تدریس خصوصی زبان کره ای
تاریخ

بلیزر سفارت آمریکا ، خودروی استقبال از امام !

آنچه در این مطلب خواهید خواند نمایش

متن شایعه

« خودروی سفارت آمریکا در ایران.ریشه های انقلاب اسلامی ایران را در این عکس پیدا کنید! »

پاسخ شایعه

۱- این خودرو ارتباطی با سفارت آمریکا نداشته است و توضیحات مندرج در تصویر حقیقت ندارد.

۲- محسن رفیق دوست  فردی بود که بعد از ورود امام به ایران، ایشان را به بهشت زهرا رسانید. خاطرات ایشان در کتابی با عنوان “برای تاریخ می‌گویم” به طبع رسیده است. در این کتاب عنوان شده است که بلیزری که امام را به بهشت‌ زهرا رساند متعلق به “علی مجمع ‌الصنایع” یکی از آشنایان شهید بروجردی بوده است. ایشان کارخانه‌ ای کوچک به نام جی-ام پارت داشت که قطعات کاسه ‌نمد ماشین را می‌ساخت. مخارج ضد گلوله کردن این ماشین را نیز ایشان بر عهده گرفته بود.

۳- با سؤاستفاده از تفاوت ظاهری پلاک این خودرو با پلاک های مرسومِ آن زمان، متن شایعه مدعی سیاسی بودن پلاکِ این خودروی بلیزر گردیده است، در حالی که این یک پلاک ترانزیتی بوده و با پلاک های سیاسی و کنسولی تفاوت دارد.

پلاک ترانزیت به منظور شناسایی وسیله نقلیه بصورت بین المللی صادر و تحویل می گردد که برای تردد یک خودرو در خارج از کشور، نیاز به تهیه این نوع پلاک از سوی کانون جهانگردی می باشد.

۴- کانون جهانگردی در آن زمان پلاکهای ترانزیتی قدیمی را با پیشوند سه حرفی TEH و پنج کاراکتر عددی به رنگ سبز در زمینه سفید صادر می کردند.. پلاك هاي ترانزيت براي هر وسيله نقليه فقط يك بار صادر مي شدند كه مختص همان خودرو بوده و اعتبار آنها تا پايان عمر همان وسيله نقليه مي بود.

* برای مشاهده انواع پلاک های خودرو در آن برهه زمانی، لینک های زیر را بررسی بفرمایید. منبع

۵- نه تنها در هیچ منبع ایرانی و خارجی اثری از این ادعای کذب یافت نمی شود که در منابع بسیاری همچون هفته نامه ی آمریکایی نیوزویک که در آن زمان وقایع انقلاب ایران را منتشر می کرده ، با اشاره به این خودرو تنها از عبارت یک بلیزر آبی رنگ استفاده کرده اند. منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

لطفا در مرورگر خود افزونه adblocker را جهت مشاهده این سایت، غیرفعال کنید!