تدریس خصوصی زبان کره ای
اجتماع و فرهنگاشخاصبین الملل

قسمتی از پایان نامه دکتری ایوان اسکونکیف در رابطه با مردم ایران

متن شایعه قسمتی از پایان نامه دکتری ایوان اسکونکیف در رابطه با مردم ایران

قسمتی از پایان نامه دکترای ایوان اسکونکیف دانشجوی رشته مردم شناسی دانشگاه مسکو درباره رشته مردم شناسی درباره #مردم_ایران . ایرانیان مردم ی بی تفاوت . بی هویت . توجیه گر . دروغگو . ریاکار . خرافاتی . فرصت طلب و طماع هستند .در عمل به هیچ چیز اعتقاد ندارند ولی در ظاهر خود را مسلمان و مومن نشان میدهند براحتی دروغ میگویند و کلا زندگیشان با دروغ میگذرد . در هر حال منافع شخصی خود را ارجح بر منافع ملی و عمومی میدانند . نه عرب هستند و نه عجم. در محرم خود را نوکر و سگ عرب میدانند . مرده های عرب را میپرستند و زیارت میکنند و منتظرند که در جمعه ای یک عرب ظهور کند و دنیا را نجات دهد . در عین حال دم از #کورش میزنند و عرب را سوسمار خور مینامند .برای هر کاری توجیه دارند از دروغ گرفته تا دزدی و فحشا و زنا و تقلب و همیشه گناه را به گردن دیگران می اندازند . در ایران همه چیز را میتوان خرید از بهشت گرفته تا قاضی دادگاه . قابلت سازگاری بالایی دارند و با هر شرایطی خود را وفق میدهند و خود را قانع و توجیه میکنند مثلا اگر در فقر و بدبختی قرار بگیرند میگویند قسمت است و خدا ایگونه خواسته ولی در عوض بعد از مرگ به بهشت میرویم . باید مدتی در ایران زندگی کنید تا باورتان شود که در قرن ۲۱ چنین مردم عجیبی وجود دارد.

پاسخ شایعه

۱- مطلبی که اخیرا در فضای مجازی تحت عنوان “قسمتی از پایان نامه دکتری ایوان اسکونکیف در رابطه با مردم ایران” در حال انتشار است شایعه بوده و صحت ندارد.

در زبان روسی نام ایوان اسکونکیف وجود ندارد

۲- نام دانشجوی ذکر شده در متن شایعه (ایوان اسکونکیف) اشتباه است و چنین نامی اساساً در زبان روسی وجود ندارد. در واقع ایوان اسکونکوف “Иван Сконков” املای درست این نام می باشد.

ایوان اسکونکیف هیچ پایان نامه ای در رابطه با ایران ندارد

بر اساس بررسی های انجام شده چنین نامی (ایوان اسکونکیف) در اینترنت یافت نشد. این در حالیست که ده ها لینک و وبسایت در رابطه با فعالیت های پژوهشی تمام شخصیت های آکادمیک وجود دارد و در سطح دکتری نیز دست کم باید اطلاعات این افراد در یک دانشگاه ثبت شده باشد.

در روسیه آکادمی های بسیاری در موضوعات مربوط به مطالعات شرق، خاور شناسی، ایران شناسی و زبان و ادبیات فارسی فعالند که از هیچ یک از آنها چنین دیدگاه نژادپرستانه ای علیه ایران و هیچ کشور دیگری تابحال مشاهده نشده است. از مهمترین این آکادمی ها می‌توان دانشگاه دولتی سن پترزبورگ، انستیتوی خاور شناسی آکادمی علوم روسیه، دانشگاه دولتی مسکو، دفتر ایران شناسی بخش خاورمیانه و بخش ایرانشناسی موزه ی ارمتاژ سن پترزبورگ را نام برد.

همچنین بخوانید: رها سازی شیر در خیابان های مسکو برای جلوگیری از خروج مردم جهت حفظ قرنطینه

۵- متاسفانه شایعه پرداز صرفا نظرات شخصی خود را به یک فرد خیالی در دانشگاه مسکو نسبت داده تا معتبر بنظر برسد. همینطور ممکن است هدف نویسنده از تنظیم و انتشار این متن توهین آمیز تخریب چهره ی آکادمی های روسیه و به وجود آوردن حس نفرت و روسیه هراسی در بین ایرانیان باشد.

منبع

نوشته های مشابه

‫41 دیدگاه ها

 1. اصلا هیچ اهمیتی نداره چنین شخصی وجود خارجی داره یا نه. مهم حقثقت بودن این مطااب هست. مگه وقتی یکسری آدم متوهم یسری مزخرفات و متوهمات رو ب اسم قران از ی‌موجود خیالی ب اسم خدا نقل قول میکنن کسی میگه‌جرا؟ متاسفانه نه.‌همگی ابلهانه‌قبول مبکنن چون باو دارن حقیقت است

  1. ۱- اتفاقا بسیار مهمه که چنین شخصی وجود خارجی نداره. چون این میزان حماقت در یک دانشجوی دکتری اون هم در کشوری مثل روسیه که ضریب هوشی بالایی داره، نوعی ترور شخصیتی از روسها میشه.
   ۲- تو چطور تشخیص دادی این اراجیف حقیقته؟ همینکه با عقل تو سازگاره حقیقته؟
   ۳- تو که مردم ایران رو اینجوری میشناسی پس ثابت میکنه که خودت چنین هستی. چراکه کافر همه را به کیش خود پندارد. پس فردی با این ویژگی‌ها رو نمیشه جدی گرفت و فقط باید برای حالش متاسف بود.
   ۴- تو قرآن شناس هستی که دربارش نظر میدی؟ مثلا من که فیزیک نمیدونم میتونم تکذیبش کنم؟
   ۵- خدا موجود خیالیه؟ چطور به این نتیجه رسیدی؟ میگن احتیاط شرط عقله، اگه ذره‌ای عقل داشتی حداقل یک هزارم درصد احتمال اشتباه کردنتو میدادی. اون وقت با این ذره احتمال چه بلایی سرت میاد؟
   ۶- با همین نتیجه‌گیری که کردی، قبول کن که تو داری ابلهانه با چیزی که هیچ علمی راجع بهش نداری مبارزه میکنی. یا ابلهانه حرف چهارتا بدتر از خودتو قبول کردی و داری تکرار میکنی.

  2. اصلا مهم نیست برای ما که این مطلب از طریق صهیونیستها در حال انتشارمیباشد چون ما ملتی بیدار و فعال هستیم ما همان ملتی هستیم که یهودی ها رو آزاد کردیم و همان یهودی ها البته سردمدارانشان از پشت به ملت ایران خیانت کردند و حدود یکصد هزار ایرانی را کشتند ،،،،، مهم این است که دشمنان ما هر روز یک داستان بر علیه ما درست میکنند و میخواهند که ما را انسانهایی کثیف نشان بدهند و خودشان را سوپر من ،،،،،،، اما در خیالشان ،،،،،، ما ملتی زنده هستیم و در جریان و دشمنان ما از یک عده ابله استفاده میکنند و خوراکشان را به خورد این عده خود تحقیر میدهند و از این جماعت ابله پله افکار برای خودشون درست میکنند

  3. تو هم توهم زدي كه خدا نيست! بجاي غيرمسلمان كه موهم أهل كتاب بودن است بايد مي نوشتي يك خداناباور يا آتئيست

 2. يك ايراني
  اصلا مهم نيست كه يك چنين پايان نامه اي وجود خارجي دارد يا نه. مهم اين است كه متاسفانه مطالب آن بطور موشكافانه اي حقيقت است و خود من بسياري از اين خصلت هاي بد را دارم. بايد پذيرا باشيم و خودمان را اصلاح كنيم.

  1. برادر من سعی کن خودت رو درست کنی
   این حقایق رو هم بزاره در کوزه ابش هم نخوره اون بنده خدا خوردنی نیست
   همه عیب داریم…همه ادمیم…همه باید اصلاح بشیم
   همه ادم های دنیا عیب دارن
   بعدم تف به هیکل کسی که نشر میده یه همچین چیزی رو…هر انسانی
   هر کی هر جا پاشد یه چرتی گفت دلیل نمیشه به خودمون بگیریم
   این حرف رو نزن لطفا

 3. ضرر تغذیه نامناسب مانند چیپس و پفک در آن نیست که مثلا فلان ترکیب مضر را به بدن کودک و بزرگ وارد می کند ، بلکه بیشتر از جهت جاینشینی این مواد با مواد اصلی ، سالم و مورد نیاز بدن است . مصرف این مواد با اسانس های جذاب و بسته بندی های فریب دهنده دیگر تمایلی برای گردو ، بادام ، کشمش و….. نمی گذارد ! . دین و مذهب نیز بدین گونه جایگزین و مانع تفکر ، تحقیق،انتخاب راه و روش های جدید ، فرهنگ پویا و متغیر و بالنده می گردد .

