصلی اضافه شده‌اند می‌گوید:

یک کارشناس در نگاه اول می‌تواند بگوید که این واقعی ساختگی است. نشانه‌های متفاوتی وجود دارد، رنگ اردک‌ها کاملاً غیرواقعی است و راه رفتن آنها نیز به هیچ وجه طبیعی نیست و انیمیشن آنها نیز با یک انیمیشن عالی فاصله دارد.

۴- شکل و حجم سایه اردک‌ها نیز دلیل دیگری است که نشان می‌دهد اردک‌ها به همراه سایه‌هایشان به تصویر محیط اضافه شده‌اند. با بررسی ویدئو با نرم‌افزارهای مخصوص و اضافه کردن نور تصویر می‌توان، سایه چیزهای مختلفی که در تصویر وجود دارند را با هم مقایسه کرد.

۵- در حالی که مبلمان شهری مانند درخت، پایه تبلیغات و حتی دو انسانی که در بالای تصویر وجود دارند که حجم بسیار بزرگ‌تری نسبت به اردک‌ها دارند سایه‌ای ندارند اما اردک‌ها سایه‌های بزرگ و پررنگی دارند. در نتیجه اردک‌ها توسط یک منبع نوری دیگری غیر از خورشید نوردهی شده‌اند، از آنجایی که این تصاویر در بیرون گرفته شده‌اند و دو خورشید نیز در آسمان وجود ندارد در نتیجه می‌توان نتیجه گرفت که اردک‌ها و سایه‌های آنها به تصویر واقعی اضافه شده‌اند.

نکته سومی که ما را به این نتیجه می‌رساند که ویدئو ساختگی است. کیفیت متفاوت تصویر اردک‌ها و سایه‌هایشان با کل باقی ویدئو است.

در حالت عادی المان‌های یکسان باید کیفیت، پیکسل و مختصات مشابهی در یک تصویر داشته باشند. به عنوان مثال سایه‌ها در یک تصویر شبیه به هم هستند، سطوح بتنی با سطوح بتنی چندان تفاوتی ندارند. اما در این تصویر اردک‌ها و سایه‌هایشان یک کیفیت و مختصات دارند و با دیگر سایه‌های موجود در تصویر کاملاً متفاوت هستند. این تفاوت را در نقاط سفید غیرطبیعی در سایه‌هایی اردک‌ها و مقایسه آن با نقاط سفید در دیگر سایه‌های موجود در تصویر می‌توان دید. نقاط سفیدی که یک مختصات و بافت یک دست با خود اردک‌ها دارند.

روی پکر توضیح می‌دهد:

ساختن چنین ویدئوهایی چندان ساده نیست، باید خیلی از مسائل را برای ساخت یک ویدئوی از این دست در نظر گرفت و امکانات رایانه‌ای مناسبی می‌خواهد که ارزان نیستند. فیلم بداری چنین ویدئوهایی برای اینکه واقعی به نظر برسند نیز کار دقیقی است.

این ویدئو هدفی جز سرگرمی احتمالاً تبلیغ کمپانی سازنده آن نداشته است اما همین ویدئوی ساده که میلیون‌ها نفر آن را باور کردند نشانه‌ای است بر آن که تنها یک نفر که کار با برنامه‌های رایانه‌ای جلوه‌های ویژه را بلد باشد می‌تواند ویدئوهایی بسازد که همه را گمراه کند.

روی پکر:

هر کسی نمی‌تواند چنین ویدئوهایی بسازد چرا که نیاز به تخصص دارد اما یک دانشجوی ساده رشته جلوه‌های ویژه رایانه‌ای می‌تواند ویدئوهایی در این حد کیفیت بسازد. ساختن ویدئوهایی از این دست با برنامه‌هایی چون “نیوک”یا “افتر افکت”برای متخصصین چندان کار دشواری نیست. تشخیص این ویدئوها نیز نیاز به تجربه دارد. برای تشخیص آنها باید چشم را تمرین داد، راه دیگری وجود ندارد.”

منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

لطفا در مرورگر خود افزونه adblocker را جهت مشاهده این سایت، غیرفعال کنید!