تدریس خصوصی زبان کره ای
اجتماع و فرهنگدین و مذهب

یکی بودن ریشه دو کلمه لایک و لائیک

آنچه در این مطلب خواهید خواند نمایش

متن شایعه

« آیا میدانید کلمه ی لایک که صهیونیستها از طریق فیسبوک و… به ما آموخته اند به چه معناست؟
ریشه ی لایک کلمه ی لاییک به معنای بی دین است که …لاییک های بی دین اروپایی هنگام سخنرانی رهبرانشان با این کلمه آنها را تایید میکرده ان و برای تشویق رهبران کفار لایک را به کار میبرده اند؟
پس میتوانید به جای این کلمه ی قبیح و زشت، “احسنت” را به کار برید تاهم زبان قرآن را ارج نهیم هم دهانمان آلوده ی کلمه ی مورد علاقه ی کفار نشود.. خودتان قضاوت کنید »

پاسخ شایعه

۱- یکی بودن ریشه دو کلمه لایک و لائیک، ادعایی ساختگی است و حقیقت ندارد.

۲- کلمه لایک (Like) کلمه ای کاملا انگلیسی است و در جایگاه فعل به معانی پسندیدن و دوست داشتن به کار می رود. استفاده از این لغت به پیش از قرن دوازدهم میلادی برمی گردد. منبع

۳- کلمه لائیک (Laic) لغتی با ریشه یونانی است که از سال ۱۵۶۲ میلادی به بعد مورد استفاده قرار گرفته است. این لغت به معنای غیرمذهبی به کار می رود.

در اصل لائیک یک صفت فردی نیست و به معنای استقلال حکومت از دین است. دولت لائیک “ضد دین ” نیست و فقط به دین کاری ندارد و با سکولاریسم که تسلط امور اجتماعی و حکومتی بر دین است، متفاوت می باشد. منبع ۱منبع ۲منبع ۳

۴- قطعا استفاده از کلمات پارسی برای پاسداشت فرهنگ و زبان پارسی مناسب ترین است و شایسته تر اینکه برای به انجام رسیدن این مهم، به جعل زبان و تاریخ و فرهنگ متوسل نشویم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

لطفا در مرورگر خود افزونه adblocker را جهت مشاهده این سایت، غیرفعال کنید!