  1. مثلا دین و مذهب میگویند نجاست نخور و نمیگذارند که فکر کنی و تحقیق کنی و انتخاب کنی!
   چه بسا فکر کردی، تحقیق کردی و انتخاب کردی مثل الآن که بی‌دین‌ها میگویند م‌ن‌ی خوردنش اشکال ندارد یا می‌گویند شاید همجنسباز باشی و خودت نمیدانی پس امتحان کن و …
   میشه فرهنگ پویا و متغیر و بالنده!

 4. اين متن در اينستاگرام منتشر شده و منبع آن هم كاملاً بنظرم دروغ آمد و بهمين دليل هم سرچ كردم وديدم قريب به يقين اين منبع دروغ است و البته خيلي هم مهم نيست كه منبع آن كذايي باشد يا حقيقي،،، مهم ايست كه متن آن دروغيست بسيار راست ، و كذبيست بينهايت صادق و مصدق ،،، بند بند متن صحيح است و نماي كلي جامعه ايران همينست و جز اين نيست

  1. کسی که کچل است خودش میداند که کچل است ولی اگر کسی به او بگوید «کچل» اینقدر غیرت دارد که با او مقابله کند نه اینکه او را تایید کند وگرنه دیگر کچل بودنش به حاشیه رفته و بی‌غیرتی‌اش برجسته خواهد شد.

    1. آینه‌ای که فقط زشتی نشان بدهد. یا خودش کثیف است یا اصلا آیینه نیست؛ کاسه‌ی دستشویی است.

 5. آقای غیر مسلمان . من هم خود را وابسته به دینی نمیبینم و نمیدانم. اصل آدمی انسانیت هست . همه مردم یک کشور مثل هم نیستند و کسی نمیتواند همه را در یک کفه قرار دهد . یک عده بله هم دروغ میگویند هم خرافاتی هستند اما این موارد شامل حال همه مردم نمیشود . و چه بسا در تمامی نقاط دنیا هم خوب هست هم بد
  این مطالب هدفی جز تفرقه بین مردم ندارند که موارد مشابه همین تفرقه را در مورد مذهب شیعه و سنی در کشورمان داریم که بیخود مردم را به جان هم انداختند
  گاه فراموش میکنیم ما انسان هستیم و رفتار درست و تصمیماتمان است که دارای ارزش است

 6. بنظر من موارد غیر اخلاقی در بیشتر کشورها باشدت و ضعف وجود دارد البته نه در این سطحی که توصیف شده است. که در آن زیاده روی مشهود است. بدون اینکه تاکید بر صحت یا کذب بودن موضوع بکنیم، که تایید و تکذیب ما ثمره ای نخواهد داشت؛ هرگاه موضوعات نسبت داده شده غیر واقعی است، باید آنرا در عمل به اثبات برسانیم. و برای صحت آن عزم خود را در اصلاح تعاملات خود بکار ببندیم. به این معنی که زشتی های گفتار و رفتار و کردار خود بخصوص در برابر افراد خانواده و بصورت عام با افراد جامعه به بهبودی سوق دهیم. چون جامعه بخصوص کودکان اعمال و رفتار شان عموما تقلید و تکرار اعمال و گفتار والدین و افراد خانواده و دیگران است.

