تدریس خصوصی زبان کره ای
محیط زیست

کشف کوه طلا در سیستان و بلوچستان با بیش از 10 میلیون تن طلا

آنچه در این مطلب خواهید خواند نمایش

متن‌ شایعه

«کشف کوه طلا درسیستان و بلوچستان بابیش از ۱۰میلیون تن طلا سهم هر ایرانی ۱۲۵ کیلوگرم طلا با محاسبه هر گرم طلا۲۰۰ هزار تومان سهم هر ایرانی ۲۵ میلیارد نشر دهید تا اجازه ندیم حق ملت‌ رو بخورن»

پاسخ‌ شایعه

در دی‌ماه ۱۳۹۴ خبرنگار خبرگزاری صداوسیما در زاهدان گزارشی از «دو معدن شناسایی‌شده‌ با مجموع ۱۰ میلیون تن طلا» در سیستان‌وبلوچستان تهیه کرد. در این گزارش همچنین گفته شد که میزان صرفه‌ی اقتصادی در استخراج طلا نیم گرم در تن است که این مقدار در سیستان‌وبلوچستان به بیش از یک گرم در تن می‌رسد. منبع  – منبع 1

تا اینجا دیده می‌شود که داده‌های این گزارش با آنچه در شبکه‌های مجازی داغ شده است به ظاهر همخوانی دارد.

ولی واقعیت ماجرای معدن طلا با محسبات ادعای شایعه متفاوت است. برای به دست آوردن یک گرم طلای سیستان‌وبلوچستان باید یک تن خاک یا سنگ طلا وجود داشته باشد؛ یعنی یک میلیون برابر. برای به دست آوردن ۱۰ میلیون تن طلا باید ۱۰ میلیون میلیون تن خاک یا سنگ داشته باشیم. اگر هر تن خاک یا سنگ نیم مترمکعب حجم داشته باشد و مساحت معدن نیز ۱۰۰ کیلومتر مربع (۱۰ کیلومتر در ۱۰ کیلومتر) باشد باید تا ژرفای ۵۰ کیلومتری را حفاری کنیم؛ یعنی حدود ۹ برابر بلندای کوه دماوند! حال آنکه ژرفای پوسته‌ی زمین دست کم ۱۰ کیلومتر است! منبع

از سوی دیگر، به میزان کل طلای جهان بنگریم. برپایه‌ی آمار انجمن جهانی زر (World Gold Council)، کل طلای استخراج شده‌ی تاریخ تا پایان سال ۲۰۱۷، در بیشترین برآورد، تنها ۱۹۰ هزار و ۴۰ تن است؛ یعنی حدود یک پنجاهم کوه طلای ادعاشده در سیستان‌وبلوچستان!

به هر روی، اصل خبر واقعی است، ولی سوءتفاهمی در کار است؛ چون روشن است که منظور از ۱۰ میلیون تن، نه ۱۰ میلیون تن طلا که ۱۰ میلیون تن سنگ طلا بوده است که با میزان استخراج یک گرم در هر تن در کل تنها ۱۰ تن طلا به دست می‌آید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

لطفا در مرورگر خود افزونه adblocker را جهت مشاهده این سایت، غیرفعال کنید!