اجتماع و فرهنگاشخاصبین الملل

قسمتی از پایان نامه دکتری ایوان اسکونکیف در رابطه با مردم ایران

متن شایعه

قسمتی از پایان نامه دکترای ایوان اسکونکیف دانشجوی رشته مردم شناسی دانشگاه مسکو درباره رشته مردم شناسی درباره #مردم_ایران . ایرانیان مردم ی بی تفاوت . بی هویت . توجیه گر . دروغگو . ریاکار . خرافاتی . فرصت طلب و طماع هستند . در عمل به هیچ چیز اعتقاد ندارند ولی در ظاهر خود را مسلمان و مومن نشان میدهند براحتی دروغ میگویند و کلا زندگیشان با دروغ میگذرد . در هر حال منافع شخصی خود را ارجح بر منافع ملی و عمومی میدانند . نه عرب هستند و نه عجم. در محرم خود را نوکر و سگ عرب میدانند . مرده های عرب را میپرستند و زیارت میکنند و منتظرند که در جمعه ای یک عرب ظهور کند و دنیا را نجات دهد . در عین حال دم از #کورش میزنند و عرب را سوسمار خور مینامند .برای هر کاری توجیه دارند از دروغ گرفته تا دزدی و فحشا و زنا و تقلب و همیشه گناه را به گردن دیگران می اندازند . در ایران همه چیز را میتوان خرید از بهشت گرفته تا قاضی دادگاه . قابلت سازگاری بالایی دارند و با هر شرایطی خود را وفق میدهند و خود را قانع و توجیه میکنند مثلا اگر در فقر و بدبختی قرار بگیرند میگویند قسمت است و خدا ایگونه خواسته ولی در عوض بعد از مرگ به بهشت میرویم . باید مدتی در ایران زندگی کنید تا باورتان شود که در قرن ۲۱ چنین مردم عجیبی وجود دارد.

پاسخ شایعه

۱- مطلبی که اخیرا در فضای مجازی تحت عنوان “قسمتی از پایان نامه دکتری ایوان اسکونکیف در رابطه با مردم ایران” در حال انتشار است شایعه بوده و صحت ندارد.

۲- نام دانشجوی ذکر شده در متن شایعه (ایوان اسکونکیف) اشتباه است و چنین نامی اساساً در زبان روسی وجود ندارد. در واقع ایوان اسکونکوف “Иван Сконков” املای درست این نام می باشد.

۳- بر اساس بررسی های انجام شده چنین نامی (ایوان اسکونکیف) در اینترنت یافت نشد. این در حالیست که ده ها لینک و وبسایت در رابطه با فعالیت های پژوهشی تمام شخصیت های آکادمیک وجود دارد و در سطح دکتری نیز دست کم باید اطلاعات این افراد در یک دانشگاه ثبت شده باشد.

۴- در روسیه آکادمی های بسیاری در موضوعات مربوط به مطالعات شرق، خاور شناسی، ایران شناسی و زبان و ادبیات فارسی فعالند که از هیچ یک از آنها چنین دیدگاه نژادپرستانه ای علیه ایران و هیچ کشور دیگری تابحال مشاهده نشده است. از مهمترین این آکادمی ها می‌توان دانشگاه دولتی سن پترزبورگ، انستیتوی خاور شناسی آکادمی علوم روسیه، دانشگاه دولتی مسکو، دفتر ایران شناسی بخش خاورمیانه و بخش ایرانشناسی موزه ی ارمتاژ سن پترزبورگ را نام برد.

۵- متاسفانه شایعه پرداز صرفا نظرات شخصی خود را به یک فرد خیالی در دانشگاه مسکو نسبت داده تا معتبر بنظر برسد. همینطور ممکن است هدف نویسنده از تنظیم و انتشار این متن توهین آمیز تخریب چهره ی آکادمی های روسیه و به وجود آوردن حس نفرت و روسیه هراسی در بین ایرانیان باشد.

منبع

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫12 نظرها

 1. اصلا هیچ اهمیتی نداره چنین شخصی وجود خارجی داره یا نه. مهم حقثقت بودن این مطااب هست. مگه وقتی یکسری آدم متوهم یسری مزخرفات و متوهمات رو ب اسم قران از ی‌موجود خیالی ب اسم خدا نقل قول میکنن کسی میگه‌جرا؟ متاسفانه نه.‌همگی ابلهانه‌قبول مبکنن چون باو دارن حقیقت است