 7. بنده هم با غیرمسلمان ، شهریار وآقای صوفی موافقم آقای انسانم درست میگن یه جاهی رو همه مثل هم نیستن ولی واقعیت همینه ازقدیم گفتن حرف حقیقت تلخه پس بایدواقعیت هارو پذریرفت تواین مملکت تازمانیکه یکجانشسته ای و مشکلی برات پیش نیامده همه چیزبه خوبی سپری میشه وقتی خدایی نکرده پولت و خوردن و پات به پاسگاه و دادگاه اینجورجاهابازشد اون موقس که متوجه میشی آدم اونم ازنوع ایرانیش کثیف ترین موجودخلق شده روی زمینه مافقط کلمه مسلمان و مومن و یدک میکشیم وگرنه بویی نبردیم ازمسلمانی وقتی بزرگ یه قبیله دروغگوباشه وقتی معاوناش دزدباشن چطورانتظاردارین اون قبیله همه پاک زندگی کنن . هروقت دیدین ۵تا خانواده به دلیل بدبختی درکشورخودشون پابه این مملکت گذاشتن اونموقس که میتونین بگین این حرفاایکه گفته شده یانوشته شده همش دروغه خیلیافقط بخاطراین چیزاس که ازاین مملکت فرارمیکنن .

  1. از حرفات پیداست که داری از روی جوگیری صحبت میکنی. (چون مسلمانی رو از ریشه تخطئه نکردی)
   ولی یک بار دیگه متن رو بخون. قصد نویسنده‌ی اسلامستیز فقط تحقیر ایرانیان نیست. اون قصد توهین به مقدسات رو داشته که هی عرب عرب میکنه. وگرنه اگر معصومین در میان غربی‌ها مبعوث میشدند هم همین حرفها رو میزد و میگفت غربی غربی؟
   نمیدونم خودت ایرانی هستی یا افغانی یا تورک که اینجوری درباره‌ی مردم ایران حرف میزنی ولی بر فرض که ایرانی باشی آیا مردم کشورهای دیگر رو دیدی؟ آیا تو کشورهای دیگه بقول خودت پاسگاه و دادگاه رفتی و بلا سرت نیاوردند؟ (دادگاه مروه شروینی رو شنیدی که خودشو چاقو چاقو کردند و شوهر رو که خواست ممانعت کنه با تیر زدند؟)

 8. به نام او که بی دین است

  به نظر من ، انسان هایی با ویژگی های خوب و بد در همه فرهنگها و ملتها وجود دارند ولی خود ما خوب می دانیم که بسیاری از این ویژگیها برای بیشتر مردم ایران درست است. از طرفی پاسخی دارم برای جنابی که فرمودند مگر من فیزیک می دانم که در موردش اظهار نظر کنم ، پس نمیتوان در مورد قرآن اظهار نظر کرد چون باید متخصص دینی بود. ببین برادر من این توجیه برای افرادی است که یا شناختی از دین و کارکرد آن ندارند یا اینکه برای خوراندن اعتقاداتی که خود فکر می کنند درست است ، تلاش می کنند. برای روشن شدن مطلب به نوشته زیر که گفتگویی بین من و همکاران بود دقت کنید :

  یک بنده خدایی می گفت مرجع تقلیدت کیه ؟

  بهش گفتم مگه من میمونم که از کسی تقلید کنم ؟ انسان آزاد آفریده شده و دارای اختیار و حق انتخاب…

  تقلید به معنی آن است که انسان قدرت اندیشه ندارد و دیگری باید راه را به او نشان دهد…
  ممکن است برخی بگویند که همانطور که ما در امور دیگر به متخصص فن مراجعه می کنیم در زمینه دین هم باید به متخصصش مراجعه کنیم…

  و اما پاسخ :

  شما تا بحال دیده اید که یک کودک در امر غذا خوردن و مکیدن پستان مادرش یا تنفس از کسی تقلید کند؟؟؟

  چرا؟؟؟

  چون غذا خوردن و تنفس از نیازهای مهم و بنیادی است که اگر کودک آن را انجام ندهد ؛ زنده نمی ماند…

  آیا کودک در ابتدا سخن گفتن ؛ دوچرخه سواری ؛ و سایر کارها را یاد دارد؟ یا پس از مدتی باید آن را از دیگران تقلید کند؟ چرا؟

  پاسخ : چون این کارها به اندازه غذا خوردن و تنفس مهم نیستند و اگر کودکی ؛ این کارها را حتی در بزرگسالی نیاموزد ؛ زندگیش دچار خطر نمی شود.

