تدریس خصوصی زبان کره ای
پزشکی و سلامت

بیماری و عوارض نوشیدن آب در حالت ایستاده

آنچه در این مطلب خواهید خواند نمایش

متن شایعه

« بیماری و عوارض نوشیدن آب در حالت ایستاده / اگر عادت به نوشیدن آب به صورت ایستاده دارید, باید منتظر بیماری و عوارض آن هم باشید!

از نظر علمی نوشیدن  آب به صورت ایستاده باعث ایجاد ضربه شدید به انتهای مری شده و در طولانی مدت اسفکتر انتهای مری و ابتدای معده شل و سفت می شود. در نهایت این اتفاق منجر به یک بیماری به نام GERD (بیماری رفلکس مری) می شود. این تنها مشکل جدی شما نخواهد بود. در ادامه مشکلات دیگری را برایتان خواهیم گفت که احتمالا مانند من شوکه تان خواهد کرد.

۱ – ورم مفاصل (آرتریت)

با ایستاده نوشیدن آب بالانس مایعات در بدن شما بهم خورده و این موضوع اغلب منجر به تجمع آب در مفاصل و تحریک آرتریت می گردد.

۲ – پاشیدن آب به دیواره معده

زمانی که آب را سریع و ایستاده می نوشید آب مستقیما و با سرعت به دیواره معده شما می پاشد. این شوک در بلند مدت دیواره معده و دستگاه گوارشی شما را نابود می کند.

۳ – عدم رفع تشنگی

زمانی که ایستاده آب می نوشید احساس رفع تشنگی) نخواهید کرد. بهتر است بنشینید و آب را در جرعه های کوچک و آرام بنوشید.

۴ – سوء هاضمه

زمانی که نشسته آب را می نوشید سیستم گوارشی و اعصاب شما در حالت ریلکس تری نسبت به حالت ایستاده هستند و همین امر سرعت جذب و هضم مایعات و مواد غذایی دیگر را در بدن بیشتر م یکند.

۵ – اختلال در کارکرد کلیه ها

زمانی که ایستاده آب می نوشید کلیه ها نمی توانند آب را تصفیه کنند و به همین دلیل ناخالصی ها در کلیه و مثانه باقی مانده و باعث ایجاد اختلال در کلیه و دستگاه ادراری می شود که گاهی این اختلال دائمی و غیر قابل جبران می گردد.

این مطلب را در نت نوشت بخوانید : نارسایی کلیه و علائم آن را بشناسید

۶ – اسیدی شدن بدن

اسیدی شدن بدن می تواند ضرر های جبران ناپذیری به بدن انسان وارد کند. در نت نوشت قبلا به شما عزیزان گفته ایم که این اتفاق چه خطراتی می تواند در پی داشته باشد.

اگر آب را در جرعه های کوچک، آرام و نشسته ننوشید بدن شما نمی تواند اسید بدن را با آب کافی رقیق کند و این احتمالا باعث اتفاقات ناخوشایندی خواهد شد. »

پاسخ شایعه

۱- این شایعه که در بسیاری از وبسایت های ایرانی منتشر شده، از منابع خارجی ترجمه و سپس در فضاهای مجازی انتشار یافته است.

۲- نوشیدن آب و یا حتی خوردن غذا در حالت ایستاده، باعث سقوط آنها به انتهای مری نمی گردد. همینطور جاذبه زمین نیز علت ورود غذا به معده نمی باشد. هر ماده ی غذایی اعم از نوشیدنی یا غیر آن، پس از ورود به لوله ی مری، توسط انقباضات مری که اصطلاحا به آن حرکات دودی شکل گفته می شود، با سرعتی مناسب و دقیق به سمت معده هدایت و پس از باز شدن دریچه ی بین مری و معده، وارد معده می شود. بنابراین نشسته یا ایستاده بودن فرد، مانعی جهت انجام این مراحل نمی باشد.

۳- در منابع علمی، سرعت حرکات دودی در دو حالت ایستاده یا نشسته یکسان ثبت گردیده و اختلاف سرعت حرکت مایعات در مری، بین دو حالت نشسته و ایستاده، در هیچ منبع معتبر تحقیقاتی مندرج نشده است. شایان ذکر است که تنها اختلاف سرعت در سرعت عبور مایع از بخش فوقانی مری در حالت بدون قوز نشسته در مقایسه با حالت درازکش است که در هر دو حالت، مجددا در قسمت های تحتانی مری سرعت آهسته شده و به حالت عادی خود باز می گردد.

۴- از آنجا که میزان استحصال آب در بدن هیچ ارتباطی با وضعیت بدن هنگام نوشیدن آب یا مایعات ندارد، ادعای اختلال در تعادل مایعات بدن به علت نوشیدن آب در حالت ایستاده نیز ادعایی غیرعلمی و غیرمنطقی می باشد.

به همین ترتیب ورم مفاصل، سوء هاضمه، اختلال کارکرد کلیه ها و اسیدی شدن بدن در اثر نوشیدن آب در حالت ایستاده، که همگی از عوارض و علائم اختلال آب و الکترولیت ها در بدن می باشد نیز طبعا رد می گردند. منبع

“با تشکر از جناب دکتر پیام فضلی جهت همکاری در تنظیم این مطلب”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

لطفا در مرورگر خود افزونه adblocker را جهت مشاهده این سایت، غیرفعال کنید!