کلاهبرداری از طریق خدمات شماره تلفن های هوشمند / شایعه ۰۳۲۶

متن شایعه

«میس کال تازه ترین ترفندی است که کلاهبرداران برای به جیب زدن پول از آن استفاده می کنند و پلیس فتا به شهروندان هشدار داده که مراقب باشند تا در دام افراد شیاد گرفتار نشوند»…

سرهنگ علی موالی، رییس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان قم در توضیح این شیوه کلاهبرداری گفت: در این روش کلاهبرداران با استفاده از سامانه تماس خودکار شماره هایی را انتخاب می کنند و به صورت اتوماتیک با آنها تماس گرفته می شود اما پس از آنکه زنگ تلفن یک بار به صدا درآمد، تماس قطع می شود و مخاطب که از این کار کنجکاو شده با آن شماره تماس می گیرد اما بدون آنکه متوجه شده باشد به سرویس پرداخت نقدی تلفنی وصل می شود که هزینه زیادی را برای تماس گیرنده ایجاد می کند و زمانی که قبض ماهانه برای وی ارسال می شود متوجه این سوء استفاده می شود.»

پاسخ شایعه

۱- شایعه کلاهبرداری توسط شبکه هوشمند مخابرات که در طول زمان با عناوین و ادعاهای متفاوتی منتشر گردیده است، به سالها پیش از رواج شبکه های مجازی برمی گردد و از ابتدا صحت این ادعاها توسط رییس پلیس مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا رد شد.

http://url.faranama.co/HYI2j

http://url.faranama.co/IfQJp

۲- نوع سرویس شبکه هوشمند ذکر شده در متن شایعه، “مشاوره تلفنی” یا “Premium Rate” می باشد. از طریق این سرویس امکان استفاده از خدمات مشاوره‌ای متخصصین در زمینه‌های مختلف (حقوقی، پزشکی، فنی و …) با پرداخت هزینه مشاوره بصورت پس پرداخت از طریق صورت حساب تلفن فراهم می‌شود. از آنجا که این نوع خدمات شبکه هوشمند، اغلب از پیش شماره های خاصی همچون ۹۰۹ بهره می برد و همچنین مطابق قوانین شرکت مخابرات، در ابتدای برقرای تماس با این شماره ها هزینه استفاده از خدمات آن به اطلاع تماس گیرنده رسانده می‌شود و ادامه ی مکالمه باید به تایید وی برسد، لذا نمی توان استفاده از این خدمات تلفنی را کلاهبرداری نامید. در ادامه به توضیحات بیشتری در ارتباط با تمهیدات شرکت مخابرات برای جلوگیری از هرگونه سواستفاده احتمالی از این سرویس ها خواهیم پرداخت.

http://url.faranama.co/zNZyu

۳- با توجه به حساسیت خاص این نوع سرویس مشاوره تلفنی، شرکت مخابرات قوانین خاص و سخت گیرانه ای را در ارائه آنها در نظر می‌گیرد. بر اساس مفاد قرارداد واگذاری این سرویس مشاوره تلفنی، برقراری و واگذاری آن به متقاضیان مستلزم ارائه ی پروانه کار از مراجع ذی صلاح و یا در اختیار داشتن مجوز مجامع صنفی مرتبط با موضوع فعالیت است. اعلام هزینه ی مشاوره نیز از طریق همان مراجع تعیین و توسط شرکت مخابرات تایید می گردد و متقاضیان قادر به تعیین مبلغ و هزینه نامتعارف برای خدمات خود نخواهند بود.
http://url.faranama.co/ph36P

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

3 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *