تدریس خصوصی زبان کره ای
علم و فناوری

یکی از معروف ترین پارادوکس های ریاضی

متن شایعه

«یکی از معروف‌ترین پارادوکس‌های ریاضی»

پارادوکس

پاسخ شایعه

این معما یک پارادوکس نیست! بلکه یک تردستی است!

قطعه فیلمی با عنوان یکی از معروف ترین پارادوکس های ریاضی منتشر شده است که در آن نشان می دهد که با جابجایی اشکالی هندسی در یک قاب مستطیل شکل، بدون آنکه ظاهرا تغییری در ابعاد این قاب ایجاد شده باشد، جا برای یک یا چند قطعه ی دیگر نیز باز می شود. این معما، پارادوکس ریاضی نیست بلکه یک تردستی است که می توان آن را به عنوان یک وسیله‌ی سرگرمی به اسامی متنوعی مانند معمای ابدی “Perpetual Puzzle” خریداری کرد.

ویدئوی پارادوکس ریاضی در واقع خطای دید بیننده است

برای درک چگونگی انجام این تردستی باید ذکر کرد که همه چیز مربوط به قاب این مستطیل است که ابعاد آن بصورت نامحسوس قابل افزایش است و پس از اضافه کردن قطعات جدید به طوری که بیننده متوجه نشود،‌ تردست آن را بزرگتر می کند و بیننده دچار خطای دید می گردد. در قطعه فیلم زیر می توان شرح انجام این تردستی را مشاهده کرد.

 

جدای از موضوع قطعه فیلم بالا، معماهایی تحت عنوان مربع گم‌شده را می توان در جای جای فضای مجازی در اقسام مختلف مشاهده کرد که تمامی آنها متاثر از خطای دید و در حقیقت نوعی چشم بندی هستند.

پارادوکس ریاضی

این مسایل غالبا در کلاس‌های درس ریاضیات برای به کارگیری تجسم هندسی دانش‌آموزان مطرح می‌شوند و در آنها در یک ترکیب با جابجایی اشکال هندسی، به اندازه یک مربع ۱×۱ جای خالی ایجاد می شود.

در شرح این گونه معماها نیز باید گفت که اغلب در شیب اضلاع و یا ارتفاع با هم متفاوتند و این تفاوت شیب یا ارتفاع جزیی، برابر با یک مربع ۱×۱ در ترکیب دوم می شود. و البته اغلب درک آن به صورت تصویری برای چشم انسان غیرممکن است. منبع ۱منبع ۲

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

لطفا در مرورگر خود افزونه adblocker را جهت مشاهده این سایت، غیرفعال کنید!