تدریس خصوصی زبان کره ای
دسته بندی نشده

هزینه شام هر شب هیئت ۸۱ میلیارد تومان ! / شایعه ۰۰۱۸

آنچه در این مطلب خواهید خواند نمایش

متن شبهه

« هزینه شام هر شب هیئت ۸۱ میلیارد تومان / انتقاد شده که نذورات هیئت ها در یک شب بالغ بر ۸۱ میلیارد تومان است و …و در حالی برای بیماران دعا می شود، که محتاج هزینه ی بیماری خود هستند … »

پاسخ شبهه

معمولا بانیان هیئت، این هزینه ها را با جمع آوری از خود اعضا انجام می دهند. مانند کنسرت ها، گردهمایی ها، سینماها و… که با خرید بلیط مشارکت می جویند.

هیئت ها، خود محافلی هستند، برای جمع آوری کمک، برای فقرا و نیازمندان و بیماران سرطانی و صعب العلاج و تهیه جهیزیه و… که گویا نویسنده در جریان نیست!

چه بسا افرادی که هزینه نذورات را به عهده دارند، همان کسانی باشند که شفای فرزند خود را از امام حسین گرفته اند…!

هزینه های گزافِ فوتبال، مراسم های مجلل عروسی، لوازم آرایش و… قابل مقایسه با این نذورات نیست..!

انواع انفاق:

واجب: مثل زکات و خمس و…
مستحب: مستمندان و یتیمان و…
واژه ی انفاق و مشتقاتش ۷۳ بار در قرآن استفاده شده.

نذر کردن در ابتدا امری مستحب است، ولی در صورتی که نذر کنیم وفای به نذر واجب می شود. کلمه نذر ۳ بار در قرآن به کار برده شده.

نذر می تواند،عبادی باشد مثل انفاق،نماز یا روزه مستحبی،ذکر،یا اخلاقی باشد مثل نذر برای ترک دروغ وترک غیبت،خوش خلقی و …

آیه ۲۷۰ سوره بقره: و هر چیز را که انفاق می‌کنید، یا نذر کرده‌اید، خداوند آنها را می‌داند. (در این آیه انفاق، مقدم بر نذر آورده شده است)

اسلام دین تعادل است و افراط در هر امری مذموم است و ناپسند… و هیچ واجبی نباید فدای مستحب شود…! نذریِ مستحبِ غذا، در ایام محرم فرهنگ بسیار زیبایی، در جهت ترویج عاشوراست…منتها شایسته است، که نذری های مستحبِ ایام محرم را ساده تر بگیریم…

بیاییم نذر کنیم در راه امام حسین، و برای ترویج فرهنگ عاشورا، دست یتیمی را بگیریم و فقیری را سرپرستی بگیریم…

شیخ عباس قمی-مفاتیح الجنان-اعمال روز دهم عاشورا : شايسته است كه شيعيان در اين روز امساك كنند از خوردن و آشاميدن بى آنكه قصد روزه كنند و در آخر روز بعد از عصر افطار كنند به غذايى كه اهل مصيبت مى خورند مثل ماست يا شير و امثال آنها، نه مانند غذاهای لذیذ …

امام حسین برای اقامه اسلام قیام کرد، برای عمل به واجباتی مثل زکات و خمس و نماز و امر به معروف و نهی از منکر و… و نباید تمام دین را، برابر با عزاداری و نذری دادن بدانیم و گمان کنیم با عمل به آن، تکلیف از ما ساقط می شود…

امام حسین ع در روز عاشورا در صحنه جنگ، نماز را در خیمه نخواندند…بلکه در ملا عام و به جماعت خواندند! تا به تاریخ نشان دهند، که برای حفظ اسلام قیام کردند… پس مبادا ما به نامِ امام حسین!! واجبات اسلام را…زکات را…خمس را… نماز را …نادیده بگیریم…!!!

پیامبر مهربانیها: به من ایمان نیاورده است!!!، کسی که سیر بخوابد و همسایه اش گرسنه باشد. و نیز فرمود: اهل قریه ای که بخوابد، در حالی که در بین آنها گرسنه ای است، خداوند به آنها در روز قیامت نظر نمی کند!!!
مستدرک الوسائل جلد ۸ ص ۴۲۹

حضرت علی، شبانه برای فقیران غذا می برد، مبادا به نام امام حسین!! فقرا را نادیده بگیریم …

بیاییم مسلمانی باشیم که خداوند دستور داده، نه مسلمانی که خود دوست داریم …

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

لطفا در مرورگر خود افزونه adblocker را جهت مشاهده این سایت، غیرفعال کنید!