تدریس خصوصی زبان کره ای
اجتماع و فرهنگبین الملل

ورود پدیده ال نینو در ۳۰ آذر به خاورمیانه و نادیده گرفتن مقامات ایران!

آنچه در این مطلب خواهید خواند نمایش

متن شایعه

“بنابراعلام سازمان هواشناسی جهانی اثرات پدیده ال نینو در تاریخ 30 آذر به منطقه ی خاورمیانه خواهد رسید … مطابق داده های دریافتی ماهواره های هواشناسی و پایگاه های مستقر در آمریکای شمالی و مرکز دریای آرام و اقیانوس اطلس و هزاران پایگاه دیگر در کشور های مختلف این سازمان وقوع پدیده ی ال نینو ی انسال را بی سابقه خوانده و به تمامی نیرو های امدادی از جمله صلیب سرخ اعلام آماده باش کرد.هم اکنون بسیاری از کشور ها از جمله بحرین امارات و ترکیه و انگلستان و مجارستان و قبرس و…. در حال آماده باش و دستور به ذخیره انرژی از جمله گاز مایع داده اند.باتوجه به نادیده گرفتن این پدیده توسط مقامات ایران و بروز حوادثی چون طوفان تهران که حتی پیش بینی هم نشده بود باید مردم به طور خودجوش اقدام به جمع آوری مواد اولیه و ضروری شامل آب و نفت و آذوقه کافی و همچنین کمک های اولیه و لباس کافی نمایند.طبق گزارش ها این پدیده در 30 آذر امسال وارد کشورمان شده و موج سرمای عظیمی به طول حدودا 1 ماه و دمای 45- حتی در گرم سیرترین نقطه کشور ثبت خواهد شد.لازم به ذکر است این موج سرما همراه با توده هوای بارشی نیز میباشد که با توجه به همراه داشتن ابرهای تراز میانی جو تا پایان پدیده یعنی تا یک ماه خورشید در آسمان پنهان خواهد شد.لازم است مردم عزیز اقدامات لازم را به عمل آورند. ایسنا و شبکه خبر”

دوستان عزیزم این قضیه شایعه نیست جدی هست به همه اطلاع بدید.”

پاسخ شایعه

1-این خبر ساختگی و بی پایه می باشد و در هیچ یک از منابع ذکر شده در متن آن یافت نگردید!

2-از نکات اغراق آمیز متن می توان به پیش بینی ابری بودن آسمان به مدت یک ماه، اشاره کرد که کذب و بی اساس می باشد.

 3- طی بررسی های انجام شده در سایتهای هواشناسی کشورهای ذکر شده در متن شایعه، هیچ کدام از کشورهای قطر، مجارستان، ترکیه و قبرس در حالت آماده باش نبوده و مطلب منتشر شده در شبکه های اجتماعی در مورد این کشورها صدق نمی کند.

 4- پدیده ال‌ نینو اثر غیر مستقیم بر روی آب و هوای ایران داشته و تنها با تاثیر روی سایر دورپیوندها، مقدار و توزیع زمانی و مکانی بارش و دما را متاثر می سازد.

 5- مرکز ملی اقلیم‌ شناسی سازمان هواشناسی کشور از سه ماه گذشته در پیش‌بینی ماهیانه و فصلی خود که همواره در هفته دوم هر ماه صادر می‌شود به رخداد ال ‌نینوی قوی امسال اشاره کرده و با توجه به اثر آن بر شرایط جوی، پیش‌بینی فصلیِ بارش و دما طی پاییز و زمستان را در سطح کشور با متن و نقشه ارائه کرده است که این پیش‌بینی‌ها بی‌درنگ در سایت سازمان بارگذاری می‌شوند.

6- در صورتیکه پدیده ال نینو در راه باشد، سازمان هواشناسی از یک الی دو هفته قبل اطلاع رسانی خواهد کرد، زیرا که جایگاه رخداد ال نینو 20 هزار کیلومتر (مسافتی معادل نصف خط استوا) از ایران فاصله دارد و قابلیت پیش بینی آن در کشور ما بالا است.

 7- مدیر کل روابط عمومی امور بین الملل و بازرسی در رابطه با پیام منتشر شده مبنی بر وقوع ال نینو در 30 آذر گفت: مطالب علمی، منابع مشخص دارد که می بایست در هنگام درج و انتشار این مطالب، منابع آنها بصورت مشخص به مطالب الصاق گردند. نداشتن هیچ منبع موثق  و سند مستندی برای این خبر که در شبکه های اجتماعی در حال چرخیدن است، کاربران تیزهوش فضاهای مجازی را  متوجه ساختگی و بی پایه بودن آن می نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

لطفا در مرورگر خود افزونه adblocker را جهت مشاهده این سایت، غیرفعال کنید!