تدریس خصوصی زبان کره ای
بین المللپزشکی و سلامت

ریختن عسل در شیر داغ ممنوع !

آنچه در این مطلب خواهید خواند نمایش

متن شایعه

«ریختن عسل در شیر داغ ممنوع! حرارت بالا باعث تولید یک ماده سمی به اسم «هیدروکسی متیل فورفورال یا HMF» در عسل ‌میشود، این ماده سمی باعث سرطان‌ یا مرگ انسان میشود»

پاسخ شایعه

۱- هیدروکسی متیل فورفورال ترکیبی آلی است که از خشک کردن قندها (آبگیری از قندها) حاصل می شود. جامدی است بی رنگ که بجز در عسل, در طیف وسیعی از غذاهای حاصل از گرما نیز یافت می شود. این ماده در غذاهای تازه وجود ندارد، اما بطور طبیعی در غذاهای حاوی قند در طول عملیات گرم کردن مانند خشک کردن و پختن ایجاد می شود.

۲- تولید HMF در عسل با مدت زمان و دمای نگهداری و شرایط محیطی نگهداری عسل ارتباط مستقیم دارد. همچنین یکی از راههای تولید HMF درعسل حرارت دادن است. به عنوان مثال عسل را ۱۰۰ ثانیه در دمای ۱۳۵ درجه سانتیگراد یا ۴۰ ثانیه در دمای ۱۵۰ درجه سانتیگراد حرارت می دهند و میزان HMF تولید شده در عسل از مقدار تعریف شده ی آن تجاوز نمی کند. میزان قابل قبول این ترکیب در عسل ۴۰میلی گرم در کیلوگرم و در مناطق گرمسیری حداکثر ۸۰ میلی گرم در کیلو پذیرفته شده است. بنابراین به علت دمای نه چندان بالای شیر داغ، ترکیب عسل با آن هرگز باعث تولید هیدروکسی متیل فورفورال نمی گردد.

۳- از منظر علم، نه تنها سرطان زا بودن این ماده در موش ها مشکوک بوده و در انسان ها نیز تاکنون ارتباطی بین این ماده و بیماری سرطان تعریف نشده است، بلکه حتی در مطالعات اخیر سخن از خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضدفشار خون بالای این ماده رانده شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

لطفا در مرورگر خود افزونه adblocker را جهت مشاهده این سایت، غیرفعال کنید!