تدریس خصوصی زبان کره ای
دین و مذهبمحیط زیست

راز دو دریای شور و شیرین طبق قرآن کریم

متن شایعه

« راز دو دریای شور و شیرین طبق قرآن کریم در شهر توریستی اسکاگن در شمال کشور دانمارک جایی که دو دریای بالتیک و دریای شمال به هم می رسند، اما با هم ترکیب نمی شوند. یکی از این دریاها شور و دیگری شیرین است. در حقیقت راز این دو دریای شور و شیرین چیست؟ این پدیده که در دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس و در تنگه جبل الطارق دیده می شود اما به دلایلی مانند دما میزان شوری و شیرینی از هم جدا می شوند. آب دریاهای مختلف غلظت های متفاوتی با هم دارندو کشش سطحی ایجاد می کنند گویی که دیواره نازکی بین آن دو برپا شده است. در اقیانوس اطلس جریان آب شیرینی وجود دارد که آن را گلف استیریم می نامند این جریان عظیم از سواحل آمریکای مرکزی حرکت می کند و سراسر اروپا را طی می کند و به سواحل اروپای شمالی می رسد.دو دریای شور و شیرین که به هم می رسند اما به هم تجاوز نمی کنند.»

پاسخ شایعه

۱- ارتباط این تصویر با دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس صحت ندارد. منبع

۲- این تصویر در سال ۲۰۰۷ توسط کن برولند، پژوهشگر دانشگاه سانتاکروز گرفته شده است. او نیز در حال تحقیق این پدیده در خلیج آلاسکا بوده است. این کارشناس سپس در رسانه‌ها توضیح داده که این اتفاق وقتی رخ می‌دهد که یخ‌های قطبی آب می‌شوند و مقدار بسیار زیادی املاح در درون خود دارند، مایع اشباع شده و رنگش عوض می‌شود. این پژوهشگر در ادامه توضیح می‌دهد “این‌گونه نیست که این دو بخش آب با هم مخلوط نشوند، گاهی مرز آنها محو می‌شود و گاهی اساساً از بین می‌رود و این دو بخش آب به کندی با هم در حال مخلوط شدن هستند”.
نتیجه آنکه این تصاویر، پدیده‌ای عجیب نیستند و نشان‌دهنده مخلوط نشدن دو بخش از آب نیز نیستند. منبع

۳-  ویدئوی زیر نیز در واقع بیانگر پدیده ای مشابه، جایی که رودخانه میسیسیپی به خلیج مکزیک می‌ریزد، می باشد.

شایعه بعدی؛ «جایی که اقیانوس اطلس و آرام به هم می‌رسند»؟ نه، این یک شایعه است!

این شایعه در کشورهای مختلف و به زبان‌های مختلف دست به دست شده است. انگلیسی، فرانسوی، ایتالیایی، اسپانیایی، فارسی و … تنها در یک پست به زبان انگلیسی بیش از ۱۷۲ هزار بار دیده شده است.

آب به وضوح دو بخش با دو رنگ متفاوت دارد، در برخی از موارد این ویدئوها به عنوان جایی که “رودخانه کنگو به اقیانوس اطلس می‌رسد”و یا “دریای مدیترانه به اقیانوس اطلس می‌رسد”نیز منتشر شده‌اند.

با جستجو و برگشتن به عقب در گوگل، به نسخه‌ای در جولای سال ۲۰۱۵ از این ویدئو می‌رسیم که کیفیت بالاتری نسبت به بقیه نیز دارد و توسط فردی به نام “ماریان پیرسون”گرفته شده است او در توضیح این ویدئو نوشته است:”وقتی رودخانه به اقیانوس می‌رسد”و در ادامه عنوان شده است که این ویدئو از رودخانه فریزر در بریتیش کلمبیا در کانادا گرفته شده است، زمانی که او سوار یک فری بین “دوک پوینت”و “ونکوور”بوده است، در نتیجه این ویدئو نه از اقیانوس آرام و نه در اقیانوس اطلس، بلکه در خلیج آلاسکا گرفته شده است.

 

[aparat id=’lyJ2t’]

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. سلام،طبق آیه قرآن یکی از این دو دریا باید شیرین و گوارا و دیگری شور و ناگوار باشه،کدوم یک از این دو دریا شیرین و کدوم شور هست؟ جالبه بدونید اصلا دریایی که آبش شور نباشه نداریم،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا