تدریس خصوصی زبان کره ای
اجتماع و فرهنگاشخاص

واقعیت ماجرای کمک به سفیر هند، خبری درست با روایتی نادرست!

اخیرا مطلبی در رسانه ها و فضاهای مجازی در رابطه با ماجرای کمک به سفیر هند در ایران منتشر شده است. تعدادی از کاربران مجموعه ویکی هوآکس این خبر را جهت راستی آزمایی برای این مجموعه ارسال نموده اند. در این خصوص وبسایت تلنگر یادداشتی را در رابطه با روایت نادرست این ماجرا منتشر نموده که طی بررسی های انجام شده از طریق سفارت هند در ایران و برخی روابط دیپلماتیک صحت این یادداشت توسط مجموعه ویکی هوآکس تایید می شود:

کمک به سفیر هند، خبری درست با روایتی نادرست!

ماجرای زمین خوردن سفیر هند در روز برفی در تهران به نقل از یکی از روزنامه‌نگاران در کانالها و گروههای تلگرامی و خبرگزاری‌ها و سایتهایی چون توسعه اقتصاد، باشگاه خبرنگاران، تسنیم، جامعه تحلیلی خبری الف، برنا، میزان، خبر بان، بازار خبر و ده‌ها رسانه خبر و خبرگزاریها با این مضمون منتشر شد:

روز گذشته مطلع شدم که سفیر هند در تهران در حین پیاده روی صبحگاهی در زعفرانیه منطقه شمال پایتخت در روز برفی افتاده زمین و پایش شکسته و در همین زمان یک راننده تاکسی که در همان حوالی دنبال کسب روزی بوده از راه میرسد و سفیر را به بیمارستان انقال داده و کل هزینه‌های اولیه پذیرش بیمارستان را از جیب خود پرداخت می‌نماید. بعد از چند ساعت معطلی با آمدن کارمندان سفارتخانه راننده تاکسی بدون دریافت هزینه‌های پرداختی از جانب خود را علیرغم اصرار اعضای سفارت در دریافت هزینه‌ها بیمارستان را ترک و پی کار و کسب روزی خود میرود.

این عصاره و خلاصه خبری هست که در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها مورد بازتابهای گسترده قرار گرفته است. از آنجا که موضوع گذشت و ایثارگری یک راننده تاکسی علیرغم همه مشکلاتی که این روزها بسیاری از تاکسیرانان واقعی زحمتکش دست به گریبان هستند و با آگاهی آقای دکتر قنادان مدیر عامل تاکسیرانی تهران از موضوع، در کانال اختصاصی دستور بسیج برای شناسایی این راننده فداکار را صادر کردند که به محض شناسایی به روابط عمومی سازمان معرفی تا به نحو شایسته‌ای از راننده تاکسی تقدیر بعمل آید.

برای مشارکت در این بسیج همگانی برای شناسایی راننده تاکسی فداکار طی ۲۴ ساعت گذشته همه چیز را بر خود حرام کرده و به هر کجا که احتمال دست یابی به نشانه‌هایی از این راننده تاکسی بود سرکشی و با بسیاری از خبرگزاری‌ها و افراد صاحب کانال و مدیر گروه تماس گرفتم که تلاشهای بنده بی‌نتیجه بود. تا آنجایی که به این باور رسیدم که هیچ منبع موثقی بهتر از سفارت کشور هندوستان نمیتواند در این تلاش کمکم کنند.

دل به دریا زده و در تماس با سفارت واقعیت ماجرای زمین خوردن سفیر هند را جویا شدم.
به گفته سفارت هندوستان فرد محترمی که حدود ۵ ساعت برای کمک به سفیر کشور هندوستان وقت صرف کرده بود تا اطمینان حاصل کند که ایشان بستری شده‌اند و حالشان خوب است، با حضور وابستگان سفارت هندوستان محل را ترک کرده است. این در حالی است که تمام هزینه‌ های انجام شده توسط این فرد به ایشان پرداخت شده است. حتی به دستور سفیر مبلغی ناچیز بابت تشکر از این فرد ناشناس به عنوان قدردانی به ایشان پرداخت شده که با امتنا فرد و اصرار زیاد دریافت شده است.
این منبع آگاه با اعلام اینکه فرد مورد نظر راننده تاکسی نبوده و راننده یک خودرو شخصی بوده است به صحبتهای خود پایان داد.

به نظر می‌رسد که کمی باید در روایت و فرم روایی اتفاقات دقت بیشتری شود. خصوصا از قشری که ناقل حقیقت برای مردم هستند و احاد جامعه انتظار دارند که حقایق را از زبان آن ها بشنوند. در این که یک ایرانی شریف به کمک سفیر رفته شکی نیست و در این هم شکی نیست که این اتفاقات عموما در کشور ما می افتد اما روایت درست باعث آگاهی بخشی به مردم و عدم گمراهی مسئولین می‌شود. ممکن است برخی نسبت به این اتفاق نقد داشته باشند که چرا با بزرگ نمایی این اتفاق برخی سعی در حذف صورت مسئله دارند!؟ اما باید از این عزیزان پرسید که تبدیل یک واقعیت و انعکاس آن خبر به دروغ در ایران چه تصویری از ایران و ایرانیان در ذهن رسانه های هندی خواهد ساخت؟!

نویسنده: ناصر خاکی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

لطفا در مرورگر خود افزونه adblocker را جهت مشاهده این سایت، غیرفعال کنید!