تدریس خصوصی زبان کره ای
بین المللپزشکی و سلامت

وجود سرب در رژ لب و تست آن با حلقه طلا

آنچه در این مطلب خواهید خواند نمایش

متن شایعه

« وجود سرب در رژ لب / دکتر ناهید نمان که در بیمارستان تورنتو کار می کند این اطلاعات را در اختیار عموم قرار داده است.اگر خانمی را می شناسید حتی اگر دوستش هم نداشته باشید سعی کنید او را هم در دانستن این اطلاعات سهیم کنید.همچنین با ایمیل زدن به تمامی اسامی موجود در لیستتان آقایان را نیزدر دانستن این مطلب سهیم نمائید چون لازم است به خانمهائی که می شناسند در مورد مراقبت از خودشان توصیه کنند. اخیراً قیمت رژ لب هایی از ۶۷ دلار به ۹.۹۰ دلار تقلیل یافته است زیرا آنها حاوی سرب هستند.سرب یک ماده شیمیایی است که باعث بروز سرطان می شود. مراقب باشید بالاترین میزان سرب مساوی است با بالاترین شانس ابتلا به سرطان.بعد از آزمایشات صورت گرفته مشخص شد که رژلب هر چقدر سرب بیشتری داشته باشند ماندگاری طولانی تری نیز دارند. اگر رژ لب شما مدت طولانی روی لبتان می ماند بخاطر مقدار بالای سرب آن می باشد. این ها آزمایشی است که می توانید برای خودتان انجام دهید:
۱- مقداری از رژلبتان را روی دستتان بمالید
۲- با یک انگشتر طلا روی آنرا خراش دهید.
۳- اگر رنگ آن به مشکی تغییر کردثابت میشود که حاوی سرب می باشد »

پاسخ شایعه

۱- وجود سرب در رژ لب یک شایعه بسیار قدیمی از زبان دکتر الیزابت ایوب (در ایران ناهید نمان) است که در منابع فارسی و انگلیسی به وفور منتشر گشته است.

۲- سرب فلزی سمی است که به پیوندهای عصبی آسیب رسانده (بخصوص در کودکان) و موجب بیماریهای خونی و مغزی می‌شود. تماس طولانی با این فلز یا نمک های آن (مخصوصاً نمکهای محلول یا اکسید غلیظ آن PbO2)، می‌تواند باعث بیماریهای کلیه و دردهای شک

۳- سرب در صنایع بسیار زیادی کاربرد دارد که از بین آنها می توان به صنایع ساخت لوله و مخازن آب، مهمات و اسلحه سازی، اتصالات و تولید مواد پر کننده دندان اشاره کرد. سرب به صورت طبیعی و غیر طبیعی در محیط زیست در سنگها، خاک، آب، هوا و گیاهان وجود دارد. همچنین در خوراکی هایی چون غذاهای کنسرو شده، نوشیدنی سرد در بطری شیشه‌ای و حتی شیر مادر نیز یافت می گردد.

۴- طبق این گزارش از انجمن نظارت بر محصولات آرایشی بهداشتی نیوزلند، زندگی در جهان بدون سرب غیر ممکن است و حضور این عنصر در محیط زندگی ما بسیار گسترده و اجتناب ناپذیراست. در مقایسه با مقدار سربی که بدن یک فرد عادی روزانه از طریق غذا خوردن و تنفس جذب می کند،‌ مقدار جذب آن از طریق لوازم آرایشی بسیار اندک خواهد بود.

۵- سازمان بهداشت و غذای آمریکا‌ FDA در گزارشی ضمن اعلام مقدار سرب موجود در هر یک از مارک ‌های مشهور لوازم آرایشی، اعلام کرده که این میزان سرب برای انسان خطرناک نیست. همچنین سازمان تحقیقات سرطان نیز گزارش مشابهی را در رابطه با خطرات سرب برای انسان منتشر کرد.

۶- ردیابی سرب در محصولات مختلف، تنها از طریق آزمایشهای بسیار دقیق و علمی و با استفاده از دستگاهها و تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته امكان پذیر است و ادعای آزمایش میزان سرب رژ لب با استفاده از انگشتر طلا،‌ کذب و یک شایعه ی متداول قدیمی می باشد. رژ لب هایی كه در فرمولاسیون آنها از موم های طبیعی و مرغوب استفاده شده، در مجاورت حلقه یا هر فلز دیگری روی پوست، تولید رنگ سیاه می كنند.  منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

لطفا در مرورگر خود افزونه adblocker را جهت مشاهده این سایت، غیرفعال کنید!