  حال اگر مدعیان دین ؛ دین را نیاز درجه اول انسان برای جلوگیری از تباهی در دنیا و آخرت می دانند ؛ باید در پاسخشان گفت که در نیازهای درجه اول و نخست ؛ تقلید معنی ندارد و خود انسان باید به آن برسد …

  و اگر مدعی به تقلید از متخصص دینی در کارها هستند ؛ باید گفت که دین نیازی درجه چندم است که داشتن یا نداشتن آن در زندگی فرد و سعادت او بی تاثیر است…

  پس برادر من ، اگر طبق ادعای شما قرآن کتابیست برای هدایت انسان ، عقلانیست که خداوند آن را با ساده ترین بیان که قابل فهم برای عرب نفهم هزار و چهارصد سال پیش (نه در سطح فهم کنونی انسان) باشد ، فرستاده باشد ، در اینصورت نیازی به تفسی شما یا امثال شما نخواهد بود چه اگر تفسیر و برداشت انسانی دخالت کند ، نتیجه فاجعه بار کنونی رقم می خورد که خورده است …

  1. مغلطه‌ی جدیدی بود، تبریک میگم برای این خلاقیت شما!
   درباره‌ی خودم گفتی«این توجیه برای افرادی است که یا شناختی از دین و کارکرد آن ندارند یا اینکه برای خوراندن اعتقاداتی که خود فکر می کنند درست است ، تلاش می کنند.»
   تو از کجا میدانی که من شناختی از دین یا کارکردش ندارم؟ ولی من میدانم که تو هیچ تخصصی در اینباره نداری چون الفبای آن را هم پیداست نمیدانی (پسته‌ی بی‌مغز چو لب واکند رسوا شود)
   اعتقادات غذا نیست که کسی بخورد که اگر بود من خودم خیر میکردم که این همه فقر نبینم. اعتقاد داشتن نیاز به منطق و تسلط بر غرایز دارد که فقط با تربیت ایجادپذیر است وگرنه نادانی قابل جبران است.

   ۱- تقلید به معنی ادا درآوردن نیست که کار میمون باشد. تقلید در دین بمعنی پیروی کردن است. فکر نمیکنم فهم این چیز سختی باشد.

   ۲- تقلید در فروع دین (احکام) است نه در اصول دین (اعتقادات). معلوم است که یک رساله هم تابحال نخوانده‌ای.

   ۳- نوشتی «باید گفت که دین نیازی درجه چندم است که داشتن یا نداشتن آن در زندگی فرد و سعادت او بی تاثیر است…»!!! چه طور به این نتیجه رسیدی؟ اگر دین نباشد فرق انسان و حیوان در طرز زندگی کردن چیه؟ حیوان هم هرچه به عقلش میرسه و دلش میخواد انجام میده. نه چارچوبی داره و نه ترس از کیفر و نه اشتیاق برای پاداش.

   ۴- چطور عرب ۱۴۰۰ سال پیش نفهم بود و غیرعربی که با این همه تحصیلات و در عصر ارتباطات هنوز حرفهایی میزنه که بچه ۱۰ ساله هم ازش خندش میگیره فهیم؟! این تعبیر نشانگر عقل شماست؟

   ۵- خدا از هرکسی به اندازه‌ی توانایی‌اش توقع دارد (طبق نص خود قرآن) و تخصص در قرآن برای درک بهتر آنست. مثلا یک پزشک عمومی به اندازه‌ی خود از پزشکی میداند ولی یک فوق تخصص خیلی بیشتر. بنابراین کسی که میخواهد نتیجه‌ی بهتر و دقیقتر بگیرد باید دنبال ختم آن علم باشد.

   ۶- کدام نتیجه‌ی فاجعه بار کنونی؟ اگر وجود امثال خودت و دیگر همفکرانت در همین نظرات (اگر همگی یکی نباشید) را میگی؛ که شما همیشه بوده‌اید. از زمان قابیل تا آخرالزمان همیشه کسانی بوده‌اند که چشم را بر روی حقایق ببندند و طبق امیال سینه به پایین خود نظر بدهند. اگر چنین نبود که وجود جهنم و بهشت بی‌ دلیل می‌شد.

  2. سلام
   انسان یعنی چه؟!
   منظورت حیوان ناطقه؟!
   اگر درست حدس زدم، چطور از حیوان بیش از آنچه در متن مورد مناقشه آمده انتظار دارید؟!
   متفکر ( ناطق) بودن انسان تنها او را موفق به پست تر شدن از حیوانات کرده است که گاه اسم آنرا پیشرفت، قدرت، تکنیک، علم، پویایی، تجدد و . . . میگذارند و با کمال تعجب گاه آنرا انسانیت قلمداد می‌کنند.
   انسان ( حیوان ناطق) فقط در مورد آنچه شما خرافات می پندارید، خود را نمی فریبد بلکه در بسیاری از مواردی که شما آن را آگاهی و پیشرفت یا انسانیت می پندارید نیز خود را می فریبد. اساسا هنر حیوان ناطق، خود فریبیست!
   یک سوال را صادقانه دغدغه خود فرمایید و جواب آن را نه به دیگران، بلکه در خلوت فکری خود، به خودتان بدهید. سپس به لوازم عقلی آن ملتزم شوید!
   صداقت با خود و برای خودتان یادتان نرود!
   آیا عقلا ممکن است چیزی از هیچ بوجود آید؟! یادتان باشدهیچ، هیچ است.نه «چیزی» مقابل وجود.هیچ ،مفهومی انتزاعی است که ساخته ذهن بشر است.
   آیا وجود ممکن است متناهی باشد؟!
   اگر متناهی باشد باید خارج از آن یا هیچ باشد یا وجود! اگر وجود باشد که که خارج نیست. اگر هیچ تصور شود که هیچ است.پس وجود نامتناهیست..
   آن خدای خیالی همان وجود ازلی نامتناهیست که عقل آنرا به عقلانیتش می فهمد. اگر به بی صداقتی پناهنده نشود!
   آنها که انسانیتشان جنگ افروزی برای کسب برتری حیوانی صرف و ثروت است و هدف انسانیشان خودچرانیست، فقط در دو جنگ اول و دوم چند برابر تاریخ جنگهای بشر، انسان کشته اند و به مرد و زن و کودک تجاوز جنسی کرده اند!
   هم هیتلر هم استالین هم موسولینی مدرنیست و بی خدا بودند و اومانیست!
   آنها مثل شما انسان بودند و اتفاقا انسانتر !
   چون جامعه گرا بودند نه فردگرا( خودگرا)

 9. سلام
  جدای از موضوع اسم شخص ،جملاتشون واقعیت داره امیدوارم ب ما ایرانی ها بر بخوره و بتونیم خودمون اصلاح کنیم (البته روی حرف من خودم و فاکتور گیری از خیلی هاس .کلمه بلانسبت بهتره بگم ،بلانسبت خیلی ها .)

  1. چی رو اصلاح کنیم؟!!
   اینکه «. در محرم خود را نوکر و سگ عرب میدانند . مرده های عرب را میپرستند و زیارت میکنند و منتظرند که در جمعه ای یک عرب ظهور کند و دنیا را نجات دهد .»؟؟؟
   موجود نجسی که این اراجیف رو ول کرده اینقدر حالیش نبوده که اولیاء دین که ما بعنوان و شرط معصومیت و فراتر از انسان بودن پذیرفتیمشان را در حد تقسیم بندی‌های قومی -قبیله‌ای پایین آورده و معلوم نیست چه خاطره‌ای از عرب داشته که هی عرب عرب میکنه!
   لابد باید بریم اصلاح کنیم که مراد و پیشوایمان عرب نباشد و هرچه اینها میگویند باشد!
   یعنی مثلا زیارت و پرستش چنگیز، استالین، هیتلر و کاسترو و ترامپ و بوش و … رو بکنیم که عرب نباشند
   و بعد هم با سگ در خانه زندگی کنیم و مثل حیوانات بی‌بندوباری جنسی داشته باشیم (فقط زورکی نباشد!) خوردن نجاسات رو پذیریم (ولی مثلا گوشت نخوریم) و …