  1. ۱- اتفاقا بسیار مهمه که چنین شخصی وجود خارجی نداره. چون این میزان حماقت در یک دانشجوی دکتری اون هم در کشوری مثل روسیه که ضریب هوشی بالایی داره، نوعی ترور شخصیتی از روسها میشه.
   ۲- تو چطور تشخیص دادی این اراجیف حقیقته؟ همینکه با عقل تو سازگاره حقیقته؟
   ۳- تو که مردم ایران رو اینجوری میشناسی پس ثابت میکنه که خودت چنین هستی. چراکه کافر همه را به کیش خود پندارد. پس فردی با این ویژگی‌ها رو نمیشه جدی گرفت و فقط باید برای حالش متاسف بود.
   ۴- تو قرآن شناس هستی که دربارش نظر میدی؟ مثلا من که فیزیک نمیدونم میتونم تکذیبش کنم؟
   ۵- خدا موجود خیالیه؟ چطور به این نتیجه رسیدی؟ میگن احتیاط شرط عقله، اگه ذره‌ای عقل داشتی حداقل یک هزارم درصد احتمال اشتباه کردنتو میدادی. اون وقت با این ذره احتمال چه بلایی سرت میاد؟
   ۶- با همین نتیجه‌گیری که کردی، قبول کن که تو داری ابلهانه با چیزی که هیچ علمی راجع بهش نداری مبارزه میکنی. یا ابلهانه حرف چهارتا بدتر از خودتو قبول کردی و داری تکرار میکنی.

  2. اصلا مهم نیست برای ما که این مطلب از طریق صهیونیستها در حال انتشارمیباشد چون ما ملتی بیدار و فعال هستیم ما همان ملتی هستیم که یهودی ها رو آزاد کردیم و همان یهودی ها البته سردمدارانشان از پشت به ملت ایران خیانت کردند و حدود یکصد هزار ایرانی را کشتند ،،،،، مهم این است که دشمنان ما هر روز یک داستان بر علیه ما درست میکنند و میخواهند که ما را انسانهایی کثیف نشان بدهند و خودشان را سوپر من ،،،،،،، اما در خیالشان ،،،،،، ما ملتی زنده هستیم و در جریان و دشمنان ما از یک عده ابله استفاده میکنند و خوراکشان را به خورد این عده خود تحقیر میدهند و از این جماعت ابله پله افکار برای خودشون درست میکنند

 2. يك ايراني
  اصلا مهم نيست كه يك چنين پايان نامه اي وجود خارجي دارد يا نه. مهم اين است كه متاسفانه مطالب آن بطور موشكافانه اي حقيقت است و خود من بسياري از اين خصلت هاي بد را دارم. بايد پذيرا باشيم و خودمان را اصلاح كنيم.

 3. ضرر تغذیه نامناسب مانند چیپس و پفک در آن نیست که مثلا فلان ترکیب مضر را به بدن کودک و بزرگ وارد می کند ، بلکه بیشتر از جهت جاینشینی این مواد با مواد اصلی ، سالم و مورد نیاز بدن است . مصرف این مواد با اسانس های جذاب و بسته بندی های فریب دهنده دیگر تمایلی برای گردو ، بادام ، کشمش و….. نمی گذارد ! . دین و مذهب نیز بدین گونه جایگزین و مانع تفکر ، تحقیق،انتخاب راه و روش های جدید ، فرهنگ پویا و متغیر و بالنده می گردد .

 4. اين متن در اينستاگرام منتشر شده و منبع آن هم كاملاً بنظرم دروغ آمد و بهمين دليل هم سرچ كردم وديدم قريب به يقين اين منبع دروغ است و البته خيلي هم مهم نيست كه منبع آن كذايي باشد يا حقيقي،،، مهم ايست كه متن آن دروغيست بسيار راست ، و كذبيست بينهايت صادق و مصدق ،،، بند بند متن صحيح است و نماي كلي جامعه ايران همينست و جز اين نيست

 5. آقای غیر مسلمان . من هم خود را وابسته به دینی نمیبینم و نمیدانم. اصل آدمی انسانیت هست . همه مردم یک کشور مثل هم نیستند و کسی نمیتواند همه را در یک کفه قرار دهد . یک عده بله هم دروغ میگویند هم خرافاتی هستند اما این موارد شامل حال همه مردم نمیشود . و چه بسا در تمامی نقاط دنیا هم خوب هست هم بد
  این مطالب هدفی جز تفرقه بین مردم ندارند که موارد مشابه همین تفرقه را در مورد مذهب شیعه و سنی در کشورمان داریم که بیخود مردم را به جان هم انداختند
  گاه فراموش میکنیم ما انسان هستیم و رفتار درست و تصمیماتمان است که دارای ارزش است

 6. بنظر من موارد غیر اخلاقی در بیشتر کشورها باشدت و ضعف وجود دارد البته نه در این سطحی که توصیف شده است. که در آن زیاده روی مشهود است. بدون اینکه تاکید بر صحت یا کذب بودن موضوع بکنیم، که تایید و تکذیب ما ثمره ای نخواهد داشت؛ هرگاه موضوعات نسبت داده شده غیر واقعی است، باید آنرا در عمل به اثبات برسانیم. و برای صحت آن عزم خود را در اصلاح تعاملات خود بکار ببندیم. به این معنی که زشتی های گفتار و رفتار و کردار خود بخصوص در برابر افراد خانواده و بصورت عام با افراد جامعه به بهبودی سوق دهیم. چون جامعه بخصوص کودکان اعمال و رفتار شان عموما تقلید و تکرار اعمال و گفتار والدین و افراد خانواده و دیگران است.

 7. بنده هم با غیرمسلمان ، شهریار وآقای صوفی موافقم آقای انسانم درست میگن یه جاهی رو همه مثل هم نیستن ولی واقعیت همینه ازقدیم گفتن حرف حقیقت تلخه پس بایدواقعیت هارو پذریرفت تواین مملکت تازمانیکه یکجانشسته ای و مشکلی برات پیش نیامده همه چیزبه خوبی سپری میشه وقتی خدایی نکرده پولت و خوردن و پات به پاسگاه و دادگاه اینجورجاهابازشد اون موقس که متوجه میشی آدم اونم ازنوع ایرانیش کثیف ترین موجودخلق شده روی زمینه مافقط کلمه مسلمان و مومن و یدک میکشیم وگرنه بویی نبردیم ازمسلمانی وقتی بزرگ یه قبیله دروغگوباشه وقتی معاوناش دزدباشن چطورانتظاردارین اون قبیله همه پاک زندگی کنن . هروقت دیدین ۵تا خانواده به دلیل بدبختی درکشورخودشون پابه این مملکت گذاشتن اونموقس که میتونین بگین این حرفاایکه گفته شده یانوشته شده همش دروغه خیلیافقط بخاطراین چیزاس که ازاین مملکت فرارمیکنن .

 8. به نام او که بی دین است

  به نظر من ، انسان هایی با ویژگی های خوب و بد در همه فرهنگها و ملتها وجود دارند ولی خود ما خوب می دانیم که بسیاری از این ویژگیها برای بیشتر مردم ایران درست است. از طرفی پاسخی دارم برای جنابی که فرمودند مگر من فیزیک می دانم که در موردش اظهار نظر کنم ، پس نمیتوان در مورد قرآن اظهار نظر کرد چون باید متخصص دینی بود. ببین برادر من این توجیه برای افرادی است که یا شناختی از دین و کارکرد آن ندارند یا اینکه برای خوراندن اعتقاداتی که خود فکر می کنند درست است ، تلاش می کنند. برای روشن شدن مطلب به نوشته زیر که گفتگویی بین من و همکاران بود دقت کنید :

  یک بنده خدایی می گفت مرجع تقلیدت کیه ؟

  بهش گفتم مگه من میمونم که از کسی تقلید کنم ؟ انسان آزاد آفریده شده و دارای اختیار و حق انتخاب…

  تقلید به معنی آن است که انسان قدرت اندیشه ندارد و دیگری باید راه را به او نشان دهد…
  ممکن است برخی بگویند که همانطور که ما در امور دیگر به متخصص فن مراجعه می کنیم در زمینه دین هم باید به متخصصش مراجعه کنیم…

  و اما پاسخ :

  شما تا بحال دیده اید که یک کودک در امر غذا خوردن و مکیدن پستان مادرش یا تنفس از کسی تقلید کند؟؟؟

  چرا؟؟؟

  چون غذا خوردن و تنفس از نیازهای مهم و بنیادی است که اگر کودک آن را انجام ندهد ؛ زنده نمی ماند…

  آیا کودک در ابتدا سخن گفتن ؛ دوچرخه سواری ؛ و سایر کارها را یاد دارد؟ یا پس از مدتی باید آن را از دیگران تقلید کند؟ چرا؟

  پاسخ : چون این کارها به اندازه غذا خوردن و تنفس مهم نیستند و اگر کودکی ؛ این کارها را حتی در بزرگسالی نیاموزد ؛ زندگیش دچار خطر نمی شود.

  حال اگر مدعیان دین ؛ دین را نیاز درجه اول انسان برای جلوگیری از تباهی در دنیا و آخرت می دانند ؛ باید در پاسخشان گفت که در نیازهای درجه اول و نخست ؛ تقلید معنی ندارد و خود انسان باید به آن برسد …

  و اگر مدعی به تقلید از متخصص دینی در کارها هستند ؛ باید گفت که دین نیازی درجه چندم است که داشتن یا نداشتن آن در زندگی فرد و سعادت او بی تاثیر است…

  پس برادر من ، اگر طبق ادعای شما قرآن کتابیست برای هدایت انسان ، عقلانیست که خداوند آن را با ساده ترین بیان که قابل فهم برای عرب نفهم هزار و چهارصد سال پیش (نه در سطح فهم کنونی انسان) باشد ، فرستاده باشد ، در اینصورت نیازی به تفسی شما یا امثال شما نخواهد بود چه اگر تفسیر و برداشت انسانی دخالت کند ، نتیجه فاجعه بار کنونی رقم می خورد که خورده است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

لطفا در مرورگر خود افزونه adblocker را جهت مشاهده این سایت، غیرفعال کنید!

بستن
بستن