پزشکی و سلامت

ملون، میوه ای ترا ریخته و سرطانزا

متن شایعه

« ملون ، میوه ای ترا ریخته و سرطانزا / چند سالی است که سروکله میوه ای به نام ملون که شبیه یک طالبی کوچک با طعمی بسیار شیرین است در میوه فروشی ها پیدا شده است. ملون در لغت نام انگلیسی خربزه است و در عمل میوه ای تراریخته می باشد. متاسفانه شیرینی زیاد این میوه تراریخته، خانواده ها را فریب می دهد که ناآگاهانه میوه ای سرطانزا را مصرف کنند. لذا توصیه اکید می شود هرگز از میوه ها و مواد خوراکی تراریخته استفاده نکنید و بجای ملون با مصرف طالبی، خربزه و گرمک و میوه های بومی سلامتی خود و خانواده تان را تضمین نمایید. »

پاسخ شایعه

۱- ملون melon در انگلیسی نامی است که به گروهی از میوه ها شامل هندوانه، خربزه، طالبی، گرمک، دستنبو و … اطلاق می شود. میوه ای که در بازار به نام ملون فروخته می شود در واقع خربزه Galia یا سردا است که روی این میوه اصلاحات ژنتیکی انجام شده و تراریخته نمی باشد. این گیاه اصالتا گیاهی کانادایی بوده و از ۳ سال اخیر در بازار ایران وجود دارد، حال آن که هیچ بذر تراریخته ‌ای برای کشت به کشور وارد نمی‌شود.

۲- گیاه تراریخته به گیاهی گفته می‌شود که ساختار ژنتیکی آن از طریق مهندسی ژنتیک تغییر یافته باشد. این تغییر معمولاً جهت بهبود مقاومت گیاه به برخی آفات یا بیماری ‌های گیاهی و برای بهبود عملکرد گیاه و بهره‌ وری کشاورزی صورت می‌گیرد.

۳- اظهار نظرات ضد و نقیضی در رابطه با محصولات تراریخته و مخاطرات این محصولات وجود دارد، اما در واقع “تراریخته” یک دستاورد بشری است که نقاط ضعف و قوت بسیاری دارد. منبع

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

لطفا در مرورگر خود افزونه adblocker را جهت مشاهده این سایت، غیرفعال کنید!

بستن
بستن