تدریس خصوصی زبان کره ای
بین المللپزشکی و سلامت

دلیل استقبال از ایرانیان برای تزریق واکسن کرونا در ارمنستان

متن شایعه دلیل استقبال از ایرانیان برای تزریق واکسن کرونا در ارمنستان

« این خانم آناهیت آوانسیان هستند! دختر ویگور آوانسیان که مغازه تعمیرات ساعت در مسجد سلیمان داشتند! در حال حاضر این بانو وزیر بهداشت ارمنستان هستند كه نه تنها مردم کشور خود را به صورت تقریبا کامل واکسینه کرده، حتی از ایرانیانی که این روزها به ارمنستان برای تزریق واکسن می روند نیز، به خاطر زندگی در ایران، با روی باز استقبال می کنند!»

پاسخ شایعه

توضیحات منتسب به وزیر بهداشت ارمنستان کاملا جعلی و شایعه است. آناهید آوانسیا زاده ۲۱ مارس ۱۹۸۱) یک سیاستمدار اهل ارمنستان که از ۱۸ ژانویه ۲۰۲۱ سمت وزارت بهداشت ارمنستان را در دولت نیکول پاشینیان برعهده دارد در ۲۱ مارس ۱۹۸۱ در شهر ایروان به دنیا آمد و از دانشگاه دولتی ایروان (۲۰۰۳) و از دانشگاه آمریکایی ارمنستان (۲۰۰۴) فارغ‌التحصیل گشت. وی متأهل و صاحب سه فرزند می‌باشد و هیچگاه در ایران زندگی نکرده است. منبع

آناهید آوانسیا

واکسیناسیون رایگان برای گردشگران که اقامت دائم یک کشور را ندارند فقط مختص ارمنستان نیست. به دلیل همه‌گیری و جهانی بودن بحران کرونا، بسیاری از کشورهای جهان شهروندان یا مسافران سایر کشورها را هم واکسینه می‌کنند. مثلا در بریتانیا سیستم بهداشتی موظف است بدون بررسی مدارک اقامتی حتی گردشگران را هم در صورتی که از نظر سن نوبت آنها شده باشد، واکسینه کند.

واکسن رایگان کرونا در ارمنستان

در همین حال ارمنستان کمترین میزان واکسیناسیون منطقه را داشته است. تنها دو درصد جمعیت چهار میلیونی این کشور واکسن زده‌اند. به دلایل سیاسی و رسانه‌ای، ساکنان ارمنستان تمایلی برای دریافت واکسن کرونا ندارند. همانند بسیاری از کشورهای جهان، در ارمنستان نیز نظریه‌هایی مبنی بر آلوده بودن واکسن کرونا و تحت کنترل گرفته شدن افراد پس از تزریق شایع شده است و به همین دلیل، تعداد زیادی از مردم ارمنستان تمایلی به دریافت واکسن ندارند. با این حال میزان شیوع بیماری در این کشور پایین است.

سفیر ارمنستان در ایران می‌گوید به دو دلیل وزیر بهداشت ارمنستان تصمیم گرفت که از ماه آوریل ۲۰۲۱ واکسیناسون برای شهروندان خارجی را رایگان کند. اول به گفته او دلایل “بشردوستانه” و دوم اینکه خارجی‌های مقیم ارمنستان نیاز به واکسیناسیون داشتند و به این ترتیب تزریق واکسن کرونا برای شهروندان خارجی مجاز و رایگان اعلام شد. بیشتر متقاضیان تزریق واکسن در ارمنستان را روس‌ها، لهستانی‌ها، چینی‌ها و ایرانی‌ها تشکیل می‌دهند. منبع ۱منبع ۲منبع ۳

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا