ابداع اعداد انگلیسی توسط خوارزمی و رابطه تعداد زاویه ها با شکل هر عدد / شایعه ۰۳۱۲

متن شایعه

«اعداد انگلیسی را در اصل خوارزمی، دانشمند بزرگ ابداع نموده است. در این اعداد هر عدد با تعداد زاویه شناسایی می شود. یعنی عدد ۱ دارای یک زاویه٬ ۲ دارای دو زاویه تا ۹ که نه زاویه دارد.»…

پاسخ شایعه ابداع اعداد انگلیسی توسط خوارزمی و رابطه تعداد زاویه ها با شکل هر عدد را در سایت بررسی شایعات بخوانید.

 

پاسخ شایعه

۱- این شایعه قدیمی به صورت بین المللی و به انواع گوناگون منتشر گردیده است و ریشه نحوه ی نگارش اعداد انگلیسی در بسیاری جاها به تاریخچه طراحیِ هندسی عربی  و در ایران به خوارزمی ریاضی دان ایرانی نسبت داده شده است و آنچه در مورد ارتباط  تعداد زاویه های  موجود در شکل و طرح اعداد با تاریخچه طراحی و نگارش آنها بیان شده است،  شایعه ای ساختگی بیش نیست.

http://url.faranama.co/wE93s

۲- اعداد انگلیسی در حقیقت ریشه هندی/سانسکریت دارند و که تاریخچه نگارش آنها به ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح می رسد و امروزه  اصطلاحا اعداد هندی-عربی نامیده می شوند. این اعداد هندی در طول زمان در حوزه ایرانی و توسط توسط خوارزمی و دیگر ریاضی‌دانان ایرانی تکامل یافته اند. خوارزمی  ریاضی دان برجسته ایرانی این اعداد را از خط دیوانگاری هندیان فرا گرفته بود. پس از فتح ایران، اعراب آن را از ایرانیان آموختند و اروپاییان نیز آن را در اندلس فراگیر نمودند. لذا بگونه ای نحوه نوشتن اعداد انگلیسی که امروز جهانی شده است را اروپائیان از طریقه ی نگارش اعداد توسط خوارزمی و دیگر ریاضی‌دانان ایرانی فرا گرفته‌اند.

http://url.faranama.co/vCyk8

۳- ادعای شایعه مبنی بر انتساب تعداد زوایای موجود در شکل و طرح اعداد به تاریخچه طراحی و نگارش آنها، ادعایی بی اساس است. با دقت در تصویر شایعه می توان مشاهده نمود که شکل اعداد در آن،  با طرح رایج و مرسوم اعداد  انگلیسی تفاوت فاحشی دارند. برای مثال می توان عدد ۷ با یک زایده در پایین، عدد ۸ به شکل دو مثلث و عدد ۹ با زواید بسیار را نام برد. این اعداد در هیچ برهه زمانی، هرگز به این شکل استفاده نمی شده اند. با دقت در سیستم عددنویسی براهمی که در حقیقت جد گرافیکی سیستم عددنویسی هندی – عربی محسوب می گردد، نیز می توان به این نکته پی برد.

http://url.faranama.co/1JgLO

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

3 نظر

 1. ناصر

  اولاً در هیچ سندی ایرانی از این اعداد استفاده نشده است. ۲- خوارزم در مناطق سکونت و حاکمیت ترکان بوده و هست. ۳- کشورهای لاتین زبان به این حرفهای احمقانه و دروغین ما می خندند.۴- این اعداد برای کاربرانشان در طول زمان تکامل یافته و کامل شده است. ۵-مهد تمدن ریاضیات در کذشته همیشه و همیشه یونان و بین النهرین بوده است. ۶- تمدن مربوط به هند تقریباً صفر بوده است و در طول تاریخ کوچکترین آثار تمدنی به بشر اضافه نکرده است.

  پاسخ
 2. لاله فراهانی

  این برای من حالبه که تاریخ عربستان و عرب هنوز یک ریاضیدان نداشته و ندارد بعد واژه ی عربی را به پارسی ترجیح می دهید, منبع این که این اعداد را خوارزمی ابداع کرده شایعه ,منبع شما برای عربی خواندن آن چبست حال آنکه قواعد زبان عربی را پنج ایرانی نوشته امد

  پاسخ
 3. عرفان

  اگه اعداد عربی هستن پس چرا خود عرب ها از این اعداد استفاده نمی کنند..!!!! منظورم اعدادی که به عنوان اعداد انگلیسی می شناسیم…..

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *