تدریس خصوصی زبان کره ای
بین المللعلم و فناوریمحیط زیست

تصاویر دروغی که در چالش «ده سال» به شما نشان داده شده!

کافی است دو عکس را از یک نفر یا یک جا با فاصله زمانی ده سال منتشر کنید. این قانون ساده چالش “عکس ده سال پیش”است. چالشی که به تازگی در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاده است. بسیاری از کاربران تصاویر قدیمی و جدید خود را به این شکل منتشر کرده‌اند اما شاید باورتان نشود که انتشار شایعه و “فیک نیوز”در این زمینه کم هم نبود.

به گزارش ناظران بیشترین تصاویر ساختگی که در این چالش منتشر شد، تصاویری بود که قرار بود خطر تغییرات آب و هوایی و گرمایش زمین را نشان دهد. عکسی از یک ایسبرگ بزرگ در یک سمت با عبارت ۲۰۰۸ و یک تکه یخ، عکس سمت دیگر با عبارت ۲۰۱۸ تا نشان داده شود که گرمایش زمین چه بر سر کوه‌های یخی دو قطب کره زمین آورده است. منبع    منبع 1
با اینکه بحران گرمایش زمین، معضلی واقعی است و بسیاری از کوه‌های یخی بر اساس پژوهش‌های دقیق علمی در حال آب شدن و از بین رفتن هستند، اما بسیاری از تصاویری که با این عنوان منتشر شدند، ساختگی و “فیک”بودند.

عکسی از سمت چپ به عنوان سال ۲۰۰۸ منتشر شده است، در واقع در سال ۲۰۱۶ توسط عکاس و دانشمند جرمی هربک گرفته شده و معروف به “گتز”در قاره جنوبگان است.

اما عکس سمت به راستی در سال ۲۰۱۸ گرفته شده اما محل آن هیچ ربطی به “گتز”ندارد و بلکه دقیقاً در دورترین نقطه زمین از جنوبگان در قطب شمال، توسط جولین استرو گرفته شده است.

نیکولاس بیلودو، فردی که منشأ انتشار این عکس بوده است مدعی شده که با این کار می‌خواسته از “زمین دفاع کند”.

تصویر دیگری نیز در چالش عکس ده سال پیش به شکل گسترده‌ای دست به دست شد. این تصویر نیز به بهانه جلب توجه مردم به مشکلات زیست محیطی منتشر شده است. این بار منتشر کنندگان آن ادعا کرده‌اند که رنگ یک رودخانه طی ده سال از آبی به نارنجی تغییر یافته است.

 

Voir l'image sur Twitter

عکسی که در آن رنگ رودخانه نارنجی شده است به سال ۲۰۱۵ برمی‌گردد. این عکس در ایالت کلرادوی امریکا گرفته شده است. این فاجعه زمانی رخ داد که مأموران حفاظت از محیط زیست امریکا در زمانی که تلاش می‌کردند که آب جمع شده در یک معدن طلا را تصفیه کنند، به شکل اتفاقی وارد این رودخانه کردند. بر اثر این اتفاق، آب سمی وارد رودخانه شد و رنگ ظرف چند ساعت تغییر یافت. امروزه رنگ این رودخانه دوباره به حالت طبیعی برگشته و خوشبختانه دیگر در آن وضعیت نیست.

در این بین شایعه‌ای قدیمی درباره رییس جمهور فرانسه و همسرش دوباره دست به دست شده است. در واقع این عکس مونتاژ دو عکس قدیمی همسر رییس جمهور فرانسه برژیت مکرون و امانئول مکرون است

تصویر همسر رییس جمهور فرانسه.

تصویری از نوجوانی رییس جمهور فرانسه.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

لطفا در مرورگر خود افزونه adblocker را جهت مشاهده این سایت، غیرفعال کنید!