 10. خوب و بد, خیر و شر در همه جای دنیا هست.مطالب تا حدودی زیادی درست است و در روابط های روزمرگی در اجتماع به تکرار مشاهده می شود.ولی یک نکته که ما ایرانی و اصالت ایرانی داریم و در همین اب و خاک زندگی می کنیم پس ما ایرانی هستیم .نکته دیگه اینکه مشکلات و حل مسایل روابط ها, قضاوت ها بر مبنای چند قطبی و چند محوری(قانون, شرع, مصلحت, سلیقه ها, … ) است. متاسفانه رفتارهای اجتماعی ما شخصی و تحت تاثیر شایعات در چالش است. قوانین اجرایی شکننده هستند. فقط همین بس دروغ, ریا, و ربا و چیزهای که اشاره شده و انجامش گناهست ولی در عمل در اجتماع قابل مشاهده و بعنوان مثال; الان شاهد همه ما به نحوی به آن مبتلا و درگیر هستیم(ربا در بانک ها) که دیگه عادی شده و این با قوانین موجود هم سو نیست و تا زمانی که قوانین روابط اجتماعی درست را تعریف ننمایند و سطح فرهنگی در اعمال , رفتار در روابط اجتماعی درست نشود اینه که ما را اینجور قضاوت می کنند. اگرچه, شاهد در نگاه کلی سلب آزادی فردی باشد ولی برای جلوگیری از چنین مواردی, اصلاح قوانین در روابط های اجتماعی می تواند گره گشا باشد……. انسان باشیم و انسان بودن را بیاموزیم. خرد انسان راست و پاک است. فاصله های طبقاتی, قوانین و… در جامعه از حیث موارد مختلف سبب مواردی چون دروغ, ربا و ریا و …می شود.

  1. اگه هرکی اهل دروغ و ریا و….. هست باید کلاهش قاضی کنه و به محاسبه نفس بپردازه و خودش رو اصلاح کنه و هرکی هم که اهل پاکی و صداقت هست و اهل اعتقادات درست هست باید به خودش افتخار کنه
   و سرشو بالا بگیره
   یه مشکل دیگه ای هم بعضی از ایرانیها دارن و اون خودباختگی گسترده فرهنگی و ضعف عمیق شخصیتی در برابر غرب هست که خیلی آزار دهنده هست هرچی واسه خودمون باشه رو میگیم بده ولی اگه همون برای غرب باشه توجیهش میکنیم و به به و چه چه میگیم
   آدم بد و خوب همه جای دنیا هست ایشالاه با خودمون رو راست باشیم

 11. منم کاری ندارم که این آدم هستش یا نه ولی تو این ۴۰ سال که خوب به ایران نگاه میکنم میبینم تمام اونائی که دم از اسلام میزنن همینجوری هستند که نویسنده نوشته

 12. شما می فرمایید ما ملتی بیدار هستیم و فعال.؟؟؟
  شما چطور بیدار هستید که خودتون میفرمایید از پشت به ما خنجر زدنند درصورتی که ادم بیدار خنجر از پشت نمیخورد. حتما میفرمایید علی هم از پشت خنجر خورد ولی شیرخدا بود وووو. اگر علی علم غیب داشت چرا خنجر خورد ؟؟؟ از نظر شما حتما خدا داشت امتحان میکرد و مصلحت خدا بود این چه خدای است که ازمون خطا میکنه در صورتی که خودش به اتفاق اگاه است.
  *در اخر همه اینها رو جمع میکند کلام خداست و خدا اگاه ناظر است .
  یهودی نیستم مسلمان هستم ولی نه انتخابی بلکه سنتی انتخاب والدین

 13. کلا افراد مختلف اعم از جهانگرد یا خارجی‌های که اینجا کار می‌کردند در نوشته هایی که بعدا داشتند از ایرانیها همینطور توصیف کردند، خیلی هم بیراه نگفتن،
  این ایوان هست یا نیست رو فراموش و به خودبپردازیم

 14. اولا که اسم ایوان در روسیه بسیار زیاد است , دوما این مطالب دور از واقعیت امروز ایران نیست ،بیشتر ایرانیان گریبان این نوع تفکر هستنند و این یک واقعیت غیر قابل انکار است

 15. ای کسانیکه در مورد حقایقی که مختص به عامه ی مردم ایران است و با یک اسم خیالی بیان شده جبهه گیری میکنید؛ هر آینه و بتحقیق تمامی موارد ذکر شده کاملا درست و بجاست. ایران زمانی ایران بود. اکنون جای آن دارد که چنین حقایقی هر کسی را بخود بیاورد و خودسازی را آغاز کنیم

 16. آغای بن هور لطفا آنچه درباره‌ی خود و خانواده‌ی محترمتان صادق می‌بینید به عامه‌ی مردم ایران تعمیم ندهید. بله بتحقیق تمامی موارد ذکر شده شاید کاملا درست و بجا باشد ولی برای شما نه برای همه‌ی مردم.
  ایران همیشه ایران بوده و خواهد بود. منتها هرجایی که پاکسازی نشود پس از مدتی کثیف شده و بوی تعفن از آن خواهد آمد. لهذا ایران بعنوان سرزمین پارسایان نیاز به یک پاکسازی از افراد ناهنجار دارد تا این وضعیت متعفن که در نظرات همین صفحه دیده می‌شود درست گردد.

