تدریس خصوصی زبان کره ای
پزشکی و سلامت

ملون، میوه ای ترا ریخته و سرطانزا | شایعه 359

پاسخ شایعه ملون ، میوه ای ترا ریخته و سرطانزا 

«چند سالی است که سروکله میوه ملون که شبیه یک طالبی کوچک با طعمی بسیار شیرین است در میوه فروشی ها پیدا شده است. ملون در لغت نام انگلیسی خربزه است و در عمل میوه ای تراریخته می باشد. متاسفانه شیرینی زیاد این میوه تراریخته، خانواده ها را فریب می دهد که ناآگاهانه میوه ای سرطانزا را مصرف کنند. لذا توصیه اکید می شود هرگز از میوه ها و مواد خوراکی تراریخته استفاده نکنید و بجای این میوه با مصرف طالبی، خربزه و گرمک و میوه های بومی سلامتی خود و خانواده تان را تضمین نمایید. »

پاسخ شایعه

میوه ملون چیست؟

۱- ملون melon در انگلیسی نامی است که به گروهی از میوه ها شامل هندوانه، خربزه، طالبی، گرمک، دستنبو و … اطلاق می شود.

ملون یا خربزه؟ آیا ملون میوه ای ترا ریخته است؟

میوه ای که در بازار به نام ملون فروخته می شود در واقع خربزه Galia یا سردا است که روی این میوه اصلاحات ژنتیکی انجام شده و تراریخته نمی باشد. این گیاه اصالتا گیاهی کانادایی بوده و از ۳ سال اخیر در بازار ایران وجود دارد، حال آن که هیچ بذر تراریخته ‌ای برای کشت به کشور وارد نمی‌شود.

انواع میوه ملون

تصاویری از انواع ملون در دنیا

میوه ملونمیوه ملونانواع میوه ملونملونانواع میوه ملونمیوه ملونمیوه ملونملون میوه ای تراریختهملون میوه ای تراریختهملون میوه ای تراریخته سمی به ظاهر شیرین است هرگز هرگز مصرف نکنیدملون میوه ای تراریخته سمی به ظاهر شیرین است هرگز هرگز مصرف نکنیدملون میوه ای تراریخته سمی به ظاهر شیرین است هرگز هرگز مصرف نکنیدملون میوه ای تراریخته سمی به ظاهر شیرین است هرگز هرگز مصرف نکنیدمیوه ملونملون میوه ای تراریخته سمی به ظاهر شیرین است هرگز هرگز مصرف نکنیدملون میوه ای تراریخته سمی به ظاهر شیرین است هرگز هرگز مصرف نکنیدمیوه ملونملون میوه ای تراریخته سمی به ظاهر شیرین است هرگز هرگز مصرف نکنیدملون میوه ای تراریخته سمی به ظاهر شیرین است هرگز هرگز مصرف نکنید

گیاه تراریخته چیست و چه هدفی دارد؟

گیاه تراریخته به گیاهی گفته می‌شود که ساختار ژنتیکی آن از طریق مهندسی ژنتیک تغییر یافته باشد. این تغییر معمولاً جهت بهبود مقاومت گیاه به برخی آفات یا بیماری ‌های گیاهی و برای بهبود عملکرد گیاه و بهره‌ وری کشاورزی صورت می‌گیرد.

همچنین بخوانید: گوجه هایی با رگه های سفید سرطانزا هستند!

سخن پایانی در رابطه با محصولات تراریخته

اظهار نظرات ضد و نقیضی در رابطه با محصولات تراریخته و مخاطرات این محصولات وجود دارد، اما در واقع “تراریخته” یک دستاورد بشری است که نقاط ضعف و قوت بسیاری دارد. منبع

نوشته های مشابه

‫7 دیدگاه ها

 1. درسته میوه ملون یک میوه دستکاری ژنتیکی شده است. من خودم در منابع علمی خوندم مثلا برای مقاومت گوجه در مقابل سرما از ژن یک ماهی مقاوم در آبهای سرد در لقاح گیاه استفاده کردند

  1. بله درسته Leili عزیز. در متن هم اشاره کردیم که ملون یک میوه اصلاح ژننتیکی شده هست. اگر نکته دیگه ای هست در رابطه با این موضوع ممنون میشم با ما به اشتراک بگذارید.

 2. ملون اصلا تراریخته نیست.
  منشا آنرا ایران و هند قدیم دانسته‌اند که بتدریج در انتهای دوران امپراطوری رم وارد اروپا شد.قدمت آنرا تا مصر باستان و آفریقا نیز پیگیری کرده‌اند.

 3. یعنی شما تایید می کنید که تراریخته مشکلی به وجود نمیاره؟
  مطمئنید میوه ملون تراریخته نیست؟
  پس این همه صحبت و مقالات که در رابطه با تراریخته و به وجود آوردن انواع بیماریهای که باعث مرگ و میر شده.
  جالب که بدونید تراریخته باعث کاسبی بزرگی شده مثل فروش تجهیزات پزشکی و دارو و از جمله دنبال کردن کاهش جمعیت کره زمین …

  1. ببینید خانم زهرا نمیشه تضمین کرد که همه تراریخته ها مشکلی ایجاد نمی کند. هرمورد نیازمند بررسی جداگانه است. اما آنچنانکه بصورت یکطرفه در تلویزیون تبلیغ می شود و در ذهن مردم جای گرفته
   تراریخته لزوما مترادف با به معنای مضر سمی خطرناک سرطان زا و مشکوک نیست.

   آیا تراریخته لزوما مضر است؟ خیر
   آیا تراریخته ها لزوما مضر نیستند؟ خیر
   کدام محصول تراریخته تولیدکجا درچه زمانی باچه دلایلی؟

   مثلا می گویند ملون خطرناک است چون تراریخته است. ملون تراریخته نیست حتی اگر هم بود آزمایشی معتبر نشان نداره که خطرناک است.
   ملون نوعی از طالبی است که اصطلاحات ژنتیکی روی آن انجام شده اما تراریخته نیست.

 4. تشکر بخاطر کانال فوق العاده خوبتون .
  در مورد میوه ملون اگر می دانستند که قیمت هر یک دونه بذر آن چقدر هست چنین حرف هایی نمی زدند.
  هر دونه بذر ملون از ۳۰۰ تومن شروع می شه و تا ۵۰۰ تومن (البته این قیمت الان نیست)
  👈 از نظر وزن بذر برای هر کیلو چیزی حدود ۷۰ میلیون تومن باید پول داد.
  و البته این قیمت بالا بخاطر دستکاری ژنتیکی برای افزایش استقامت بوته ملون در برابر قارچ ها و انواع بیماری ها و همین طور شرایط بد آب و هوایی هست .همین طور
  👈 بذر طوری طراحی شده که نمی شه از میوه ی آن بذر مجدد برای کشت دوباره گرفت و عملا بذر های داخل ملون برای کشت کاملا بی استفاده هستند.

  طبق سابقه ی کشت تمام سیفی جات می تونم به جرات بگم که میوه ملون یکی از با استقامت ترین بوته ها رو در بین سیفی جات دارد.
  علت تمام تغیر ژنتیکی که همه میگن هم همینه و نه چیزی بیشتر و البته برای همین هم بذر آن گران قیمت است.

  بخاطر وزن بسیار کم و ریز بودن اون یک کیلوی آن خیلی زیاد هست و هر چقدر هم که کشت کنی تمام نمی شه و برای همین هم بذر میوه ملون در پاکت های ۵۰۰ , ۱۰۰۰ دونه ای فروش میره. با احترام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

لطفا در مرورگر خود افزونه adblocker را جهت مشاهده این سایت، غیرفعال کنید!