 17. در دوران پهلوی کمونیست‌هایی بودند که به نام نویسنده و شاعر هم با وطن دشمنی می‌کردند و هم با دین. ولی وجود وطنپرستانی که نمودشان در حزب پان‌ایرانیسم و جبهه‌ی ملی بود نمی‌گذاشت که این بی‌غیرتی‌ها عمومی شود.
  ولی متاسفانه در دوران پس از انقلاب که سعی شد جهان‌وطنی را جایگزین وطندوستی کنند و در همین راستا خلیج فارس را خلیج اسلام پیشکش کردند و صدام هم با خود گفت اینها که غیرت به خاک خود ندارند را می‌توان ۴۸ ساعته به بردگی کشید ( البته مثل اغلب نظردهندگان اینجا آن را به نادرستی تعمیم داده بود)
  این روند باعث شد چنان بی‌غیرتی در جامعه‌ی ایران رخنه کند که هم‌اکنون هرکسی بر علیه ایران و ایرانی گستاخی می‌کند خود ساکنین ایران همراهی‌اش می‌کنند (مثل نظرات همین صفحه). وضعیت حجاب در سطح شهر برای کسانی که اجازه نمی‌دادند کسی به ناموسشان نگاه کند و فیلمبرداری کردن از خواهر و مادر خود و گذاشتن در سایت‌های هرزه‌نمایی ایرانی همه در همین راستا هستند (چیزی که پیش از انقلاب کسی خیالش را هم نمیکرد)

  البته در احادیث آمده که مردم به دین پادشاهان خود هستند. وقتی که دشمنان دین و وطن براحتی در اینترنت لجنپراکنی می‌کنند و کسی نیست که آنها را تحت تعقیب قرار دهد نباید توقعی از رعیت داشت.
  اگر غیوری هم خودش دست به کار شود باید به قصاص شدن و همان آش و کاسه بیاندیشد.

 18. همچین بیراه و دروغ هم نگفته. دقیقا زده توی خال… همچین شاکی میشید که انگار همه اش دروغ بوده.

 19. عرض وقت بخیر خدمت همه ی عزیزان جان که ما همه از یک جان و برابر بودیم
  دررابطه با این متن متاسفانه مجبور به اعتراف هستم که بنده هم همینطور بودم و الان هم درحال تغییرات به سمت مخالف این متن
  نظرات یه سری از دوستان عزیزم رو هم مطالعه کردم
  با پنهان کردن عیب‌ها اصلاحی پیش نخواهد آمد
  به نظر بنده اینکه دین دار یا بی دین باشیم یه مورد شخصی هست
  اما اینکه انسان باشیم و گوش شنوایی برای شنیدن و درک کردن خودمون و دیگران رو داشته باشیم به دردمون میخوره
  عصبانی و متعصب نباشیم شاید یه روزی بفهمیم همه ی اینها فریب، دروغ، مدل و ظاهر اصل مطلب هست
  متفکر و بزرگوار، سالم و خوشحال باشین
  وجودتون نورانی و پربرکت

 20. در سال ۱۳۷۹ کتاب تحقیقی در ایران چاپ شد بنام: “ایرانی از نگاه انیرانی: خلق و خوی ایرانیان از نگاه سیاحان”، نوشته/گرداورنده: دکتر مهرداد جوانبخت. انتشارات آموزه.
  این تحقیق مختصر (کمتر از ۲۰۰ صفحه و با تیتر غلط “انیرانی” بجای ‘غیر ایرانی’)، از قبل از اسلام تا اواخر قرن بیستم را در بر میگیره. بدون شک هر خواننده بستگی به دانش، تجربه و دیدگاه شخصی اش برداشت خاصی از قضاوت های تکان دهنده سیاحان و تاریخ نگاران خارجی در باره ایرانیان خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا